Start › Östergötlands län › Norrköping
Panflöjten Invest AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 902 | 942 | 858 | 1 597 | 1 681 | 1 588 |
| Nettoomsättning | 902 | 942 | 858 | 1 563 | 1 509 | 1 485 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 34 | 173 | 103 |
| Rörelsekostnader | 915 | 896 | 2 032 | 2 221 | 1 550 | 1 216 |
| Handelsvaror | – | – | – | 0 | 45 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 584 | 554 | 1 099 | 1 414 | 722 | 942 |
| Personalkostnader | 8 | 10 | 513 | 521 | 496 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 323 | 333 | 308 | 287 | 287 | 274 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 111 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −13 | 46 | −1 174 | −624 | 131 | 372 |
| Finansiella poster | 412 | 2 422 | 14 687 | 960 | −112 | 1 888 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 146 | 0 | 12 018 | 375 | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | 0 | 350 | 0 | 2 000 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 266 | 2 422 | 2 806 | 350 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 136 | 115 | 112 | 112 |
| Resultat efter finansiella poster | 399 | 2 467 | 13 514 | 336 | 20 | 2 260 |
| Resultat före skatt | 399 | 2 467 | 13 514 | 336 | 20 | 2 260 |
| Årets resultat | 399 | 2 467 | 13 514 | 336 | 20 | 2 260 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 50 267 | 49 494 | 47 002 | 47 521 | 45 822 | 46 247 |
| Anläggningstillgångar | 50 018 | 49 296 | 46 066 | 40 961 | 38 968 | 32 836 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 20 | 40 | 60 | 80 |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | 0 | 0 | 20 | 40 | 60 | 80 |
| Materiella anläggningstillgångar | 19 340 | 19 609 | 19 922 | 17 646 | 17 913 | 18 116 |
| Byggnader och mark | 16 977 | 17 277 | 17 577 | 14 779 | 15 033 | 15 287 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 2 363 | 2 332 | 2 344 | 2 867 | 2 880 | 2 829 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 30 678 | 29 687 | 26 125 | 23 275 | 20 995 | 14 640 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 25 | 350 | 0 |
| Andelar i intresseföretag | 17 780 | 15 580 | 230 | 233 | 38 | 133 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | 0 | 7 000 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | 9 500 | 9 000 | 9 000 | 12 000 | 9 000 | 8 000 |
| Omsättningstillgångar | 249 | 198 | 936 | 6 560 | 6 854 | 13 411 |
| Varulager m.m. | 104 | 104 | 104 | 104 | 104 | 104 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 104 | 104 | 104 | 104 | 104 | 104 |
| Kortfristiga fordringar | 24 | 28 | 7 | 276 | 4 | 4 |
| Övriga fordringar | 24 | 28 | 7 | 22 | 4 | 4 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 254 | – | – |
| Kassa och bank | 121 | 66 | 825 | 6 180 | 6 746 | 13 303 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 50 267 | 49 494 | 47 002 | 47 521 | 45 822 | 46 247 |
| Eget kapital | 49 479 | 49 080 | 46 613 | 33 549 | 33 663 | 34 093 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 49 379 | 48 980 | 46 513 | 33 449 | 33 563 | 33 993 |
| Balanserat resultat | 48 980 | 46 513 | 32 999 | 33 113 | 33 543 | 31 733 |
| Årets resultat | 399 | 2 467 | 13 514 | 336 | 20 | 2 260 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 12 000 | 12 000 | 12 000 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 12 000 | 12 000 | 12 000 |
| Kortfristiga skulder | 788 | 414 | 390 | 1 972 | 159 | 154 |
| Leverantörsskulder | 16 | 8 | 313 | 16 | 12 | 7 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 2 | 3 | 3 |
| Övriga skulder | 700 | 322 | 5 | 1 772 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 72 | 84 | 72 | 183 | 143 | 144 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 450 | 450 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 33 563 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 17 780 | 15 580 | 230 | 233 | 38 | 38 |
| Försäljningar och utrangeringar | 10 | 0 | 3 | 0 | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 25 | 350 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 25 | 350 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 25 | 155 | 0 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 9 000 | 8 000 | 8 000 |
Byggnader och mark
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 19 943 | 19 943 | 19 943 | 17 755 | 17 755 | 17 755 | 17 755 |
| Årets inköp | – | 0 | 8 340 | 0 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 6 152 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 966 | 2 666 | 2 366 | 2 976 | 2 722 | 2 468 | 2 214 |
| Årets avskrivningar | 300 | 300 | 276 | 254 | 254 | 254 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 886 | 0 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 437 | 2 382 | 2 382 | 2 892 | 2 892 | 2 829 | 2 829 |
| Årets inköp | 55 | – | – | – | 63 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 510 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 74 | 51 | 38 | 25 | 13 | 0 | – |
| Årets avskrivningar | 24 | 13 | 13 | 13 | 13 | 0 | – |
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | 100 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 100 | 100 | 80 | 60 | 40 | 20 | 0 |
| Årets avskrivningar | – | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | – |
Om bolaget
- Adress
- KNEIPPGATAN 12, 603 36 NORRKÖPING
- Registrerat
- 2008-05-09
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Bolagets ska bedriva förvaltning av direkt och indirekt ägd fast egendom samt att äga och förvalta värdepapper och konstföremål och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 354-4764
- Panflöjten Invest AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Norrköping
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-22
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet omfattar förvaltning av fastigheter samt handel med värdepapper och konstföremål. Företaget har sitt säte i Norrköping .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.