Start › Stockholms län › Sundbyberg
Jacobsson Analytics & Consulting AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 54 | 100 | 650 | 1 744 | 1 915 | 1 109 | 1 447 | 2 282 |
| Nettoomsättning | 54 | 100 | 620 | 1 744 | 1 882 | 1 064 | 1 235 | 2 216 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 30 | 0 | 32 | 45 | 211 | 66 |
| Rörelsekostnader | 656 | 647 | 898 | 797 | 868 | 1 469 | 896 | 954 |
| Övriga externa kostnader | 87 | 88 | 342 | 302 | 142 | 177 | 216 | 179 |
| Personalkostnader | 570 | 560 | 556 | 467 | 712 | 642 | 655 | 739 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 29 | 12 | 17 | 25 | 36 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 2 | 633 | – | – |
| Rörelseresultat | −602 | −547 | −248 | 947 | 1 047 | −361 | 551 | 1 328 |
| Finansiella poster | 212 | 929 | 129 | 6 | 24 | 19 | 4 | 7 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 220 | 929 | 124 | 6 | 24 | 9 | 6 | 8 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 5 | – | 0 | 11 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −390 | 382 | −119 | 953 | 1 071 | −341 | 555 | 1 335 |
| Bokslutsdispositioner | 395 | 338 | 382 | −240 | −269 | 428 | 0 | −338 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 395 | 338 | 382 | −240 | −269 | 428 | 0 | −338 |
| Resultat före skatt | 5 | 720 | 263 | 713 | 802 | 87 | 555 | 997 |
| Skatt på årets resultat | 5 | 44 | 65 | 198 | 166 | 23 | 122 | 223 |
| Årets resultat | 0 | 676 | 198 | 515 | 635 | 63 | 433 | 773 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 006 | 2 761 | 3 604 | 4 391 | 4 156 | 3 357 | 3 969 | 4 201 |
| Anläggningstillgångar | 1 790 | 2 182 | 2 942 | 1 643 | 2 801 | 1 811 | 3 130 | 2 989 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 29 | 41 | 58 | 83 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | 0 | 0 | 29 | 41 | 58 | 83 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 790 | 2 182 | 2 942 | 1 643 | 2 773 | 1 770 | 3 072 | 2 905 |
| Andelar i koncernföretag | 25 | 25 | 25 | – | – | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 25 | 25 | 25 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 673 | 420 | 369 | 486 | 486 | 650 | 825 | 768 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 067 | 1 712 | 2 523 | 1 158 | 2 287 | 1 120 | 2 247 | 2 137 |
| Omsättningstillgångar | 216 | 580 | 662 | 2 747 | 1 355 | 1 546 | 838 | 1 212 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 5 | 125 | 100 | 287 | 418 | 264 | 430 |
| Kundfordringar | – | 0 | 125 | 100 | 0 | 43 | 6 | 41 |
| Övriga fordringar | 0 | 5 | – | 0 | 37 | 256 | 150 | 239 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 250 | 119 | 109 | 150 |
| Kassa och bank | 216 | 574 | 537 | 2 647 | 1 067 | 1 127 | 575 | 782 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 006 | 2 761 | 3 604 | 4 391 | 4 156 | 3 357 | 3 969 | 4 201 |
| Eget kapital | 1 686 | 2 085 | 2 489 | 2 620 | 2 713 | 2 362 | 2 475 | 2 340 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 1 586 | 1 985 | 2 389 | 2 520 | 2 613 | 2 262 | 2 375 | 2 240 |
| Balanserat resultat | 1 585 | 1 309 | 2 191 | 2 006 | 1 978 | 2 198 | 1 942 | 1 467 |
| Årets resultat | 0 | 676 | 198 | 515 | 635 | 63 | 433 | 773 |
| Obeskattade reserver | 114 | 509 | 847 | 1 229 | 989 | 720 | 1 148 | 1 148 |
| Periodiseringsfonder | 114 | 509 | 847 | 1 229 | 989 | 720 | 1 148 | 1 148 |
| Kortfristiga skulder | 206 | 167 | 267 | 542 | 454 | 275 | 345 | 713 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 15 | 0 | 1 | 6 | 5 | 0 |
| Skatteskulder | 49 | 108 | 113 | 35 | 5 | – | 0 | 184 |
| Övriga skulder | 139 | 40 | 112 | 477 | 436 | 254 | 327 | 513 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 19 | 19 | 27 | 29 | 12 | 16 | 14 | 16 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 400 | 400 | 700 | 195 | 188 | 184 | 178 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 2 520 | 2 613 | 2 262 | 2 375 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har fortsatt att minska då bolagets verksamhetsinriktning förändrats under de två senaste verksamhetsåren.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
I april 2026 avyttrade bolaget sitt innehav om 19 procent i Clinstorage AB, org nr. 556772-2748, till det norska bolaget Kelvin HoldCo AS, reg no. 936 948 286.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har fortsatt att minska då bolagets verksamhetsinriktning förändrats under verskamhetsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat då bolagets verksamhetsinrikrning förändrats under verksamhetsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningsökningen beror på en ökad efterfrågan av bolagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
På grund av den rådande pandemin samt oroligheter i omvärlden är det i dagsläget svårt att bedöma framtida konsekvenser för bolaget.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Coronapandemin som bröt ut under verksamhetsåret har fortsatt i tiden efter bokslutsdatum. På grund av osäkerheten kring pandemins utveckling är det i dagsläget svårt att bedöma framtida konsekveneser för bolagets verksamhet.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30 % då bolagets verksamhet har minskat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsåret slut har samhället och världen drabbats av en pandemi som kan komma att påverka bolagets utveckling negativt under kommande år.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 | 25 | 25 | 25 |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 | 25 | 25 | 25 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 067 | 1 712 | 2 523 | 1 158 | 2 287 | 1 120 | 2 247 | 2 137 | 2 038 |
| Årets inköp | −644 | −811 | 1 365 | −1 129 | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 673 | 420 | 369 | 486 | 486 | 650 | 825 | 768 | 768 |
| Årets inköp | 336 | 52 | – | – | 25 | 27 | 60 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 117 | – | 189 | 202 | 3 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 179 | 179 | 179 | 179 | 179 | 179 |
| Försäljningar och utrangeringar | 179 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 179 | 150 | 138 | 120 | 95 | 60 |
| Årets avskrivningar | – | 29 | 12 | 17 | 25 | 36 | – |
| Återförda avskrivningar | 179 | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- MARIAGATAN 1 A, 172 30 SUNDBYBERG
- Registrerat
- 2009-02-27
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget verksamhet består i tillhandhållande av avancerade konsulttjänster inom området CMC. Speciellt fokus på analytiska frågeställningar, fysikalisk och kemisk stabilitet och specifikations frågor till små och medelstora biotech och pharma bolag. Tillhandahåller tjänster med inriktning på analys och data information från kemiska och biologiska system. Förmedla analys uppdrag och tillhandahålla projektledning. samt att äga och förvalta aktier/andelar i andra bolag, bedriva konsultverksamhet inom ekonomi och förvaltning, äga fast och lös egendom samt även bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 306-5398
- Jacobsson Analytics & Consulting AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-19
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet består i tillhandahållande av avancerade konsulttjänster inom området CMC. Speciellt fokus på analytiska frågeställningar, fysikalisk och kemisk stabilitets- och specifikations frågor och tillverkning. Rådgivning till primärt små och medelstora biotech och läkemedelsbolag. Tillhandahåller tjänster med inriktning på analys och data information från kemiska och biologiska system samt förmedlar analys uppdrag och tillhandahåller projektledning. Bolaget ska också äga och förvalta aktier/andelar i andra bolag, bedriva konsultverksamhet inom ekonomi och förvaltning, äga fast och lös egendom samt bedriva även annan därmed förenlig verksamhet. Bolaget är moderbolag till det helgägda dotterbolaget kvantilinvest AB, org.nr. 559406-7760. Bolaget äger 19% av aktierna i ClinStorage AB, org. nr. 556772-2748. Företaget har sitt säte i Stockholms län, Stockholm Kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 242 kB | Öppna |
| 2024 | 242 kB | Öppna |
| 2023 | 242 kB | Öppna |
| 2022 | 242 kB | Öppna |
| 2021 | 243 kB | Öppna |
| 2020 | 242 kB | Öppna |
| 2019 | 242 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
kvantilinvest AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=kvantilinvest AB; Organisationsnummer=559406-7760; ForetagetsSate=Stockholm
-
ClinStorage AB
Visa källuppgift
, äga fast och lös egendom samt bedriva även annan därmed förenlig verksamhet. Bolaget är moderbolag till det helgägda dotterbolaget kvantilinvest AB, org.nr. 559406-7760. Bolaget äger 19% av aktierna i ClinStorage AB, org. nr. 556772-2748. Företaget har sitt säte i Stockholms län, Stockholm Kommun.
-
kvantilinvest AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=kvantilinvest AB; Organisationsnummer=559406-7760; ForetagetsSate=Stockholm
-
ClinStorage AB
Visa källuppgift
, äga fast och lös egendom samt bedriva även annan därmed förenlig verksamhet. Bolaget är moderbolag till det helgägda dotterbolaget kvantilinvest AB, org.nr. 559406-7760. Bolaget äger 19% av aktierna i ClinStorage AB, org. nr. 556772-2748. Företaget har sitt säte i Stockholms län, Solna Kommun.