Start › Västra Götalands län › Göteborg
Balder Munspelsgatan 6 AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 13 419 | 3 341 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 13 417 | 3 341 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 8 019 | 1 172 | 683 | 779 | 143 | 144 | 143 |
| Handelsvaror | – | – | 27 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 7 440 | 1 172 | 656 | 779 | 143 | 144 | 143 |
| Av- och nedskrivningar | 579 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 5 400 | 2 169 | −683 | −779 | −143 | −144 | −143 |
| Finansiella poster | −10 456 | −9 612 | −4 586 | −252 | −135 | 1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | – | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 10 457 | 9 612 | 4 586 | 253 | 136 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −5 055 | −7 443 | −5 269 | −1 031 | −278 | −143 | −143 |
| Bokslutsdispositioner | – | −2 169 | 683 | 779 | 143 | 144 | 143 |
| Erhållna koncernbidrag | – | 0 | 683 | 779 | 143 | 144 | 143 |
| Lämnade koncernbidrag | −11 946 | 2 169 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 6 891 | −9 612 | −4 586 | −252 | −135 | 1 | 0 |
| Årets resultat | 6 891 | −9 612 | −4 586 | −252 | −135 | 1 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 193 929 | 216 935 | 5 546 | 4 359 | 3 811 | 3 523 | 3 523 |
| Anläggningstillgångar | 191 562 | 216 781 | 159 899 | 28 716 | 3 523 | 3 523 | 3 523 |
| Materiella anläggningstillgångar | 191 562 | 216 781 | 159 899 | 28 716 | 3 523 | 3 523 | 3 523 |
| Byggnader och mark | 188 032 | 216 781 | 3 500 | 3 500 | 3 500 | 3 500 | 3 500 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 3 530 | – | – | – | – | – | – |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 0 | 0 | 156 399 | 25 216 | 23 | 23 | 23 |
| Omsättningstillgångar | 2 367 | 154 | −154 353 | −24 358 | 288 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 367 | 154 | −154 353 | −24 358 | 288 | – | – |
| Kundfordringar | 79 | 9 | – | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | −154 353 | −24 358 | 288 | – | – |
| Övriga fordringar | 2 280 | 138 | – | – | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 7 | 8 | – | – | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 193 929 | 216 935 | 5 546 | 4 359 | 3 811 | 3 523 | 3 523 |
| Eget kapital | 7 079 | 189 | 100 | 103 | 170 | 105 | 105 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 6 979 | 89 | 0 | 3 | 70 | 5 | 5 |
| Balanserat resultat | 89 | 9 700 | 4 586 | 255 | 205 | 5 | 4 |
| Årets resultat | 6 891 | −9 612 | −4 586 | −252 | −135 | 1 | 0 |
| Obeskattade reserver | 1 356 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 1 356 | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 163 700 | – | – | – | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 163 700 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 21 793 | 216 746 | 5 446 | 4 255 | 3 641 | 3 418 | 3 419 |
| Förskott från kunder | 99 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 176 | 100 | 1 592 | 462 | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 19 516 | 193 662 | 3 705 | 3 670 | 3 636 | 3 406 | 3 371 |
| Skatteskulder | 0 | 22 | 149 | 123 | 5 | 12 | 48 |
| Övriga skulder | 27 | 20 | – | – | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1 975 | 22 942 | – | – | – | – | – |
| Ställda säkerheter | 163 700 | – | – | – | – | – | – |
| Fastighetsinteckningar | 163 700 | – | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 2 094 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 3 | 70 | 5 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 9 700 | 4 583 | 185 | 200 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat jämfört med föregående år till följd av full uthyrning under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Utdelningen skall betalas till aktieägarna senast den 30 juni 2026 .
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
För räkenskapsåret 2026 kommer byte ske från K2-regelverket (BFNAR 2016:10) till K3-regelverket (BFNAR 2012:1). Detta kommer bland annat innebära förändringar i form av komponentindelning av fastigheterna och ökade avskrivningar.I slutet av februari 2026 skedde en militär eskalering och en ökad geopolitisk oro i Mellanöstern, vilket ökar svårigheten i att bedöma konjunkturutvecklingen under 2026. Den globala ekonomin kan påverkas, till exempel när det gäller energipriser, räntenivåer och valutakurser. Bolaget följer noga utvecklingen för att säkerställa beredskap för olika scenarios. I övrigt finns inga händelser av väsentlig betydelse för bolagets ställning som inträffat efter rapportperiodens utgång.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Balder Munspelsgatan 6 AB för år 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Balder Munspelsgatan 6 ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Balder Munspelsgatan 6 AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Balder Munspelsgatan 6 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Balder Munspelsgatan 6 AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Balder Munspelsgatan 6 ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Balder Munspelsgatan 6 AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Balder Munspelsgatan 6 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Balder Munspelsgatan 6 AB för räkenskapsåret 1 januari 2023 till 31 december 2023. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Balder Munspelsgatan 6 ABs finansiella ställning per 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till Balder Munspelsgatan 6 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Balder Munspelsgatan 6 AB för räkenskapsåret 1 januari 2022 till 31 december 2022. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Balder Munspelsgatan 6 ABs finansiella ställning per 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till Balder Munspelsgatan 6 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Balder Munspelsgatan 6 AB för räkenskapsåret 1 januari 2021 till 31 december 2021. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Balder Munspelsgatan 6 ABs finansiella ställning per 31 december 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till Balder Munspelsgatan 6 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Balder Munspelsgatan 6 AB för räkenskapsåret 1 januari 2020 till 31 december 2020. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Balder Munspelsgatan 6 ABs finansiella ställning per 31 december 2020 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till Balder Munspelsgatan 6 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 188 518 | 216 781 | 3 500 | 3 500 | 3 500 | 3 500 | 3 500 | 3 500 |
| Årets inköp | – | – | – | 3 500 | 3 500 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 486 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Årets avskrivningar | 486 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 623 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 93 | 0 |
| Årets avskrivningar | 93 | 0 |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 156 399 | 25 216 | 23 | 23 | 23 | 23 |
Om bolaget
- Adress
- BOX 53121, 400 15 GÖTEBORG
- Registrerat
- 2009-10-23
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska direkt och indirekt äga och förvalta fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Göteborg
- Revision
- Ja (2026-06-05)
- Revisionsfirma
- Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
- Årsstämma
- 2026-06-10
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget ska direkt och indirekt äga och förvalta fast egendom samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget äger fastigheten Rud 8:10. Bolaget har sitt säte i Göteborg och har ingen anställd personal.
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget ingår sedan januari 2025 i en skatterättslig kommission med moderbolaget Fastighets AB Balder. Bolagets skattemässiga resultat överförs därmed till moderbolaget och redovisas som en bokslutsdisposition.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Fastighets AB Balder
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Fastighets AB Balder; Organisationsnummer=556525-6905; ForetagetsSate=Göteborg
-
Fastighets AB Balder
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Fastighets AB Balder; Organisationsnummer=556525-6905; ForetagetsSate=Göteborg
-
Fastighets AB Balder
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Fastighets AB Balder; Organisationsnummer=556525-6905; ForetagetsSate=Göteborg
-
Fastighets AB Balder
Visa källuppgift
Moderföretag i den minsta koncern där företaget ingår och som upprättar koncernredovisning är Fastighets AB Balder med organisationsnummer 556525-6905 med säte i Göteborg .
-
Fastighets AB Balder
Visa källuppgift
Moderföretag i den minsta koncern där företaget ingår och som upprättar koncernredovisning är Fastighets AB Balder med organisationsnummer 556525-6905 med säte i Göteborg .
Visa fler relationer
-
Fastighets AB Balder
Visa källuppgift
Moderföretag i den minsta koncern där företaget ingår och som upprättar koncernredovisning är Fastighets AB Balder med organisationsnummer 556525-6905 med säte i Göteborg .