Start › Stockholms län › Stockholm
Gyllendahl Invest AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 281 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 267 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 14 |
| Rörelsekostnader | 19 | 142 | 232 | 268 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 2 | 38 |
| Övriga externa kostnader | 19 | 137 | 179 | 168 |
| Personalkostnader | 0 | 4 | 52 | 62 |
| Rörelseresultat | −19 | −142 | −232 | 13 |
| Finansiella poster | – | 0 | −1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −19 | −142 | −233 | 13 |
| Resultat före skatt | −19 | −142 | −233 | 13 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 5 |
| Årets resultat | −19 | −142 | −233 | 7 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 174 | 1 192 | 1 474 | 1 916 |
| Anläggningstillgångar | 1 135 | 1 134 | 530 | 530 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 135 | 1 134 | 530 | 530 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 135 | 1 134 | 530 | 530 |
| Omsättningstillgångar | 39 | 58 | 944 | 1 386 |
| Kortfristiga fordringar | 28 | 49 | 108 | 107 |
| Övriga fordringar | 28 | 46 | 56 | 17 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 3 | 52 | 90 |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 4 | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 0 | 4 | – | – |
| Kassa och bank | 11 | 5 | 836 | 1 279 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 174 | 1 192 | 1 474 | 1 916 |
| Eget kapital | 428 | 447 | 761 | 994 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 328 | 347 | 661 | 894 |
| Balanserat resultat | 347 | 489 | 894 | 887 |
| Årets resultat | −19 | −142 | −233 | 7 |
| Kortfristiga skulder | 746 | 745 | 714 | 922 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | −11 | 0 |
| Leverantörsskulder | 26 | 15 | 21 | 31 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 128 |
| Övriga skulder | 710 | 720 | 694 | 754 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 172 | – |
| Medel att disponera | 328 | 347 | 661 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 | 2018-12-31 | 2018-01-01 | 2017-12-31 | 2017-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 135 | 1 134 | 1 134 | 530 | 530 | 530 | 530 | 530 |
Om bolaget
- Adress
- GREV TUREGATAN 77 2 TR, 114 38 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2007-11-01
- Bransch
- Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva förmedling av bostadsrätter, villor och övriga fastigheter. Äga och förvalta aktier och andra värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2020
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2021-06-29
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget förmedlar bostadsrätter och övriga fastigheter samt förvaltar aktier och andra värdepapper. Branschen har upplevt lägre aktivitet på marknaden och ägaren har varit aktiv i andra externa projekt varför bolaget inte har haft några intäkter. Företagets säte är Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.