Start › Stockholms län › Saltsjöbaden
B. Scherrer AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 120 | 0 | 55 | 399 | 241 | 223 | 0 | 5 | 52 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 55 | 399 | 241 | 223 | 0 | 5 | 52 |
| Övriga rörelseintäkter | 120 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 791 | 1 061 | 1 225 | 1 050 | 1 039 | 838 | 960 | 929 | 345 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | 0 | 25 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 119 | 265 | 341 | 291 | 321 | 275 | 226 | 874 | 171 |
| Personalkostnader | 307 | 431 | 620 | 496 | 513 | 564 | 734 | 30 | 174 |
| Av- och nedskrivningar | 365 | 365 | 264 | 263 | 206 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −671 | −1 061 | −1 170 | −651 | −799 | −616 | −960 | −924 | −293 |
| Finansiella poster | −24 | 2 565 | −6 | −213 | −145 | −124 | −4 448 | 72 172 | 366 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | 0 | – | 0 | −667 | 72 174 | 368 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 3 000 | – | – | 0 | 146 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 7 | 31 | 66 | 7 | – | – | – | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 436 | 40 | 185 | 125 | 250 | 3 762 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 31 | 30 | 32 | 34 | 20 | 20 | 20 | 2 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −696 | 1 504 | −1 176 | −864 | −944 | −740 | −5 408 | 71 248 | 73 |
| Resultat före skatt | −696 | 1 504 | −1 176 | −864 | −944 | −740 | −5 408 | 71 248 | 73 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 16 |
| Årets resultat | −696 | 1 504 | −1 176 | −864 | −944 | −740 | −5 408 | 71 248 | 57 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 65 921 | 68 821 | 67 650 | 66 803 | 67 411 | 68 529 | 69 359 | 74 915 | 3 981 |
| Anläggningstillgångar | 63 496 | 67 360 | 66 282 | 60 905 | 60 352 | 58 281 | 53 514 | 31 650 | −792 |
| Materiella anläggningstillgångar | 25 545 | 25 910 | 25 770 | 26 004 | 25 785 | 24 973 | 15 706 | – | – |
| Byggnader och mark | 25 242 | 25 506 | 25 770 | 26 004 | 25 785 | 24 973 | 15 706 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 303 | 404 | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 37 950 | 41 450 | 40 511 | 34 901 | 34 566 | 33 308 | 37 808 | 31 650 | −792 |
| Andelar i intresseföretag | 25 | 25 | 25 | 25 | 1 209 | 1 209 | 1 209 | 2 046 | −792 |
| Fordringar hos intresseföretag | 11 371 | 19 871 | 18 932 | 14 876 | 13 357 | 12 099 | 12 349 | 3 854 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | – | – | – | 24 250 | 24 250 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | 26 554 | 21 554 | 21 554 | 20 000 | 20 000 | 20 000 | 0 | 1 500 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 2 425 | 1 461 | 1 368 | 5 898 | 7 059 | 10 247 | 15 844 | 43 265 | 4 773 |
| Kortfristiga fordringar | 60 | 28 | 280 | 386 | 141 | 312 | 376 | 251 | 83 |
| Övriga fordringar | 60 | 28 | 127 | 138 | 79 | 201 | 376 | 251 | 44 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 153 | 248 | 62 | 111 | – | 0 | 39 |
| Kortfristiga placeringar | 151 | 151 | 151 | 151 | 151 | 151 | 151 | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 151 | 151 | 151 | 151 | 151 | 151 | 151 | – | – |
| Kassa och bank | 2 214 | 1 282 | 937 | 5 361 | 6 767 | 9 785 | 15 317 | 43 014 | 4 690 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 65 921 | 68 821 | 67 650 | 66 803 | 67 411 | 68 529 | 69 359 | 74 915 | 3 981 |
| Eget kapital | 65 808 | 66 712 | 65 392 | 66 763 | 67 291 | 68 418 | 69 335 | 74 914 | 3 866 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Fritt eget kapital | 65 758 | 66 662 | 65 342 | 66 713 | 67 241 | 68 368 | 69 285 | 74 864 | 3 816 |
| Balanserat resultat | 66 453 | 65 158 | 66 518 | 67 577 | 68 184 | 69 108 | 74 693 | 3 616 | 3 760 |
| Årets resultat | −696 | 1 504 | −1 176 | −864 | −944 | −740 | −5 408 | 71 248 | 57 |
| Långfristiga skulder | 0 | 2 000 | 2 000 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 2 000 | 2 000 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 113 | 109 | 258 | 40 | 120 | 110 | 24 | 1 | 115 |
| Skatteskulder | 94 | 90 | 21 | 0 | 69 | 79 | – | 0 | 108 |
| Övriga skulder | 7 | 7 | 225 | 30 | 41 | 19 | 24 | 1 | 6 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 | 12 | 12 | 10 | 10 | 13 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 209 | – | 195 | 184 | 184 | 177 | 171 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 66 713 | 67 241 | 68 368 | 69 285 | 74 864 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Utbrottet av Corona Covid 19 har under första kvartalet -20 spridit sig vidare till Sverige. Sannolikt kommer det att ha en finansiell påverkan på bolagets affärer i en utsträckning som i nuläget är svårt att uppskatta.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 26 554 | 21 554 | 21 554 | 21 554 | 21 554 | 21 554 | 20 000 | 20 000 | 20 000 | 24 250 |
| Försäljningar och utrangeringar | 5 000 | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2019-12-31 | 2019-01-01 | 2018-12-31 | 2018-01-01 | 2017-12-31 | 2017-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 24 250 | 24 250 | 24 250 | 0 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | – | 24 250 | – | 0 | – |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 26 290 | 26 503 | 26 503 | 26 473 | 26 473 | 25 991 | 25 991 | 24 973 | 24 973 | 15 706 |
| Årets inköp | – | 0 | 30 | – | 482 | – | 1 018 | – | 9 267 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 048 | 997 | 733 | 469 | 469 | 206 | 206 | 0 | 0 | – |
| Årets avskrivningar | 264 | 264 | 264 | – | 263 | – | 206 | – | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 505 | 505 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 505 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 202 | 101 | 0 |
| Årets avskrivningar | 101 | 101 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- BATALJVÄGEN 22, 133 33 SALTSJÖBADEN
- Registrerat
- 2010-12-03
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Aktiebolagets verksamhet ska vara att utföra tjänster inom fastighetsförvaltning och byggbranschen samt inom dykning och dykeriverksamhet jämte därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 596-9647
- B. Scherrer AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-09
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget tillhandahåller tjänster inom fastighetsförvalning, byggtjänster samt även dykeriverksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.