Wallenstam Fastighets AB 66
556894-81511 (8)
Årsredovisning
Wallenstam Fastighets AB 66
Organisationsnummer:
556894-8151
Räkenskapsår:
2020-01-01 -
2020-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastighets AB 66
556894-81512 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i Wallenstam Fastighets AB 81, org.nr 556899-9584.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm. |
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -499 | -418 | 15 100 | -127 |
| Soliditet (%) | | 0,2 | 0,2 | 43,7 | 72,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 413 815 | -413 785 | 50 030 |
| Balanseras i ny räkning | | -413 785 | 413 785 | |
| Erhållna aktieägartillskott | | 500 000 | | 500 000 |
| Årets resultat | | | -497 941 | -497 941 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 500 030 | -497 941 | 52 089 |
Wallenstam Fastighets AB 66
556894-81513 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 500 030 | | | |
| Årets resultat | | -497 941 | | | |
| Summa | | 2 089 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 2 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 89 | | | |
| Summa | | 2 089 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastighets AB 66
556894-81514 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2020-01-01 | 2019-01-01 |
| | | 1 2 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -3 750 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -3 750 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -3 750 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 1 200 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -499 141 | -413 785 |
| Summa finansiella poster | | | | -497 941 | -413 785 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -499 441 | -417 535 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 3 750 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 3 750 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -497 941 | -413 785 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -497 941 | -413 785 |
Wallenstam Fastighets AB 66
556894-81515 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 28 865 300 | 24 710 300 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 1 200 | 0 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 28 866 500 | 24 710 300 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 28 866 500 | 24 710 300 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 28 866 500 | 24 710 300 |
Wallenstam Fastighets AB 66
556894-81516 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 500 030 | 413 815 |
| Årets resultat | | | | -497 941 | -413 785 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 2 089 | 30 |
| Summa eget kapital | | | | 52 089 | 50 030 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 28 814 411 | 24 660 270 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 28 814 411 | 24 660 270 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 28 866 500 | 24 710 300 |
| | | | | |
Wallenstam Fastighets AB 66
556894-81517 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
|
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
|
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -499 141 | -413 785 |
|
| | | | | |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 34 060 300 | 29 997 000 |
| Omklassificeringar m.m. | | | | 4 155 000 | 4 063 300 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 38 215 300 | 34 060 300 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -9 350 000 | -9 350 000 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -9 350 000 | -9 350 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 28 865 300 | 24 710 300 |
|
| | | | | |
Wallenstam Fastighets AB 66
556894-81518 (8)
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 0 | 15 420 000 |
| Lämnade lån | | | | 1 200 | 0 |
| Årets amorteringar | | | | 0 | -15 420 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 1 200 | 0 |
| | | | | |