Start › Östergötlands län › Norrköping
NVF Norrköpings VVS & Fastighetsservice AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 560 | 1 217 | 1 334 | 1 059 | 16 463 |
| Nettoomsättning | 2 249 | 1 198 | 1 334 | 1 059 | 1 713 |
| Övriga rörelseintäkter | 310 | 20 | 0 | 0 | 14 750 |
| Rörelsekostnader | 1 564 | 1 502 | 1 214 | 935 | 1 630 |
| Övriga externa kostnader | 1 372 | 1 130 | 805 | 789 | 1 365 |
| Personalkostnader | – | 0 | 21 | 32 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 191 | 372 | 388 | 114 | 266 |
| Rörelseresultat | 996 | −285 | 120 | 125 | 14 833 |
| Finansiella poster | −331 | 527 | 61 | 506 | −31 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 23 | 328 | 42 | 735 | 253 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 10 | −199 | −57 | 23 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 344 | 0 | 38 | 206 | 285 |
| Resultat efter finansiella poster | 665 | 242 | 182 | 631 | 14 801 |
| Bokslutsdispositioner | −189 | −18 | −72 | −173 | −3 700 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −189 | −46 | −44 | −173 | −3 700 |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | 28 | −28 | – | – |
| Resultat före skatt | 476 | 224 | 110 | 458 | 11 101 |
| Skatt på årets resultat | 117 | 29 | 28 | 107 | 2 376 |
| Årets resultat | 359 | 196 | 82 | 350 | 8 725 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 32 090 | 16 430 | 16 550 | 27 512 | 27 413 |
| Anläggningstillgångar | 30 511 | 12 556 | 12 991 | 12 894 | 10 207 |
| Materiella anläggningstillgångar | 10 653 | 11 156 | 11 591 | 11 494 | 8 807 |
| Byggnader och mark | 10 518 | 10 709 | 10 900 | 11 283 | 8 653 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 312 | 555 | 75 | 154 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 135 | 135 | 135 | 135 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 19 857 | 1 400 | 1 400 | 1 400 | 1 400 |
| Andelar i koncernföretag | 13 657 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 6 200 | 1 400 | 1 400 | 1 400 | 1 400 |
| Omsättningstillgångar | 1 579 | 3 873 | 3 559 | 14 618 | 17 206 |
| Kortfristiga fordringar | 778 | 98 | 237 | 2 451 | 250 |
| Kundfordringar | 526 | 20 | 147 | 113 | 240 |
| Fordringar hos koncernföretag | 68 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 78 | 90 | 2 339 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 184 | – | – | 0 | 9 |
| Kortfristiga placeringar | 394 | 404 | 2 405 | 3 327 | 5 000 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 394 | 404 | 2 405 | 3 327 | 5 000 |
| Kassa och bank | 408 | 3 371 | 918 | 8 840 | 11 956 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 32 090 | 16 430 | 16 550 | 27 512 | 27 413 |
| Eget kapital | 12 652 | 12 293 | 12 288 | 12 993 | 13 123 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 12 552 | 12 193 | 12 188 | 12 893 | 13 023 |
| Balanserat resultat | 12 193 | 11 998 | 12 106 | 12 543 | 4 297 |
| Årets resultat | 359 | 196 | 82 | 350 | 8 725 |
| Obeskattade reserver | 4 081 | 3 892 | 3 874 | 3 955 | 3 782 |
| Periodiseringsfonder | 4 081 | 3 892 | 3 846 | 3 955 | 3 782 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | 0 | 28 | – | – |
| Långfristiga skulder | 14 350 | – | – | 7 844 | 7 844 |
| Skulder till kreditinstitut | 9 850 | – | – | 4 844 | 4 844 |
| Övriga skulder | 4 500 | – | – | 3 000 | 3 000 |
| Kortfristiga skulder | 1 007 | 244 | 389 | 2 720 | 2 665 |
| Skulder till kreditinstitut | 100 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 98 | 21 | 33 | 17 | 33 |
| Skatteskulder | 24 | – | – | 2 360 | 2 329 |
| Övriga skulder | 243 | 7 | 19 | 5 | 10 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 542 | 217 | 336 | 338 | 293 |
| Ställda säkerheter | 12 475 | 7 319 | 7 319 | 6 219 | 6 219 |
| Eventualförpliktelser | 3 087 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 185 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 12 893 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för NVF Norrköpings VVS & Fastighetsservice AB för räkenskapsåret 2025 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av NVF Norrköpings VVS & Fastighetsservice AB s finansiella ställning per den 2025-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till NVF Norrköpings VVS & Fastighetsservice AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för NVF Norrköpings VVS & Fastighetsservice AB för räkenskapsåret 2024 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av NVF Norrköpings VVS & Fastighetsservice AB s finansiella ställning per den 2024-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till NVF Norrköpings VVS & Fastighetsservice AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för NVF Norrköpings VVS & Fastighetsservice AB för räkenskapsåret 2021 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av NVF Norrköpings VVS & Fastighetsservice AB s finansiella ställning per den 31 december 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till NVF Norrköpings VVS & Fastighetsservice AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 13 657 | 0 |
| Årets inköp | 13 657 | 0 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 200 | 1 400 | 1 400 | 1 400 | 1 400 | 1 400 | 1 400 |
| Årets inköp | 4 800 | – | – | – | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 0 | – | – | – | – | – |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 12 371 | 12 371 | 12 371 | 12 371 |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 853 | 1 661 | 1 470 | 1 279 |
| Årets avskrivningar | 191 | 191 | 191 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 125 | 905 | 983 | 905 | 125 | 261 | 135 |
| Årets inköp | – | 0 | 78 | – | 0 | 125 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 780 | 78 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 125 | 593 | 428 | 231 | 50 | 106 | 54 |
| Årets avskrivningar | 0 | 181 | 197 | – | 25 | 52 | – |
| Återförda avskrivningar | 468 | 16 | 0 | – | – | – | – |
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 135 | 135 | 135 | 135 | 135 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- BALDERSGATAN 7, 603 36 NORRKÖPING
- Registrerat
- 2009-03-17
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska driva installationer och försäljning av VVS-produkter, bedriva fastighetsskötsel.äga och förvalta fast och lös egendom samt äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 417-0312
- Norrköpings VVS&Fastighetsservice
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Norrköping
- Revision
- Ja (2026-06-30)
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver fastighetsförvaltning och äger fastigheterna Hunden 27 och Gumsen 2 i centrala Norrköping samt fastigheten Färjestaden 1:24 belägen strax utanför Norrköping. Bolaget äger också förråd i form av bostadsrätter som hyrs ut i verksamheten. Bolaget är moderbolag i en koncern. Koncernredovisning upprättas ej då koncernen tillhör undantagen enligt 7 kap 3§ Årsredovisningslagen. Företaget har sitt säte i Norrköping .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget förvärvade under räkenskapsåret 100% av andelarna i NVF Fastigheter i Arkösund AB samt två stycken bostadsrätter för uthyrning.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.