Förvaltningsberättelse
Styrelsen för VERAMED AB, 556828-8871, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2021-05-01 - 2022-04-30.
Verksamheten
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm bedriver specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus, värdepappershandel och därmed förenlig verksamhet.
Flerårsöversikt
| Nettoomsättning |
-1 |
453 496 |
775 290 |
697 017 |
| Resultat efter finansiella poster |
-91 294 |
-154 051 |
95 500 |
62 956 |
| Soliditet % |
94 |
91 |
88 |
108 |
Förändringar i eget kapital
| Belopp vid årets ingång |
50 000 |
2 388 419 |
38 712 |
| Utdelning |
|
-183 000 |
|
| Balanseras i ny räkning |
|
38 712 |
-38 712 |
| Årets resultat |
|
|
4 459 |
| Belopp vid årets utgång |
50 000 |
2 244 131 |
4 459 |
Resultatdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
2 244 130 |
| Årets resultat |
4 459 |
| Summa |
2 248 589 |
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
| Utdelning |
187 000 |
| Utdelning |
187 000 |
| Balanseras i ny räkning |
2 061 590 |
| Summa |
2 248 590 |
Noter
Belopp i kr om inget annat anges.
Not 1 Redovisningsprinciper
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.
Avskrivning
Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaffningsvärden och beräknad nyttjandeperiod.
Följande avskrivningstider tillämpas:
Materiella anläggningstillgångar
| Inventarier, verktyg och installationer |
5 |
Not 2 Medelantalet anställda
Not 3 Inventarier, verktyg och installationer
| Ingående anskaffningsvärden |
128 121 |
128 121 |
| Utgående anskaffningsvärden |
128 121 |
128 121 |
| Ingående avskrivningar |
-76 872 |
-51 248 |
| Årets avskrivningar |
-25 624 |
-25 624 |
| Utgående avskrivningar |
-102 496 |
-76 872 |
| Redovisat värde |
25 625 |
51 249 |