Start › Stockholms län › Stockholm
Gredelbybacken AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 108 | 2 042 | – | – | – | – |
| Nettoomsättning | 1 101 | 100 | 1 844 | 1 680 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 1 007 | 1 942 | 53 | 77 | 140 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 251 | 1 483 | 769 | 1 431 | 266 | 259 |
| Råvaror och förnödenheter | 72 | 139 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 135 | 680 | 88 | 33 |
| Övriga externa kostnader | 250 | 454 | 121 | 246 | 138 | 174 |
| Av- och nedskrivningar | 929 | 890 | 512 | 505 | 40 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 52 |
| Rörelseresultat | 857 | 559 | 1 128 | 327 | −126 | −259 |
| Finansiella poster | −799 | −1 027 | −1 266 | −889 | −16 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 800 | 1 028 | 1 267 | 889 | 16 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 58 | −468 | −138 | −563 | −142 | −259 |
| Bokslutsdispositioner | −119 | 0 | 185 | 900 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −119 | – | – | – | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | – | 0 | 185 | 900 | – | – |
| Resultat före skatt | −61 | −468 | 47 | 337 | −142 | −259 |
| Skatt på årets resultat | 15 | 20 | – | – | – | – |
| Årets resultat | −77 | −487 | 47 | 337 | −142 | −259 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 30 745 | 31 214 | 26 288 | 26 761 | 25 912 | 3 589 |
| Anläggningstillgångar | 29 580 | 30 509 | 26 151 | 26 663 | 25 527 | 3 568 |
| Materiella anläggningstillgångar | 29 580 | 30 509 | 26 151 | 26 663 | 25 527 | 3 568 |
| Byggnader och mark | 29 580 | 30 509 | 26 151 | 26 663 | 25 527 | 1 589 |
| Pågående nyanläggningar och förskott | – | – | – | 0 | 0 | 1 979 |
| Omsättningstillgångar | 1 166 | 706 | 137 | 98 | 384 | 21 |
| Kortfristiga fordringar | 1 147 | 550 | 89 | 80 | 32 | 16 |
| Kundfordringar | 512 | 508 | 9 | 40 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 591 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 10 | 39 | 2 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 44 | 32 | 40 | 38 | 32 | 16 |
| Kassa och bank | 19 | 156 | 48 | 18 | 352 | 4 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 30 745 | 31 214 | 26 288 | 26 761 | 25 912 | 3 589 |
| Eget kapital | 12 749 | 12 825 | 1 827 | 1 780 | 1 443 | 1 584 |
| Bundet eget kapital | 5 554 | 5 679 | 1 607 | 1 607 | 1 607 | 1 607 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Uppskrivningsfond | 5 454 | 5 579 | 1 507 | 1 507 | 1 507 | 1 507 |
| Fritt eget kapital | 7 195 | 7 146 | 220 | 173 | −164 | −23 |
| Balanserat resultat | 7 271 | 7 633 | 173 | −164 | −23 | 236 |
| Årets resultat | −77 | −487 | 47 | 337 | −142 | −259 |
| Obeskattade reserver | 119 | – | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 119 | – | – | – | – | – |
| Avsättningar | 1 024 | 1 057 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 15 409 | 15 955 | 16 500 | 17 045 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 15 409 | 15 955 | 16 500 | 17 045 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 444 | 1 378 | 7 961 | 7 936 | 24 469 | 2 004 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 545 | 545 | 545 | – | – |
| Checkräkningskredit | – | – | – | 0 | 18 000 | 0 |
| Leverantörsskulder | 4 | 60 | 63 | 97 | 1 455 | 688 |
| Skulder till koncernföretag | – | 0 | 7 319 | 7 116 | 4 912 | 1 220 |
| Skatteskulder | 59 | 11 | 0 | 72 | 34 | 66 |
| Övriga skulder | 545 | 0 | – | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 837 | 761 | 34 | 105 | 67 | 30 |
| Ställda säkerheter | 18 000 | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | −164 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 7 413 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen bedömer att den på pågående Covid-19 pandemin inte kommer att ha någon påverkan på verksamheten under 2022.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 27 208 | 27 208 | 27 208 | 27 208 | 24 060 | 82 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 1 641 | 23 978 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 599 | 1 828 | 1 057 | 545 | 40 | 0 |
| Årets avskrivningar | 771 | 771 | 512 | 505 | 40 | – |
| Ackumulerade uppskrivningar | 4 971 | 5 129 | 0 | 1 507 | 1 507 | 1 507 |
Om bolaget
- Adress
- ARTILLERIGATAN 42, 114 45 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2008-06-25
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 348-5240
- GREDELBYBACKEN AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- E-revisor.se
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
RE Equity Omsorg AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=RE Equity Omsorg AB; Organisationsnummer=559415-0624; ForetagetsSate=Stockholm
-
RE Equity Fund AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=RE Equity Fund AB; Organisationsnummer=559165-5021; ForetagetsSate=Stockholm
-
RE Equity Omsorg AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=RE Equity Omsorg AB; Organisationsnummer=559415-0624; ForetagetsSate=Stockholm