Start › Västra Götalands län › Göteborg
Wallenstam Fastighets AB 66
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 4 | 8 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 4 | 8 |
| Rörelseresultat | −2 | −2 | −2 | −2 | −2 | −2 | −4 | −8 |
| Finansiella poster | 9 530 | 179 | 158 | 1 218 | 1 041 | −498 | −414 | 15 108 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 180 | 179 | 158 | 1 816 | 1 623 | 1 | 0 | 15 420 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −9 350 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 598 | 582 | 499 | 414 | 312 |
| Resultat efter finansiella poster | 9 529 | 177 | 157 | 1 216 | 1 040 | −499 | −418 | 15 100 |
| Bokslutsdispositioner | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 4 | 327 |
| Erhållna koncernbidrag | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 4 | 327 |
| Resultat före skatt | 9 530 | 179 | 158 | 1 218 | 1 041 | −498 | −414 | 15 428 |
| Årets resultat | 9 530 | 179 | 158 | 1 218 | 1 041 | −498 | −414 | 15 428 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 306 966 | 297 128 | 296 626 | 252 258 | 34 694 | 28 867 | 24 710 | 36 067 |
| Anläggningstillgångar | 306 966 | 297 128 | 296 626 | 252 258 | 34 694 | 28 867 | 24 710 | 36 067 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 306 966 | 297 128 | 296 626 | 252 258 | 34 694 | 28 867 | 24 710 | 36 067 |
| Andelar i koncernföretag | 306 784 | 296 948 | 296 466 | 250 442 | 33 071 | 28 865 | 24 710 | 20 647 |
| Fordringar hos koncernföretag | 182 | 180 | 160 | 1 816 | 1 623 | 1 | 0 | 15 420 |
| Omsättningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 306 966 | 297 128 | 296 626 | 252 258 | 34 694 | 28 867 | 24 710 | 36 067 |
| Eget kapital | 306 966 | 297 128 | 296 626 | 249 881 | 1 673 | 52 | 50 | 15 768 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 306 916 | 297 078 | 296 576 | 249 831 | 1 623 | 2 | 0 | 15 718 |
| Balanserat resultat | 297 386 | 296 899 | 296 418 | 248 613 | 582 | 500 | 414 | 290 |
| Årets resultat | 9 530 | 179 | 158 | 1 218 | 1 041 | −498 | −414 | 15 428 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 2 377 | 33 021 | 28 814 | 24 660 | 20 299 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | 0 | 2 377 | 33 021 | 28 814 | 24 660 | 20 299 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 180 | 179 | 158 | 1 816 | 1 623 | 2 | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 180 | 179 | 158 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 623 | 2 | 0 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 486 | 481 | 48 403 | 248 613 | 582 | 500 | 413 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 306 784 | 306 298 | 305 816 | 259 792 | 42 421 | 38 215 | 34 060 | 29 997 | 29 997 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 9 350 | 9 350 | 9 350 | 9 350 | 9 350 | 9 350 | 9 350 | 9 350 |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 182 | 180 | 160 | 1 816 | 1 623 | 1 | 0 | 15 420 | 0 |
| Årets inköp | 182 | 180 | 46 185 | 1 816 | 1 623 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 180 | 160 | 47 842 | 1 623 | 1 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Registrerat
- 2012-05-31
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska förvalta lös och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Göteborg, Västra Götalands län
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-30
- Programvara
- E-revisor.se
Allmänt om verksamheten
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.Företaget äger andelar i dotterföretag.Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.Företaget har inte haft några anställda och några löner eller ersättningar har inte utbetalats.
Väsentliga händelser
Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 87 kB | Öppna |
| 2024 | 87 kB | Öppna |
| 2023 | 87 kB | Öppna |
| 2022 | 87 kB | Öppna |
| 2021 | 87 kB | Öppna |
| 2020 | 9 kB | Öppna |
| 2019 | 9 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Wallenstam Stacken AB
Visa källuppgift
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.Företaget äger andelar i dotterföretag.Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.Företaget har inte haft några anställda och några löner eller ersättningar har inte utbetalats.
-
Wallenstam Stacken AB
Visa källuppgift
ands län.Företaget äger andelar i Wallenstam Fastighets AB 81, org.nr 556899-9584.Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
-
Wallenstam Stacken AB
Visa källuppgift
ands län.Företaget äger andelar i Wallenstam Fastighets AB 81, org.nr 556899-9584.Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
-
Wallenstam Stacken AB
Visa källuppgift
ands län.Företaget äger andelar i Wallenstam Fastighets AB 81, org.nr 556899-9584.Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm.
-
Wallenstam Stacken AB
Visa källuppgift
ands län.Företaget äger andelar i Wallenstam Fastighets AB 81, org.nr 556899-9584.Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm.
Visa fler relationer
-
Wallenstam Stacken AB
Visa källuppgift
ands län.Företaget äger andelar i Wallenstam Fastighets AB 81, org.nr 556899-9584.Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm.
-
Wallenstam Stacken AB
Visa källuppgift
ands län.Företaget äger andelar i Wallenstam Fastighets AB 81, org.nr 556899-9584.Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm.