Start › Västra Götalands län › Västra Frölunda
VNCH Holding AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 298 | 519 | 645 | 636 | 568 | 536 | 517 |
| Nettoomsättning | 0 | 298 | 519 | 645 | 636 | 568 | 536 | 517 |
| Rörelsekostnader | 24 | 136 | 181 | 304 | 196 | 151 | 249 | 134 |
| Övriga externa kostnader | 24 | 136 | 181 | 286 | 189 | 149 | 249 | 125 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 18 | 7 | 2 | 1 | 8 |
| Rörelseresultat | −24 | 162 | 338 | 341 | 440 | 417 | 287 | 383 |
| Finansiella poster | 1 100 | 1 123 | 830 | 299 | 284 | 244 | 970 | 7 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 1 100 | 1 119 | 830 | 299 | 284 | 244 | 971 | 7 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 4 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 076 | 1 285 | 1 168 | 640 | 724 | 661 | 1 257 | 390 |
| Resultat före skatt | 1 076 | 1 285 | 1 168 | 640 | 724 | 661 | 1 257 | 390 |
| Årets resultat | 1 076 | 1 285 | 1 168 | 640 | 724 | 661 | 1 257 | 390 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 133 | 5 150 | 5 358 | 4 803 | 4 883 | 4 940 | 4 853 | 4 261 |
| Anläggningstillgångar | 4 881 | 4 881 | 5 332 | 4 800 | 4 800 | 4 895 | 4 651 | 3 595 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 881 | 4 881 | 5 332 | 4 800 | 4 800 | 4 895 | 4 651 | 3 595 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | – | – | – | 0 | 600 |
| Andra långfristiga fordringar | 4 881 | 4 881 | 5 332 | 4 800 | 4 800 | 4 895 | 4 651 | 2 995 |
| Omsättningstillgångar | 252 | 269 | 27 | 3 | 83 | 45 | 202 | 667 |
| Kortfristiga fordringar | – | – | – | 0 | 29 | 29 | 113 | 111 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 29 | 29 | 29 | 29 |
| Övriga fordringar | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 84 | 83 |
| Kassa och bank | 252 | 269 | 27 | 3 | 54 | 16 | 89 | 555 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 133 | 5 150 | 5 358 | 4 803 | 4 883 | 4 940 | 4 853 | 4 261 |
| Eget kapital | 4 912 | 4 936 | 4 650 | 4 382 | 4 542 | 4 607 | 4 801 | 4 205 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 4 862 | 4 886 | 4 600 | 4 332 | 4 492 | 4 557 | 4 751 | 4 155 |
| Balanserat resultat | 3 786 | 3 600 | 3 432 | 3 692 | 3 767 | 3 896 | 3 495 | 3 765 |
| Årets resultat | 1 076 | 1 285 | 1 168 | 640 | 724 | 661 | 1 257 | 390 |
| Kortfristiga skulder | 221 | 215 | 708 | 421 | 341 | 332 | 52 | 57 |
| Övriga skulder | 191 | 180 | 673 | 386 | 306 | 297 | 17 | 22 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 30 | 35 | 35 | 35 | 35 | 35 | 35 | 35 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 322 | 1 100 | 1 000 | 900 | 800 | 790 | 855 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 4 492 | 4 557 | 4 751 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-07-01 | 2023-06-30 | 2022-07-01 | 2022-06-30 | 2021-07-01 | 2021-06-30 | 2020-07-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 881 | 4 881 | 5 332 | 4 800 | 4 800 | 4 800 | 4 800 | 4 895 | 4 895 | 4 651 |
| Årets inköp | – | 0 | 4 136 | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 451 | 3 604 | – | 0 | – | 96 | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2020-06-30 | 2019-07-01 | 2019-06-30 | 2018-07-01 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 600 | 600 | 400 |
| Årets inköp | 0 | – | 1 000 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 600 | – | 800 | – |
Om bolaget
- Adress
- SPEKTRUMSGATAN 13, 421 63 VÄSTRA FRÖLUNDA
- Registrerat
- 2010-11-15
- Bransch
- Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta aktier samt utföra koncern- gemensamma tjänster såsom ekonomi och administration samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 596-3236
- VNCH HOLDING AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Göteborg.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-29
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets har under räkenskapsåret inte berdrivit någon verksamhet. Räkenskapsårets resultat består till stösta delen av avkastning på finansiella anläggningstillgångar.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.