Start › Stockholms län › Stockholm
Swedish Perfusion Holding AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 5 | 5 | 3 | 3 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 5 | 5 | 3 | 3 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 6 | 6 | 8 | 4 | 4 | 3 | 3 | 2 | 2 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 6 | 6 | 8 | 4 | 4 | 3 | 3 | 2 | 2 | 1 |
| Rörelseresultat | −6 | −1 | −3 | −1 | −1 | 2 | −3 | −2 | −2 | −1 |
| Finansiella poster | 21 | 13 | 14 | 4 | 2 001 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 2 000 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 21 | 13 | 14 | 4 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 15 | 12 | 12 | 3 | 2 000 | 2 | −3 | −2 | −2 | −1 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 2 | – | – | – | 0 | 3 | 2 | 2 | 1 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | −3 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | 0 | 5 | – | – | – | 0 | 3 | 2 | 2 | 1 |
| Resultat före skatt | 15 | 14 | 12 | 3 | 2 000 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 3 | 3 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 |
| Årets resultat | 12 | 11 | 9 | 2 | 2 000 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 956 | 2 946 | 2 930 | 2 918 | 2 916 | 916 | 914 | 914 | 914 | 915 |
| Anläggningstillgångar | 858 | 858 | 858 | 858 | 858 | 858 | 858 | 858 | 858 | 858 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 858 | 858 | 858 | 858 | 858 | 858 | 858 | 858 | 858 | 858 |
| Andelar i koncernföretag | 858 | 858 | 858 | 858 | 858 | 858 | 858 | 858 | 858 | 858 |
| Omsättningstillgångar | 2 098 | 2 088 | 2 072 | 2 060 | 2 058 | 58 | 56 | 56 | 56 | 57 |
| Kortfristiga fordringar | 28 | 28 | 26 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 |
| Kundfordringar | 25 | 25 | 25 | 0 | 3 | – | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 2 | 1 |
| Övriga fordringar | 3 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Kortfristiga placeringar | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | – | – | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 569 | 560 | 546 | 560 | 555 | 58 | 56 | 56 | 54 | 55 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 956 | 2 946 | 2 930 | 2 918 | 2 916 | 916 | 914 | 914 | 914 | 915 |
| Eget kapital | 2 092 | 2 080 | 2 069 | 2 060 | 2 057 | 58 | 56 | 56 | 56 | 56 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 042 | 2 030 | 2 019 | 2 010 | 2 007 | 8 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | – | – | – | 6 | – |
| Balanserat resultat | 2 030 | 2 019 | 2 010 | 2 007 | 8 | 6 | 6 | 6 | 6 | 5 |
| Årets resultat | 12 | 11 | 9 | 2 | 2 000 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Obeskattade reserver | 3 | 3 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 3 | 3 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 858 | 858 | 858 | 858 | 858 | 858 | 858 | 858 | 858 | 858 |
| Övriga skulder | 858 | 858 | 858 | 858 | 858 | 858 | 858 | 858 | 858 | 858 |
| Kortfristiga skulder | 3 | 5 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Skatteskulder | 3 | 5 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 8 | 6 | 6 | 6 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2017
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 858 | 858 | 858 | 858 | 858 |
Om bolaget
- Adress
- DALAGATAN 47 1407, 113 31 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2011-12-19
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska förvalta fastigheter, själv eller genom dotterbolag samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Solna
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-01
- Programvara
- E-revisor.se
Allmänt om verksamheten
Företaget registrerades år 2011 och ska förvalta fastigheter själv eller genom dotterbolag samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Väsentliga händelser
Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.