Start › Stockholms län › Vallentuna
Bernt Osmén AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 280 | 2 279 | 2 651 | 1 369 | 621 | 2 678 | 1 552 |
| Nettoomsättning | 0 | 4 | 2 279 | 2 649 | 1 049 | 621 | 2 678 | 1 459 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 276 | 0 | 2 | 320 | – | 0 | 93 |
| Rörelsekostnader | 334 | 375 | 425 | 599 | 391 | 1 648 | 1 361 | 1 347 |
| Handelsvaror | 0 | 4 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 104 | 141 | 177 | 312 | 202 | 170 | 311 | 363 |
| Personalkostnader | 0 | 11 | 2 | 48 | 7 | 1 315 | 851 | 853 |
| Av- och nedskrivningar | 230 | 218 | 246 | 240 | 183 | 157 | 195 | 131 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 6 | 5 | 0 |
| Rörelseresultat | −334 | −94 | 1 854 | 2 052 | 978 | −1 027 | 1 317 | 206 |
| Finansiella poster | 12 | 389 | 132 | 23 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 13 | 389 | 132 | 23 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −323 | 295 | 1 986 | 2 075 | 978 | −1 027 | 1 317 | 206 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 239 | 986 | −342 | −60 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 239 | 986 | −342 | −60 |
| Resultat före skatt | −323 | 295 | 1 986 | 2 075 | 1 217 | −41 | 975 | 146 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 62 | 410 | 435 | 254 | 0 | 214 | 40 |
| Årets resultat | −323 | 233 | 1 576 | 1 641 | 962 | −41 | 761 | 105 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 261 | 5 882 | 5 927 | 4 457 | 2 871 | 2 477 | 3 920 | 3 042 |
| Anläggningstillgångar | 4 507 | 896 | 638 | 884 | 994 | 409 | 745 | 688 |
| Materiella anläggningstillgångar | 666 | 896 | 638 | 884 | 994 | 409 | 745 | 688 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 666 | 896 | 638 | 884 | 994 | 409 | 745 | 688 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 841 | – | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 3 841 | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 754 | 4 986 | 5 289 | 3 573 | 1 876 | 2 067 | 3 175 | 2 354 |
| Kortfristiga fordringar | 71 | 96 | 19 | 48 | 317 | 286 | 300 | 337 |
| Övriga fordringar | 67 | 93 | 8 | 47 | 310 | 274 | 280 | 336 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 4 | 3 | 11 | 1 | 6 | 13 | 20 | 1 |
| Kassa och bank | 683 | 4 890 | 5 270 | 3 525 | 1 560 | 1 781 | 2 875 | 2 017 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 261 | 5 882 | 5 927 | 4 457 | 2 871 | 2 477 | 3 920 | 3 042 |
| Eget kapital | 5 193 | 5 725 | 5 697 | 4 316 | 2 863 | 2 163 | 2 467 | 1 947 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 5 143 | 5 675 | 5 647 | 4 266 | 2 813 | 2 113 | 2 417 | 1 897 |
| Balanserat resultat | 5 466 | 5 442 | 4 071 | 2 625 | 1 851 | 2 154 | 1 656 | 1 792 |
| Årets resultat | −323 | 233 | 1 576 | 1 641 | 962 | −41 | 761 | 105 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 239 | 1 225 | 883 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 239 | 1 225 | 883 |
| Kortfristiga skulder | 68 | 157 | 230 | 142 | 8 | 75 | 229 | 212 |
| Leverantörsskulder | 3 | 5 | 2 | 0 | 6 | 0 | 15 | 13 |
| Skatteskulder | 62 | 149 | 226 | 139 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 73 | 213 | 198 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 2 813 | – | 2 417 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga en högre orderingång.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga Covid-19.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga en högre fakturering under 2019/2020.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Företaget har efter räkenskapsårets utgång påverkats av pandemin. Styrelsen gör bedömningen att företaget även fortsatt kommer att påverkas. Det är dock idag svårt att avgöra i vilken omfattning.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-06-30 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 841 |
| Omklassificeringar | 3 841 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 157 | 1 157 | 1 205 | 1 205 | 1 075 | 791 | 1 017 | 764 | 546 |
| Årets inköp | – | 1 000 | – | 130 | 1 048 | 27 | 253 | 764 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 1 048 | – | – | 764 | 253 | – | 546 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 491 | 261 | 567 | 321 | 81 | 382 | 271 | 76 | 309 |
| Årets avskrivningar | 230 | 199 | 246 | 240 | 183 | 153 | 195 | 76 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 505 | – | – | 484 | 42 | – | 309 | – |
Om bolaget
- Adress
- MOLNBY GÅRD 7, 186 94 VALLENTUNA
- Registrerat
- 2011-01-03
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget bedriver konsultverksamhet, marknadsföring och försäljning av maskiner och verktyg till verkstadsindustri samt jakt och safaries och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 721-2939
- Bernt Osmén AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-16
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver konsultverksamhet, marknadsföring och försäljning av maskiner och verktyg till verkstadsindustri samt jakt och safari och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Vallentuna.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.