Start › Stockholms län › Solna
VERAMED AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 453 | 775 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 453 | 775 |
| Rörelsekostnader | 95 | 68 | 59 | 87 | 91 | 608 | 678 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 2 | – | 0 | 2 | 4 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 82 | 55 | 43 | 47 | 51 | 140 | 133 |
| Personalkostnader | 14 | 11 | 16 | 14 | 12 | 437 | 515 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 0 | 26 | 26 | 26 | 26 |
| Rörelseresultat | −95 | −68 | −59 | −87 | −91 | −154 | 97 |
| Finansiella poster | 3 | 91 | 48 | 0 | – | 0 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 4 | 92 | 49 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −92 | 24 | −10 | −87 | −91 | −154 | 96 |
| Bokslutsdispositioner | 100 | 180 | 275 | 200 | 100 | 207 | 78 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 100 | 180 | 275 | 200 | 100 | 207 | 78 |
| Resultat före skatt | 8 | 204 | 265 | 113 | 9 | 53 | 174 |
| Skatt på årets resultat | 4 | 47 | 63 | 29 | 4 | 14 | 40 |
| Årets resultat | 4 | 156 | 202 | 84 | 4 | 39 | 133 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 027 | 2 333 | 2 568 | 2 892 | 3 195 | 3 587 | 4 034 |
| Anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 26 | 51 | 77 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 26 | 51 | 77 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 26 | 51 | 77 |
| Omsättningstillgångar | 2 027 | 2 333 | 2 568 | 2 892 | 3 169 | 3 535 | 3 957 |
| Kortfristiga fordringar | 25 | −32 | −60 | −12 | 16 | 209 | 692 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 0 | 374 |
| Övriga fordringar | 25 | −32 | −60 | −12 | 16 | 209 | 318 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 2 002 | 2 365 | 2 628 | 2 904 | 3 153 | 3 326 | 3 265 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 027 | 2 333 | 2 568 | 2 892 | 3 195 | 3 587 | 4 034 |
| Eget kapital | 1 879 | 2 084 | 2 147 | 2 196 | 2 299 | 2 477 | 2 608 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 829 | 2 034 | 2 097 | 2 146 | 2 249 | 2 427 | 2 558 |
| Balanserat resultat | 1 825 | 1 877 | 1 896 | 2 062 | 2 244 | 2 388 | 2 425 |
| Årets resultat | 4 | 156 | 202 | 84 | 4 | 39 | 133 |
| Obeskattade reserver | 130 | 230 | 410 | 685 | 885 | 985 | 1 192 |
| Periodiseringsfonder | 130 | 230 | 410 | 685 | 885 | 985 | 1 192 |
| Kortfristiga skulder | 18 | 20 | 11 | 11 | 11 | 124 | 234 |
| Övriga skulder | 13 | 10 | 1 | 1 | 1 | 114 | 157 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 77 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 340 | 209 | 220 | 250 | 187 | 183 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 340 | 209 | 220 | 250 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 2 249 | 2 427 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 128 | 128 | 128 | 128 | 128 | 128 | 128 | 128 |
| Ackumulerade avskrivningar | 128 | 128 | 128 | 128 | 102 | 77 | 51 | 26 |
| Årets avskrivningar | – | – | 0 | 26 | 26 | 26 | 26 | – |
Om bolaget
- Adress
- FRAMNÄSBACKEN 12, 171 66 SOLNA
- Registrerat
- 2010-12-02
- Bransch
- Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus, värdepappershandel och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 698-1336
- Veramed AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-01
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm bedriver specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus, värdepappershandel och därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.