Start › Stockholms län › Saltsjö-Boo
Investoria of Sweden AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | – | – | – | 0 | 33 | 146 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 33 | 146 |
| Rörelsekostnader | 4 | 4 | 4 | 3 | 4 | 3 | 27 | 84 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | – | 0 | 20 |
| Övriga externa kostnader | 4 | 4 | 4 | 3 | 4 | 3 | 27 | 64 |
| Rörelseresultat | −4 | −4 | −4 | −3 | −4 | −3 | 6 | 62 |
| Finansiella poster | 2 | 34 | 53 | 61 | 52 | 32 | −57 | 62 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | 24 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 37 | 57 | 61 | 52 | 32 | 50 | 102 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 100 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 2 | 4 | 0 | 0 | 0 | 7 | 64 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 | 30 | 49 | 58 | 48 | 30 | −51 | 124 |
| Bokslutsdispositioner | 98 | −406 | 133 | 195 | 1 768 | 41 | 169 | −31 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 638 | −20 | −84 | 0 | −23 | 0 | −31 |
| Erhållna koncernbidrag | 98 | −1 044 | 153 | 304 | 1 768 | 65 | 169 | 0 |
| Lämnade koncernbidrag | – | – | 0 | 25 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 97 | −376 | 182 | 253 | 1 816 | 71 | 118 | 93 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 41 | 53 | 389 | 37 | 26 | 20 |
| Årets resultat | 97 | −376 | 141 | 200 | 1 428 | 34 | 92 | 73 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 463 | 4 741 | 7 049 | 6 959 | 6 828 | 4 958 | 4 524 | 5 648 |
| Anläggningstillgångar | 4 366 | 4 715 | 7 045 | 6 956 | 6 804 | 4 945 | 4 395 | 5 203 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 366 | 4 715 | 7 045 | 6 956 | 6 804 | 4 945 | 4 395 | 5 203 |
| Andelar i koncernföretag | 4 290 | 4 032 | 3 991 | 3 838 | 3 559 | 4 486 | 3 206 | 2 280 |
| Fordringar hos koncernföretag | 76 | 682 | 3 054 | 3 118 | 3 245 | 459 | 1 188 | 823 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 100 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | – | – | – | 0 | 2 000 |
| Omsättningstillgångar | 97 | 27 | 4 | 4 | 24 | 12 | 129 | 445 |
| Kortfristiga fordringar | 97 | 26 | 0 | 2 | 21 | 2 | 0 | 442 |
| Övriga fordringar | 97 | 26 | 0 | 2 | 21 | 2 | 0 | 406 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 35 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 4 | 2 | 4 | 10 | 129 | 4 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 463 | 4 741 | 7 049 | 6 959 | 6 828 | 4 958 | 4 524 | 5 648 |
| Eget kapital | 4 463 | 4 741 | 5 275 | 5 285 | 5 591 | 4 104 | 3 435 | 3 343 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Uppskrivningsfond | 0 | 0 | – | – | – | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 413 | 4 691 | 5 225 | 5 235 | 5 541 | 4 054 | 3 385 | 3 293 |
| Balanserat resultat | 4 316 | 5 067 | 5 085 | 5 034 | 4 114 | 4 020 | 3 293 | 3 221 |
| Årets resultat | 97 | −376 | 141 | 200 | 1 428 | 34 | 92 | 73 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 638 | 618 | 79 | 79 | 56 | 56 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 0 | 638 | 618 | 79 | 79 | 56 | 56 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 1 029 | 699 | 699 | 699 | 772 | 1 766 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 0 | 1 029 | 699 | 699 | 699 | 0 | 994 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | – | 772 | 772 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 0 | 107 | 358 | 458 | 75 | 261 | 483 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | – | – | 0 | 100 |
| Skatteskulder | – | 0 | 44 | 295 | 395 | 12 | 6 | 18 |
| Övriga skulder | 0 | 0 | 63 | 63 | 63 | 63 | 247 | 355 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | 0 | 0 | 8 | 10 |
| Eventualförpliktelser | 2 469 | 2 469 | 2 469 | 2 469 | 2 469 | 3 216 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 150 | 150 | 150 | 0 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 5 541 | 4 054 | 3 385 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | 62 | 635 | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | 375 | 8 | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Investoria Properties AB har ingått ett förlagsavtal med Packt Publishing LTD för att publicera boken Sustainable IT Playbook for Technology Leaders. Boken släpptes den 14 oktober 2022.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Från och med i år så är moderbolaget enbart ett holdingbolag och därmed så är det inte omsättningsdrivande verksamhet och nettoomsättning framöver kommer att förbli 0
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat jämfört med fg år pga att bolaget numer är ett holdingbolag och därmed kommer ingen omsättning generaras framöver.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 290 | 4 032 | 4 032 | 3 838 | 3 559 | 4 486 | 3 206 | 2 280 |
| Årets inköp | 257 | – | 153 | 304 | 97 | 1 280 | 927 | 2 280 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 25 | 1 025 | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 2 000 | 2 000 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 100 | 100 | 300 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 200 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 100 | – | – |
| Årets nedskrivningar | 100 | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 76 | 682 | 682 | 3 118 | 3 245 | 459 | 1 188 | 823 |
| Årets inköp | – | – | 140 | 15 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 606 | – | 203 | 142 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- STYRBORDSVÄGEN 19, 132 46 SALTSJÖ-BOO
- Registrerat
- 2010-06-04
- Bransch
- Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva handel med egna fastigheter, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter och bedriva värdepappershandel och holdingverksamhet av värdepapper och annan lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5458-9551
- INVESTORIA OF SWEDEN AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-11
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver förvaltning av värdepapper samt Holdingverksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm. Niklas Westin Sundberg äger samtliga aktier. Bolagets framtida utveckling förväntas ligga i linje i jämförelse med tidigare verksamhetsår. Framtida utveckling Bolagets framtida utveckling bedöms fortsatt ligga i linje med tidigare verksamhetsår. Verksamheten bygger på långsiktig och diversifierad kapitalförvaltning inom såväl värdepapper som fastighetsrelaterade innehav, och bedöms även framgent kunna generera en stabil finansiell utveckling. Det helägda dotterbolaget Investoria Venture Capital AB har under verksamhetsåret uppvisat en stabil utveckling i en fortsatt utmanande marknad. Bolaget har under året amorterat till moderbolaget, vilket bland annat bidragit till en kraftigt förstärkt soliditet. Utdelningar och finansiella intäkter har utvecklats i linje med förväntningarna trots en varierande marknadsbild. Det helägda dotterbolaget Investoria Properties AB har fortsatt haft stabil uthyrningsgrad i sina korttidsuthyrningar och utvecklats i nivå med bolagets planer, även om ränteläget under året har varit något högre än föregående år. Resultatutvecklingen har trots detta följt budget och portföljens värden bedöms vara fortsatt stabila. Då verksamheten i koncernen utgörs av att äga och förvalta värdepapper och bostadsrättslägenheter bedöms koncernens främsta risker även fortsättningsvis bestå av fallande kurser, förändrade marknadsvärden på gjorda investeringar samt stigande räntenivåer. Investoria of Sweden AB har en fortsatt stark kapitalstruktur med en soliditet om 100 procent, vilket innebär att tillfälliga nedgångar i marknadsvärden inte bedöms påverka verksamheten i någon väsentlig omfattning.
Väsentliga händelser
Under året har bolaget mottagit koncernbidrag från Investoria Venture Capital AB och Investoria Properties AB om sammanlagt 98 454,46 SEK. Det har bidragit till ett positivt resultat efter finansiella poster, vilket för räkenskapsåret uppgår till 96 748,94 SEK. Soliditeten i bolaget uppgår fortsatt till 100 procent, vilket ger god motståndskraft och flexibilitet inför kommande investeringsbeslut och marknadslägen.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Investoria Venture Capital AB
Visa källuppgift
på långsiktig och diversifierad kapitalförvaltning inom såväl värdepapper som fastighetsrelaterade innehav, och bedöms även framgent kunna generera en stabil finansiell utveckling. Det helägda dotterbolaget Investoria Venture Capital AB har under verksamhetsåret uppvisat en stabil utveckling i en fortsatt utmanande marknad. Bolaget har under året amorterat till moderbolaget, vilket bland annat bidragit till en kr
-
Investoria Properties AB
Visa källuppgift
, vilket bland annat bidragit till en kraftigt förstärkt soliditet. Utdelningar och finansiella intäkter har utvecklats i linje med förväntningarna trots en varierande marknadsbild. Det helägda dotterbolaget Investoria Properties AB har fortsatt haft stabil uthyrningsgrad i sina korttidsuthyrningar och utvecklats i nivå med bolagets planer, även om ränteläget under året har varit något högre än föregående år.
-
Investoria Venture Capital AB
Visa källuppgift
mhet. Företaget har sitt säte i Stockholm. Niklas Westin Sundberg äger samtliga aktier. Bolagets framtida utveckling förväntas ligga i linje i jämförelse med tidigare verksamhetsår. Det helägda dotterbolaget Investoria Venture Capital AB har gynnats av stabila utdelningar under flera år men under 2023/2024 har det dessvärre påverkat resultatet negativt. Ett antal avyttringar har gjorts under året vilket har också
-
Investoria Venture Capital AB
Visa källuppgift
mhet. Företaget har sitt säte i Stockholm. Niklas Westin Sundberg äger samtliga aktier. Bolagets framtida utveckling förväntas ligga i linje i jämförelse med tidigare verksamhetsår. Det helägda dotterbolaget Investoria Venture Capital AB har gynnas av stabila utdelningar vilket påverkat resultatet positivt. Bolaget har också fortsatt investerat i Stockholms Affärsänglar STOAF III SCITECH fond som är en fond som öp
-
Investoria Venture Capital AB
Visa källuppgift
gverksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm. Niklas Sundberg äger samtliga aktier. Bolagets framtida utveckling förväntas ligga i linje i jämförelse med tidigare verksamhetsår. Det helägda dotterbolaget Investoria Venture Capital AB har gynnas av stabila utdelningar vilket påverkat resultatet positivt. Bolaget har också fortsatt investerat i Stockholms Affärsänglar STOAF III SCITECH fond som är en fond som öp
Visa fler relationer
-
Investoria Venture Capital AB
Visa källuppgift
tida utveckling förväntas ligga betydligt bättre jämförelse med tidigare verksamhetsår. Trott fortgående Coviv-19 pandem så har verksamhetsåret 2020-2021 varit ett exceptionellt år. Det helägda dotterbolaget Investoria Venture Capital AB har gynnats av återinförda utdelningar vilket påverkat resultatet positivt. Bolaget har också fortsatt investerat i Stockholms Affärsänglar STOAF III SCITECH fond som är en fond s
-
Investoria Venture Capital AB
Visa källuppgift
s framtida utveckling förväntas ligga betydligt bättre jämförelse med tidigare verksamhetsår. På grund av pandemin Covid-19 har verksamhetsåret 2019-2020 varit ett exceptionellt år. Det helägda dotterbolaget Investoria Venture Capital AB har präglats av inställda utdelningar vilket påverkat resultatet negativt. Bolaget har också investerat i Stockholms Affärsänglar STOAF III SCITECH fond som är en fond som öppnade
-
Investoria Properties AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Investoria Properties AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=556540-6096; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Stockholm
-
Investoria Venture Capital AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Investoria Venture Capital AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=556470-5183; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Stockholm