Start › Västmanlands län › Västerås
Wallinder Teknik AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 702 | 1 803 | 1 060 | 1 015 | 1 097 |
| Nettoomsättning | 1 702 | 1 803 | 1 060 | 1 015 | 1 097 |
| Rörelsekostnader | 930 | 850 | 732 | 694 | 683 |
| Råvaror och förnödenheter | 3 | 3 | – | 0 | 19 |
| Övriga externa kostnader | 187 | 139 | 142 | 102 | 99 |
| Personalkostnader | 740 | 709 | 590 | 587 | 557 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 4 | 7 |
| Rörelseresultat | 772 | 953 | 328 | 321 | 414 |
| Finansiella poster | 72 | 23 | 11 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 69 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 23 | 11 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 845 | 976 | 339 | 321 | 414 |
| Bokslutsdispositioner | −164 | 87 | −62 | −51 | −40 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −164 | 87 | −62 | −51 | −40 |
| Resultat före skatt | 681 | 1 063 | 277 | 270 | 374 |
| Skatt på årets resultat | 143 | 224 | 60 | 57 | 79 |
| Årets resultat | 537 | 840 | 218 | 213 | 296 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 110 | 2 594 | 1 782 | 1 547 | 1 412 |
| Anläggningstillgångar | 435 | 366 | 354 | 342 | 134 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 4 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 435 | 366 | 354 | 342 | 130 |
| Andelar i intresseföretag | 200 | 200 | 200 | 200 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | 235 | 166 | 154 | 142 | 130 |
| Omsättningstillgångar | 2 675 | 2 228 | 1 428 | 1 205 | 1 277 |
| Varulager m.m. | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Råvaror och förnödenheter | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Kortfristiga fordringar | 668 | 196 | 185 | 104 | 99 |
| Kundfordringar | 618 | 144 | 155 | 87 | 99 |
| Övriga fordringar | 50 | 52 | 30 | 18 | 0 |
| Kassa och bank | 2 001 | 2 026 | 1 237 | 1 094 | 1 172 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 110 | 2 594 | 1 782 | 1 547 | 1 412 |
| Eget kapital | 2 069 | 1 832 | 1 093 | 955 | 842 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 019 | 1 782 | 1 043 | 905 | 792 |
| Balanserat resultat | 1 482 | 943 | 825 | 692 | 496 |
| Årets resultat | 537 | 840 | 218 | 213 | 296 |
| Obeskattade reserver | 629 | 465 | 552 | 490 | 439 |
| Periodiseringsfonder | 629 | 465 | 552 | 490 | 439 |
| Kortfristiga skulder | 411 | 297 | 137 | 102 | 131 |
| Skatteskulder | 200 | 144 | 10 | 10 | 32 |
| Övriga skulder | 205 | 147 | 122 | 86 | 93 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 250 | 943 | 100 | 80 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 250 | 300 | 100 | 80 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | – | 643 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 235 | 166 | 154 | 142 | 130 | 118 |
| Årets inköp | 69 | 12 | 12 | 12 | 12 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 91 | 91 | 91 | 91 | 91 | 91 |
| Ackumulerade avskrivningar | 91 | 91 | 91 | 91 | 86 | 80 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | 4 | 7 | – |
Om bolaget
- Adress
- RIKTNINGSVÄGEN 25, 724 55 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2011-01-31
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet ska vara teknisk konsultverksamhet, datakonsultverksamhet, konsultverksamhet avseende företags organisation, motorsport och därmed förenlig verksamhet. Som bisyssla ska företaget bedriva caféverksamhet.
Bankgironummer
- 719-8385
- Wallinder Teknik Ab
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget registrerades år 2011 och bedriver sedan dess konsultverksamhet med inriktning på tekniska konstruktioner.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.