Svenskaomniprotect AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 441 | 816 | 1 778 | 1 092 | 1 435 | 2 814 | 1 185 |
| Nettoomsättning | 441 | 816 | 1 778 | 1 092 | 1 435 | 2 814 | 1 185 |
| Rörelsekostnader | 450 | 927 | 1 569 | 1 175 | 1 709 | 2 403 | 1 060 |
| Råvaror och förnödenheter | 230 | 491 | 970 | 565 | 674 | 1 381 | 637 |
| Övriga externa kostnader | 219 | 273 | 283 | 280 | 251 | 284 | 186 |
| Personalkostnader | 0 | 163 | 317 | 318 | 766 | 720 | 219 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 12 | 17 | 17 | 17 |
| Rörelseresultat | −9 | −111 | 209 | −83 | −273 | 412 | 126 |
| Finansiella poster | 0 | −2 | 0 | −2 | −2 | −2 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 2 | – | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 4 | 0 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −9 | −113 | 209 | −85 | −275 | 410 | 124 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 31 | – | – | 0 | −103 | −31 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 31 | – | – | 0 | −103 | −31 |
| Resultat före skatt | −9 | −82 | 209 | −85 | −275 | 308 | 93 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 66 | 21 |
| Årets resultat | −9 | −82 | 209 | −85 | −275 | 242 | 72 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 718 | 847 | 1 139 | 781 | 894 | 1 369 | 959 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 29 | 47 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 29 | 47 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 29 | 47 |
| Omsättningstillgångar | 718 | 847 | 1 139 | 781 | 883 | 1 340 | 913 |
| Kortfristiga fordringar | 181 | 685 | 628 | 528 | 594 | 661 | 790 |
| Kundfordringar | 91 | 614 | 569 | 477 | 570 | 634 | 762 |
| Övriga fordringar | 90 | 71 | 58 | 51 | 24 | 26 | 27 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 537 | 162 | 511 | 253 | 289 | 679 | 123 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 718 | 847 | 1 139 | 781 | 894 | 1 369 | 959 |
| Eget kapital | 394 | 402 | 485 | 276 | 361 | 636 | 419 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 294 | 302 | 385 | 176 | 261 | 536 | 319 |
| Balanserat resultat | 302 | 385 | 176 | 261 | 536 | 294 | 248 |
| Årets resultat | −9 | −82 | 209 | −85 | −275 | 242 | 72 |
| Obeskattade reserver | 103 | 103 | 134 | 134 | 134 | 134 | 31 |
| Periodiseringsfonder | 103 | 103 | 134 | 134 | 134 | 134 | 31 |
| Kortfristiga skulder | 222 | 342 | 521 | 371 | 400 | 599 | 509 |
| Leverantörsskulder | 79 | 96 | 219 | 165 | 181 | 299 | 263 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 19 | 43 | 0 |
| Övriga skulder | 143 | 246 | 299 | 204 | 180 | 216 | 207 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | 3 | 3 | 21 | 42 | 39 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 30 | – | 0 | 0 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 0 | 0 | 30 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 261 | 536 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företagets ägare hanterar anställning samt flertal bolag vilket påverkar omsättning
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ägare har andra uppdrag med inkomst vilket leder till lägre fakturering och arbete i bolaget
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget drabbades av komponentbrist efter covid 21 samt 22 - nu har detta justeras och därav bättre reslutat 2023
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
2021 har varit ett tufft år präglat av Covid och minskad omsättning till följd av detta. Företaget har valt att inte söka omställningsmedel eller permittera personal, utan har arbetat med serviceavtal och underhåll. Pandemineffekten har hållt i under hela året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Det är fortsatt leveransproblem för delar av kameror som påverkar omsättning och försäljning. Företaget räknar med att detta fortlöper till efter sommaren, men att sedan förhoppningvis leveranser och därmed försäljning stabiliseras.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
2020 har varit ett gynnsamt år. Att vi nu är fler anställda har medfört möjligheten till en större försäljning. En ökad investeringstakt inom offentlig sektor och har också bidragit till en ökad omsättning, tillsammans med nyförsäljining.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 |
| Ackumulerade avskrivningar | 102 | 102 | 102 | 102 | 90 | 73 | 56 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | 12 | 17 | 17 | – |
Om bolaget
- Adress
- TOSTARPSVÄGEN 2, 244 32 KÄVLINGE
- Registrerat
- 2008-07-17
- Bransch
- Partihandel med datorer och kringutrustning samt programvara; samt annan kontorsutrustning
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är konsultation i säkerhets- frågor och försäljning av varor och tjänster inom området säkherhet och skydd och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 343-1426
- Svenskaomniprotect AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-14
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Svenskaomniprotect kan stå till tjänst med konsultation i samband med nyinstallation, utökning eller ombyggnad av säkerhetssystem. Särskilt stor erfarenhet har vi av att projektera kameraövervakning och att via Datainspektionen ansöka om tillstånd för kameraövervakning. Bolaget har sitt säte i Kävlinge.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 80 kB | Öppna |
| 2024 | 80 kB | Öppna |
| 2023 | 81 kB | Öppna |
| 2022 | 81 kB | Öppna |
| 2021 | 81 kB | Öppna |
| 2020 | 81 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Balkoton AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Balkoton AB, med organisationsnummer 556599-7441 och säte i Kävlinge.
-
Balkoton AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Balkoton AB, med organisationsnummer 556599-7441 och säte i Kävlinge.
-
Balkoton AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Balkoton AB, med organisationsnummer 556599-7441 och säte i Kävlinge.
-
Balkoton AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Balkoton AB, med organisationsnummer 556599-7441 och säte i Kävlinge.
-
Balkoton AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Balkoton AB, med organisationsnummer 556599-7441 och säte i Kävlinge.
Visa fler relationer
-
Balkoton AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Balkoton AB, med organisationsnummer 556599-7441 och säte i Kävlinge.