Start › Stockholms län › Stockholm
Roslagens Hangar AB
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 356 | 271 | 223 | 172 | 284 | 280 | 198 | 252 | 170 |
| Nettoomsättning | 356 | 271 | 198 | 172 | 284 | 280 | 198 | 252 | 170 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 25 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 260 | 161 | 130 | 152 | 141 | 139 | 150 | 152 | 173 |
| Råvaror och förnödenheter | 76 | 61 | 46 | 49 | 0 | 36 | 43 | 35 | 30 |
| Handelsvaror | 0 | 1 | – | – | – | 0 | 7 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 69 | 16 | 1 | 21 | 59 | 21 | 17 | 37 | 66 |
| Av- och nedskrivningar | 114 | 83 | 82 | 82 | 82 | 82 | 82 | 80 | 77 |
| Rörelseresultat | 96 | 109 | 93 | 20 | 143 | 141 | 48 | 100 | −3 |
| Finansiella poster | 1 | 8 | 3 | 1 | 0 | −32 | −124 | −123 | −115 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 8 | 3 | 1 | 0 | 0 | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 32 | 124 | 123 | 115 |
| Resultat efter finansiella poster | 97 | 117 | 97 | 22 | 143 | 110 | −76 | 0 | 2 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | 0 | 110 | 23 | 120 |
| Erhållna koncernbidrag | – | – | – | – | – | 0 | 110 | 23 | 120 |
| Resultat före skatt | 97 | 117 | 97 | 22 | 143 | 110 | 34 | 0 | 2 |
| Skatt på årets resultat | 20 | 24 | 20 | 4 | 29 | 23 | – | – | – |
| Årets resultat | 77 | 93 | 77 | 17 | 113 | 86 | 34 | 0 | 2 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 973 | 3 546 | 2 961 | 2 885 | 2 941 | 3 165 | 3 175 | 3 732 | 3 789 |
| Anläggningstillgångar | 2 819 | 2 934 | 2 598 | 2 681 | 2 763 | 2 846 | 2 928 | 3 010 | 3 039 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 819 | 2 934 | 2 598 | 2 681 | 2 763 | 2 846 | 2 928 | 3 010 | 3 039 |
| Byggnader och mark | 2 421 | 2 498 | 2 575 | 2 653 | 2 730 | 2 807 | 2 884 | 2 962 | 3 039 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 399 | 436 | 23 | 28 | 33 | 38 | 44 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | – | – | – | 49 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 154 | 612 | 363 | 204 | 178 | 319 | 247 | 721 | 750 |
| Kortfristiga fordringar | 77 | 82 | −1 | 2 | 7 | 141 | 147 | 667 | 664 |
| Kundfordringar | 61 | 13 | – | – | – | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | 0 | 133 | 133 | 659 | 636 |
| Övriga fordringar | 8 | 69 | −1 | 2 | 7 | 8 | 14 | 8 | 28 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 8 | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 77 | 530 | 364 | 202 | 171 | 178 | 100 | 54 | 86 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 973 | 3 546 | 2 961 | 2 885 | 2 941 | 3 165 | 3 175 | 3 732 | 3 789 |
| Eget kapital | 636 | 560 | 467 | 390 | 373 | 260 | 173 | 139 | 139 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 536 | 460 | 367 | 290 | 273 | 160 | 73 | 39 | 39 |
| Balanserat resultat | 460 | 367 | 290 | 273 | 160 | 73 | 39 | 39 | 37 |
| Årets resultat | 77 | 93 | 77 | 17 | 113 | 86 | 34 | 0 | 2 |
| Långfristiga skulder | 2 163 | 2 463 | 2 463 | 2 463 | 2 463 | 2 767 | 1 367 | 5 | 0 |
| Skulder till koncernföretag | 2 163 | 2 463 | 2 463 | 2 463 | 2 463 | 2 765 | 1 365 | 1 | 0 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | 0 | 2 | 2 | 4 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 174 | 524 | 31 | 33 | 106 | 139 | 1 635 | 3 588 | 3 650 |
| Förskott från kunder | – | 0 | 11 | 31 | 23 | 72 | 59 | 25 | 70 |
| Leverantörsskulder | 8 | 524 | 2 | 4 | 3 | 3 | 3 | 6 | 19 |
| Skatteskulder | – | – | −26 | −35 | 29 | – | – | −18 | −18 |
| Övriga skulder | 84 | 0 | 45 | 34 | 50 | 63 | 1 573 | 3 574 | 3 579 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 82 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 290 | 273 | 160 | 73 | 39 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under året har en större del av lokalerna hyrts ut och omsättningen har ökat med mer än 30%.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då större del av lokalerna hyrts ut under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då två hyresgäster flyttat ut. Lokalerna beräknas hyras ut under kommande år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då den uthyrda ytan ökat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den högre nettoomsättningen beror på att större del av hangaren är uthyrd i jämförelse med tidigare år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 734 | 3 734 | 3 734 | 3 734 | 3 734 | 3 734 | 3 734 | 3 734 | 3 734 | 3 734 |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 313 | 1 236 | 1 159 | 1 082 | 1 004 | 927 | 850 | 773 | 695 | 618 |
| Årets avskrivningar | 77 | 77 | 77 | 77 | 77 | 77 | 77 | 77 | 77 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 471 | 471 | 52 | 52 | 67 | 67 | 67 | 67 | 15 | 15 |
| Årets inköp | 0 | 419 | – | – | – | – | – | 52 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 15 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 72 | 35 | 29 | 24 | 33 | 28 | 23 | 18 | 15 | 15 |
| Årets avskrivningar | 37 | 6 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 3 | – | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | 15 | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KAMMAKARGATAN 7, 111 40 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2008-08-27
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva uthyrning av egna eller arrenderade lokaler, fastighetsförvaltning, handel med värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 371-9861
- Roslagens Hangar AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholms kommun, Stockholms län
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-08
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget äger och förvaltar fastigheten Görla 9:45 i Norrtälje kommun. På fastigheten finns en, sedan tidigare av bolaget uppförd, hangarbyggnad för flygplan, där uthyrning av uppställningsplatser sker. Företaget har sitt säte i Stockholms kommun, Stockholms län
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 10 kB | Öppna |
| 2024 | 241 kB | Öppna |
| 2023 | 241 kB | Öppna |
| 2022 | 241 kB | Öppna |
| 2021 | 241 kB | Öppna |
| 2020 | 241 kB | Öppna |
| 2019 | 240 kB | Öppna |
| 2018 | 241 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Carl Wale Fastighets AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Carl Wale Fastighets AB; Organisationsnummer=556895-4480; ForetagetsSate=Stockholms kommun, Stockholms län
-
Carl Wale Fastighets AB
Visa källuppgift
Bolaget är helägt dotterbolag till Carl Wale Fastighets AB, org nr 556895-4480, säte Stockholms kommun, Stockholms län.
-
Carl Wale Fastighets AB
Visa källuppgift
Bolaget är helägt dotterbolag till Carl Wale Fastighets AB, org nr 556895-4480, säte Stockholms kommun, Stockholms län.
-
Carl Wale Fastighets AB
Visa källuppgift
Bolaget är helägt dotterbolag till Carl Wale Fastighets AB, org nr 556895-4480, säte Stockholms kommun, Stockholms län.
-
Carl Wale Fastighets AB
Visa källuppgift
Bolaget är helägt dotterbolag till Carl Wale Fastighets AB, org nr 556895-4480, säte Stockholms kommun, Stockholms län.
Visa fler relationer
-
Carl Wale Fastighets AB
Visa källuppgift
Bolaget är helägt dotterbolag till Carl Wale Fastighets AB, org nr 556895-4480, säte Stockholms kommun, Stockholms län.
-
Carl Wale Fastighets AB
Visa källuppgift
Bolaget är helägt dotterbolag till Carl Wale Fastighets AB, org nr 556895-4480, säte Stockholms kommun, Stockholms län.
-
Carl Wale Fastighets AB
Visa källuppgift
Bolaget är helägt dotterbolag till Carl Wale Fastighets AB, org nr 556895-4480, säte Solna kommun, Stockholms län.