Start › Stockholms län › Stockholm
TH Förvaltning AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 830 | 1 661 | 1 473 | 7 424 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 954 | 813 | 769 | 7 396 | – | – | – |
| Personalkostnader | 876 | 847 | 704 | 0 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 0 | 28 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −1 830 | −1 661 | −1 473 | −7 424 | – | – | – |
| Finansiella poster | 30 576 | 10 255 | 12 399 | 115 473 | – | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 115 132 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 14 135 | 10 272 | 12 399 | 2 419 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 | 17 | 1 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 28 746 | 8 594 | 10 926 | 108 049 | – | – | – |
| Bokslutsdispositioner | −2 452 | −1 615 | −1 453 | 380 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −2 452 | −1 615 | −1 453 | 380 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 26 294 | 6 979 | 9 473 | 108 429 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 1 701 | 1 143 | 1 474 | 400 | – | – | – |
| Årets resultat | 24 593 | 5 836 | 7 999 | 108 030 | – | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 353 701 | 326 704 | 319 862 | 317 648 | 201 327 | 255 865 | 31 519 |
| Anläggningstillgångar | 83 160 | 84 713 | 104 713 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 83 160 | 84 713 | 104 713 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 2 001 | 1 | 1 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 81 159 | 84 713 | 104 713 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 270 541 | 241 991 | 215 149 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 000 | 1 154 | 1 544 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 34 | 0 | – | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 000 | 1 120 | 1 544 | – | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 217 006 | 204 327 | 175 624 | – | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 217 006 | 204 327 | 175 624 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 52 534 | 36 509 | 37 981 | – | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 353 701 | 326 704 | 319 862 | – | – | – | – |
| Eget kapital | 345 334 | 320 741 | 314 905 | – | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | – | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 345 234 | 320 641 | 314 805 | – | – | – | – |
| Balanserat resultat | 320 641 | 314 805 | 306 806 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 24 593 | 5 836 | 7 999 | – | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 7 532 | 5 080 | 3 465 | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 7 532 | 5 080 | 3 465 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 835 | 883 | 1 492 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 43 | 203 | 11 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 728 | 635 | 1 439 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 49 | 30 | 28 | – | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 14 | 14 | 14 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget äger och förvaltar aktier och andra värdepapper.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget äger och förvaltar aktier och andra värdepapper.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget äger och förvaltar aktier och andra värdepapper.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-07-01 | 2023-06-30 | 2022-07-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 81 159 | 84 713 | 104 713 | 103 713 | 103 713 | 100 000 |
| Årets inköp | – | 0 | 1 000 | – | 3 713 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 3 554 | 20 000 | 0 | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-07-01 | 2023-06-30 | 2022-07-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 001 | 1 | 1 | 1 | 1 | 10 001 |
| Årets inköp | 2 001 | 0 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | – | 10 000 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | 0 | 0 | 0 | 4 212 |
Om bolaget
- Adress
- LORENSBERGSGATAN 1 B, 117 33 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2007-06-27
- Bransch
- Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska äga och förvalta aktier och andra värdepapper försäljning av stålprodukter och tjänster avseende management samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 319-8462
- TH Förvaltning AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K3
- Säte
- Företagets säte är Stockholm.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-10
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.