Start › Västra Götalands län › Göteborg
City-Hus WestCoast AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 869 | 3 000 | 997 | 1 108 | 1 567 |
| Nettoomsättning | – | 0 | 0 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 1 869 | 3 000 | 997 | 1 108 | 1 567 |
| Rörelsekostnader | 1 170 | 1 298 | 1 030 | 1 108 | 1 594 |
| Råvaror och förnödenheter | 128 | 219 | 39 | 190 | 106 |
| Övriga externa kostnader | 974 | 1 011 | 898 | 825 | 1 216 |
| Personalkostnader | – | 0 | 0 | 0 | 178 |
| Av- och nedskrivningar | 69 | 69 | 93 | 93 | 93 |
| Rörelseresultat | 698 | 1 702 | −33 | 0 | −27 |
| Finansiella poster | – | 0 | 1 | −1 | −9 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 1 | 9 |
| Resultat efter finansiella poster | 698 | 1 702 | −32 | −1 | −36 |
| Bokslutsdispositioner | 158 | −303 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 158 | −303 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 856 | 1 399 | −32 | −1 | −36 |
| Skatt på årets resultat | 183 | 285 | – | – | – |
| Årets resultat | 673 | 1 114 | −32 | −1 | −36 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 7 416 | 6 219 | 3 979 | 4 116 | 4 307 |
| Anläggningstillgångar | 3 207 | 3 238 | 3 857 | 3 950 | 4 044 |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 207 | 3 238 | 3 857 | 3 950 | 4 044 |
| Byggnader och mark | 3 207 | 3 238 | 3 857 | 3 925 | 3 994 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 0 | 25 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 4 209 | 2 981 | 122 | 165 | 264 |
| Kortfristiga fordringar | 655 | 9 | 50 | 79 | 115 |
| Kundfordringar | 652 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 3 | 9 | 50 | 79 | 115 |
| Kassa och bank | 3 554 | 2 972 | 72 | 86 | 149 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 7 416 | 6 219 | 3 979 | 4 116 | 4 307 |
| Eget kapital | 3 752 | 3 079 | 1 965 | 1 998 | 1 998 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 3 652 | 2 979 | 1 865 | 1 898 | 1 898 |
| Balanserat resultat | 2 979 | 1 930 | 1 898 | 1 899 | 1 935 |
| Årets resultat | 673 | 1 049 | −32 | −1 | −36 |
| Obeskattade reserver | 923 | 1 081 | 777 | 777 | 777 |
| Periodiseringsfonder | 923 | 1 081 | 777 | 777 | 777 |
| Långfristiga skulder | 62 | 50 | 22 | 208 | 1 300 |
| Övriga skulder | 62 | 50 | 22 | 208 | 1 300 |
| Kortfristiga skulder | 2 679 | 2 009 | 1 215 | 1 133 | 231 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 0 | 5 | 68 |
| Skatteskulder | 186 | 290 | 5 | 4 | 4 |
| Övriga skulder | 596 | 1 719 | 1 165 | 997 | 100 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1 897 | 0 | 45 | 127 | 59 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | 3 652 | 2 979 | 1 865 | 1 898 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 554 | 3 516 | 4 069 | 4 109 | 4 109 | 3 994 |
| Årets inköp | 38 | – | – | – | 115 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 553 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | – | 278 | 252 | 184 | 115 | 47 |
| Årets avskrivningar | 69 | 69 | 68 | 68 | 68 | – |
| Återförda avskrivningar | 43 | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 136 | 136 | 136 | 136 | 136 |
| Ackumulerade avskrivningar | 136 | 136 | 111 | 86 | 61 |
| Årets avskrivningar | 0 | 25 | 25 | 25 | – |
Om bolaget
- Adress
- MAILBOX 1402, 411 42 GÖTEBORG
- Registrerat
- 2010-01-05
- Bransch
- Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva byggnadsverksamhet samt tillverkning av huselement, ävensom köpa, sälja, äga och förvalta fast egendom och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-07-26
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget har sitt säte i Landvetter .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.