se-mem-base:LandSverigeMemberse-mem-base:SprakSvenskaMemberse-mem-base:ValutaSvenskaKronorMemberse-mem-base:BeloppsformatNormalformMembertruese-mem-base:FinansiellRapportStyrelsenAvgerArsredovisningMember1#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'rr')])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF2#xpointer(//*/*[@id='rr_0_rb2_id5'])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-0')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF2#xpointer(//*/*[@id='rr_1_rb2_id5'])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-1')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF1#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'br')])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF3#xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb1_id1'])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotInventarierVerktygInstallationer-ref-ar-0')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF3#xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb1_id1'])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotInventarierVerktygInstallationer-ref-ar-1')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF4#xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb2_id5'])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotAndraLangfristigaVardepappersinnehav-ref-ar-0')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF4#xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb2_id5'])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotAndraLangfristigaVardepappersinnehav-ref-ar-1')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF5#xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb2_id6'])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotAndraLangfristigaFordringar-ref-ar-0')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF5#xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb2_id6'])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotAndraLangfristigaFordringar-ref-ar-1')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REFFörändringar under åretFörändringar under verksamhetsåretFörändringar under verksamhetsåret556778-18502023-01-012023-12-31556778-18502023-12-31556778-18502022-01-012022-12-31556778-18502022-12-31556778-18502021-01-012021-12-31556778-18502021-12-31556778-18502020-01-012020-12-31556778-18502020-12-31iso4217:SEKxbrli:purese-k2-type:AntalAnstalldaxbrli:shares
1(8)
Årsredovisning
Jacobsson Analytics & Consulting AB
556778-1850
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2023-01-01 – 2023-12-31.
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor(sek).
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma2024-05-22.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
2 (8)
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet består i tillhandahållande av avancerade konsulttjänster inom området CMC. Speciellt fokus på
analytiska frågeställningar, fysikalisk och kemisk stabilitets- och specifikations frågor och tillverkning. Rådgivning till
primärt små och medelstora biotech och läkemedelsbolag. Tillhandahåller tjänster med inriktning på analys och data
information från kemiska och biologiska system samt förmedlar analys uppdrag och tillhandahåller projektledning.
Under verksamhetsåret förvärvade bolaget aktierna i kvantilinvest AB, org nr 559406-7760, varvid bolaget därmed är
moderbolag till det helägda dotterbolaget kvantilinvest AB. Bolaget har också under verksamhetsåret förvärvat aktier i
ClinStorage AB, org nr 556772-2748, varvid ägandet uppgår till 19%.
Bolaget ska också äga och förvalta aktier/andelar i andra bolag, bedriva konsultverksamhet inom ekonomi och
förvaltning, äga fast och lös egendom samt bedriva även annan därmed förenlig verksamhet.
Företaget har sitt säte i Stockholms län, Solna Kommun.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
2301-2312
2201-2212
2101-2112
2001-2012
Nettoomsättning
620
1 744
1 882
1 064
Resultat efter finansiella poster
-119
953
1 071
-341
Soliditet %
88
82
84
87
Nettoomsättningen har minskat då bolagets verksamhetsinrikrning förändrats under verksamhetsåret.
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Aktiekapital
Balanserat resultat
Årets resultat
Totalt
- Belopp vid årets ingång
100 000
2 005 766
514 574
2 620 340
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Utdelning
-329 250
-329 250
- Balanseras i ny räkning
514 574
-514 574
0
- Årets resultat
198 010
198 010
- Belopp vid årets utgång
100 000
2 191 090
198 010
2 489 100
3 (8)
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
Balanserat resultat
2 191 090
Årets resultat
198 010
Summa
2 389 100
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Bolaget upprättar inte någon koncernredovisning med hänvisning till undantagsreglerna enligt årsredovisningslagen
7 kap 3 §.
Materiella anläggningstillgångar
Avskrivning görs över den förväntade nyttjandeperioden.