Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma2020-09-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
2 (6)
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver konsultverksamhet, marknadsföring och försäljning av maskiner och verktyg till verkstadsindustri samt
jakt och safari och därmed förenlig verksamhet.
Företaget har sitt säte i Vallentuna.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
1907-2006
1807-1906
1707-1806
1607-1706
Nettoomsättning
2 678
1 459
2 291
1 998
Resultat efter finansiella poster
1 317
206
899
757
Soliditet %
87
87
93
85
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga en högre fakturering under 2019/2020.
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Aktiekapital
Balanserat resultat
Årets resultat
- Belopp vid årets ingång
50 000
1 791 810
105 068
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Utdelning
-241 000
- Balanseras i ny räkning
105 068
-105 068
- Årets resultat
760 787
- Belopp vid årets utgång
50 000
1 655 879
760 787
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
Balanserat resultat
1 655 879
Årets resultat
760 787
Summa
2 416 666
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Not2Medelantalet anställda
2020-06-30
2019-06-30
Medelantalet anställda
1
1
Not3Inventarier, verktyg och installationer
2020-06-30
2019-06-30
Ingående anskaffningsvärden
764 191
546 000
Förändringar av anskaffningsvärden
Inköp
252 500
764 191
Försäljningar/utrangeringar
-
-546 000
Utgående anskaffningsvärden
1 016 691
764 191
Ingående avskrivningar
-76 419
-309 400
Förändringar av avskrivningar
Återförda avskrivningar vid försäljningar resp. utrangeringar
-
309 400
Årets avskrivningar
-194 921
-76 419
Utgående avskrivningar
-271 340
-76 419
Redovisat värde
745 351
687 772
Not4Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
Företaget har efter räkenskapsårets utgång påverkats av pandemin. Styrelsen gör bedömningen att företaget även
fortsatt kommer att påverkas. Det är dock idag svårt att avgöra i vilken omfattning.