Egen Energi Sweden AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 8 026 | 8 668 | 14 009 | 9 708 | 5 129 | 1 869 | 1 188 |
| Nettoomsättning | 8 026 | 8 642 | 14 009 | 9 708 | 5 123 | 1 869 | 1 188 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 26 | – | 0 | 6 | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 875 | 7 963 | 12 339 | 8 555 | 4 478 | 1 858 | 1 197 |
| Råvaror och förnödenheter | 5 677 | 5 115 | 8 884 | 6 386 | 3 003 | 520 | 1 093 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 0 | −17 | −96 |
| Övriga externa kostnader | 795 | 956 | 1 206 | 717 | 1 259 | 1 238 | 171 |
| Personalkostnader | 1 280 | 1 767 | 2 154 | 1 405 | 192 | 104 | 23 |
| Av- och nedskrivningar | 123 | 124 | 95 | 47 | 24 | 12 | 6 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 1 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 151 | 705 | 1 671 | 1 153 | 651 | 11 | −10 |
| Finansiella poster | 0 | −1 | −26 | −22 | −7 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 8 | 2 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 8 | 28 | 22 | 7 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 151 | 704 | 1 645 | 1 132 | 644 | 11 | −10 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | −415 | – | 0 | −3 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | −415 | – | 0 | −3 | 0 |
| Resultat före skatt | 151 | 704 | 1 229 | 1 132 | 644 | 8 | −10 |
| Skatt på årets resultat | 34 | 150 | 288 | 236 | 104 | 2 | 0 |
| Årets resultat | 116 | 554 | 942 | 896 | 540 | 6 | −10 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 089 | 3 777 | 4 241 | 3 366 | 1 292 | 585 | 402 |
| Anläggningstillgångar | 1 565 | 1 328 | 982 | 300 | 105 | 97 | 41 |
| Materiella anläggningstillgångar | 245 | 368 | 502 | 300 | 105 | 97 | 41 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 245 | 368 | 502 | 300 | 105 | 97 | 41 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 320 | 960 | 480 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 400 | 960 | 480 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 920 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 524 | 2 449 | 3 259 | 3 066 | 1 187 | 488 | 361 |
| Varulager m.m. | 801 | 600 | 1 161 | 1 050 | 329 | 113 | 96 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 801 | 600 | 1 161 | 1 050 | 329 | 113 | 96 |
| Kortfristiga fordringar | 991 | 210 | 755 | 1 655 | 306 | 293 | 24 |
| Kundfordringar | 706 | 155 | 722 | 1 631 | 113 | 44 | 0 |
| Övriga fordringar | 237 | 16 | 21 | 23 | 193 | 248 | 24 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 49 | 38 | 12 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 732 | 1 640 | 1 344 | 362 | 552 | 83 | 241 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 089 | 3 777 | 4 241 | 3 366 | 1 292 | 585 | 402 |
| Eget kapital | 2 594 | 2 678 | 2 424 | 1 482 | 586 | 46 | 40 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 544 | 2 628 | 2 374 | 1 432 | 536 | −4 | −10 |
| Balanserat resultat | 2 428 | 2 074 | 1 432 | 536 | −4 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 116 | 554 | 942 | 896 | 540 | −4 | −10 |
| Obeskattade reserver | 418 | 418 | 418 | 3 | 3 | 3 | 0 |
| Periodiseringsfonder | 418 | 418 | 418 | 3 | 3 | 3 | 0 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 61 | 0 | 210 | 180 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 61 | – | – | – |
| Övriga skulder | – | – | – | – | 0 | 210 | 180 |
| Kortfristiga skulder | 1 077 | 682 | 1 399 | 1 820 | 703 | 326 | 182 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 14 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 785 | 223 | 335 | 546 | 98 | 0 | 6 |
| Skatteskulder | 0 | 33 | 357 | 339 | 105 | 2 | 0 |
| Övriga skulder | 218 | 341 | 685 | 800 | 362 | 320 | 176 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 73 | 85 | 22 | 120 | 137 | 5 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 300 | – | 300 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 432 | 536 | −4 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Yttrande från styrelsen beträffande utdelning har upprättats i separat dokument.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Egen Energi Sweden AB för räkenskapsåret 2025 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Egen Energi Sweden AB s finansiella ställning per den 2025-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Egen Energi Sweden AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen sjönk under året såsom följd av avtagande intresse för att investera i solenergi. Det minskade intresset är en följd av lägre elpriser främst under sommarhalvåret, högre räntor och ekonomisk osäkerhet. Man kan även se nedgången som en naturlig reaktion på den rekordstora efterfrågan som var under 2022-2023. Konkurensen har även ökat i branschen efter åren 2022-2023 och 2024 blev således ett år då många bolag fick lägga ner sin verksamhet. Den sänkta omsättningen beror även till hög grad av generellt lägre priser på solpaneler som i kombination med ökad konkurrens som pressat ner prisenrna på solcellsanläggningar.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Yttrande från styrelsen beträffande utdelning har upprättats i separat dokument.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
2022 och 2023 var fortsatt mycket bra år med hög efterfrågan på främst solcellsanläggningar vilket är bolagets huvudverksamhet. Omsättningsökningen går främst att finna i en starkare ställning på marknaden med påföljande ökad försäljning härstammad från kvartal 3 och kvartal 4- 2022. Dessa installationer skedde sedan under kvartal 1 och kvartal 2- 2023 där bolaget stundvis ökade sin installationskapacitet. Omsättningsökningen kan även förklaras av fortsatt stigande materialpriser samt ökande intresse för batteriinstallationer.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget är i tillväxtfas och blir allt mer etablerad på marknaden.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 920 | 560 |
| Årets inköp | 360 | 560 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 400 | 400 | 480 | 0 |
| Årets inköp | – | 480 | 480 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 80 | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | 480 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 652 | 652 | 686 | 389 | 147 | 72 | 38 |
| Årets inköp | – | 0 | 297 | 242 | 75 | 34 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 34 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 408 | 285 | 185 | 90 | 42 | 19 | 6 |
| Årets avskrivningar | 123 | 124 | 95 | 47 | 24 | 12 | 6 |
| Återförda avskrivningar | – | 24 | 0 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- FÖRETAGSHUSVÄGEN 11, 244 93 KÄVLINGE
- Registrerat
- 2018-10-16
- Bransch
- Partihandel med elektronikkomponenter
Verksamhet enligt registret
Handel, installation och konsultation av energieffektiviserande och klimatförbättrande produkter såsom solenergisystem, värmesystem, ventilationssystem och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 567-8420
- Egen Energi Sweden AB
kontrollerat 2026-10-17
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-02
- Annonser totalt
- 3
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2025-10-16
- Senaste annonsen
- 2025-10-16
Annonser per år
| År | 2025 |
|---|---|
| Annonser | 3 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Kävlinge
- Revision
- Ja (2026-04-01)
- Årsstämma
- 2026-04-01
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver handel, installation och konsultation av energieffektiviserande och klimatförbättrande produkter såsom batterianläggningar, solenergisystem, värmesystem och ventilationssystem mm. Företaget har sitt säte i Kävlinge .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.