Start › Stockholms län › Muskö
Futurico AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019-12 | 2019-04 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 | 200 | 1 342 | 4 442 | 4 952 | 5 577 | 60 | – | – |
| Nettoomsättning | 5 | 0 | 1 339 | 4 442 | 4 923 | 5 466 | 60 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 200 | 3 | 0 | 29 | 111 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 169 | 191 | 1 156 | 4 321 | 4 584 | 5 116 | 37 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 175 | 81 | 108 | – | – | – |
| Handelsvaror | – | 0 | 320 | 1 429 | 1 531 | 1 819 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 134 | 160 | 425 | 1 173 | 1 253 | 1 609 | 29 | – | – |
| Personalkostnader | 23 | 8 | 380 | 1 516 | 1 686 | 1 548 | 5 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 11 | 23 | 30 | 27 | 33 | 31 | 3 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −164 | 9 | 186 | 121 | 368 | 461 | 23 | – | – |
| Finansiella poster | 8 | 2 | 1 | 0 | −21 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 9 | 2 | 2 | 0 | – | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 21 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −156 | 11 | 187 | 121 | 347 | 461 | 23 | – | – |
| Bokslutsdispositioner | 121 | – | – | 0 | 20 | −141 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 121 | – | – | – | 0 | −121 | – | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | 0 | 20 | −20 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −35 | 11 | 187 | 121 | 367 | 319 | 23 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 3 | 43 | 19 | 79 | 83 | – | – | – |
| Årets resultat | −35 | 9 | 144 | 102 | 288 | 237 | 23 | 0 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019-12 | 2019-04 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 127 | 276 | 311 | 397 | 639 | 780 | 165 | 54 | 54 |
| Anläggningstillgångar | 9 | 21 | 44 | 117 | 109 | 126 | 72 | – | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 12 | 27 | 42 | 57 | 72 | – | – |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 0 | 0 | 12 | 27 | 42 | 57 | 72 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 9 | 21 | 32 | 91 | 67 | 69 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 9 | 21 | 32 | 91 | 67 | 69 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 117 | 255 | 267 | 280 | 530 | 654 | 93 | 54 | 54 |
| Kortfristiga fordringar | 93 | 104 | 178 | 46 | 127 | 207 | 20 | 4 | 4 |
| Kundfordringar | 6 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 68 | 80 | 160 | 25 | 112 | 207 | 4 | 4 | 4 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 19 | 23 | 18 | 21 | 15 | 0 | 17 | – | – |
| Kassa och bank | 24 | 151 | 89 | 234 | 404 | 447 | 73 | 50 | 50 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 127 | 276 | 311 | 397 | 639 | 780 | 165 | 54 | 54 |
| Eget kapital | 122 | 157 | 148 | 208 | 356 | 246 | 9 | −14 | −14 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 72 | 107 | 98 | 158 | 306 | 196 | −41 | −64 | −64 |
| Balanserat resultat | 107 | 98 | −45 | 56 | 19 | −41 | −64 | −64 | −64 |
| Årets resultat | −35 | 9 | 144 | 102 | 288 | 237 | 23 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 121 | 121 | 121 | 121 | 141 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 0 | 121 | 121 | 121 | 121 | 121 | – | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | 0 | 20 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 | −3 | 41 | 68 | 162 | 393 | 156 | 67 | 67 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 7 | 0 | 3 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 0 | 0 | 82 | 20 | 168 | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | −8 | 0 | 31 | 152 | 78 | – | – | – |
| Övriga skulder | 2 | 5 | 41 | −52 | −11 | 144 | 156 | 67 | 67 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019-12 | 2019-04 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 200 | 250 | 177 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 158 | 306 | 196 | −41 | −64 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamheten har varit vilande.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då företaget ej haft någon restaurangverksamhet under 2023, utan enbart catering.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då verksamheten under 2020 utökades med en sommarrestaurang, samt catering för en ungdomsverksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 75 |
| Ackumulerade avskrivningar | 75 | 75 | 63 | – | – | – | – |
| Årets avskrivningar | – | 12 | 15 | 15 | 15 | 15 | 3 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 57 | 57 | 57 | 136 | 102 | 86 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 85 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 79 | – | – | 4 |
| Ackumulerade avskrivningar | 48 | 36 | 25 | – | – | – |
| Årets avskrivningar | 11 | 11 | 15 | 12 | 18 | 16 |
Om bolaget
- Adress
- RUMMEVÄGEN 21, 148 95 MUSKÖ
- Registrerat
- 2011-06-10
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Försäljning av mat och dryck. Försäljning av inredning. Styling av bostäder. Konsultverksamhet inom underhållning. Köp och försäljning av fastigheter. Bolaget skall även bedriva och utveckla hotell, konferens- och event-koncept samt förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5361-7890
- Futurico AB
kontrollerat 2026-10-09 - 5478-8658
- Muskö Sjökrog / Futurico AB
kontrollerat 2026-10-09
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-06
- Annonser totalt
- 3
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-04-03
- Senaste annonsen
- 2022-06-28
Annonser per år
| År | 2022 |
|---|---|
| Annonser | 3 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-26
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom uthyrning av lokal samt konsultverksamhet inom restaurangbranschen. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.