Swedish Perfusion Holding AB
556876-94661 (6)
Årsredovisning
Swedish Perfusion Holding AB
Organisationsnummer:
556876-9466
Räkenskapsår:
2025-01-01 -
2025-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
3
|
|
Balansräkning |
4
|
|
Noter |
6
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Solna
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-03-01.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Swedish Perfusion Holding AB
556876-94662 (6)
| Allmänt om verksamheten |
| Företaget registrerades år 2011 och ska förvalta fastigheter själv eller genom dotterbolag samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2025-01-01 -2025-12-31 | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 0 | 5 000 | 5 000 | 3 000 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 14 765 | 11 743 | 11 743 | 2 669 |
| Soliditet (%) | | 70,8 | 70,7 | 70,6 | 70,6 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 2 018 866 | 10 921 | 2 079 787 |
| fg årsvinst justANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORT | | 10 921 | -10 921 | 0 |
| Årets resultat | | | 11 715 | 11 715 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 2 029 787 | 11 715 | 2 091 502 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 2 029 787 | | | |
| Årets resultat | | 11 715 | | | |
| Medel att disponera | | 2 041 502 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 2 041 502 | | | |
| Summa | | 2 041 502 | | | |
| | | | | |
Swedish Perfusion Holding AB
556876-94663 (6)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2025-01-01 | 2024-01-01 |
| | | 1 | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 0 | 5 000 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 5 000 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -6 485 | -5 939 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -6 485 | -5 939 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -6 485 | -939 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 21 250 | 12 682 |
| Summa finansiella poster | | | | 21 250 | 12 682 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 14 765 | 11 743 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 0 | 5 000 |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | 0 | -3 000 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 0 | 2 000 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 14 765 | 13 743 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -3 050 | -2 822 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 11 715 | 10 921 |
Swedish Perfusion Holding AB
556876-94664 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 2 | 858 000 | 858 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 858 000 | 858 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 858 000 | 858 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 25 000 | 25 000 |
| Övriga fordringar | | | | 3 463 | 3 069 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 28 463 | 28 069 |
| | | | | |
| Kortfristiga placeringar | | | | | |
| Övriga kortfristiga placeringar | | | | 1 500 000 | 1 500 000 |
| Summa kortfristiga placeringar | | | | 1 500 000 | 1 500 000 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 569 481 | 559 959 |
| Summa kassa och bank | | | | 569 481 | 559 959 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 2 097 944 | 2 088 028 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 2 955 944 | 2 946 028 |
Swedish Perfusion Holding AB
556876-94665 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 2 029 787 | 2 018 866 |
| Årets resultat | | | | 11 715 | 10 921 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 2 041 502 | 2 029 787 |
| Summa eget kapital | | | | 2 091 502 | 2 079 787 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 3 000 | 3 000 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 3 000 | 3 000 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder | | | | 858 000 | 858 000 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 858 000 | 858 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skatteskulder | | | | 3 442 | 5 241 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 3 442 | 5 241 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 2 955 944 | 2 946 028 |
| | | | | |
Swedish Perfusion Holding AB
556876-94666 (6)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 858 000 | 858 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 858 000 | 858 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 858 000 | 858 000 |