Start › Västra Götalands län › Göteborg
Holmgärdesvägens Förvaltnings AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 973 | 2 731 | 3 221 |
| Nettoomsättning | 2 972 | 2 730 | 3 188 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 1 | 32 |
| Rörelsekostnader | 765 | 775 | 772 |
| Övriga externa kostnader | 280 | 306 | 311 |
| Personalkostnader | 79 | 63 | 55 |
| Av- och nedskrivningar | 406 | 406 | 406 |
| Rörelseresultat | 2 209 | 1 957 | 2 449 |
| Finansiella poster | −2 477 | −2 128 | −2 083 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | −2 500 | −2 000 | −2 000 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 24 | 7 | 4 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 135 | 87 |
| Resultat efter finansiella poster | −268 | −171 | 366 |
| Bokslutsdispositioner | 470 | 366 | 155 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 470 | 366 | 155 |
| Resultat före skatt | 202 | 195 | 521 |
| Skatt på årets resultat | 20 | 22 | 86 |
| Årets resultat | 182 | 173 | 435 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 11 666 | 11 718 | 12 708 |
| Anläggningstillgångar | 9 350 | 9 757 | 10 163 |
| Materiella anläggningstillgångar | 7 540 | 7 947 | 8 353 |
| Byggnader och mark | 7 475 | 7 858 | 8 242 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 65 | 88 | 111 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 810 | 1 810 | 1 810 |
| Andelar i koncernföretag | 1 800 | 1 800 | 1 800 |
| Andelar i intresseföretag | 10 | 10 | 10 |
| Omsättningstillgångar | 2 316 | 1 961 | 2 546 |
| Kortfristiga fordringar | 1 911 | 760 | 652 |
| Kundfordringar | 368 | 285 | 263 |
| Fordringar hos koncernföretag | 1 262 | 250 | 191 |
| Övriga fordringar | 275 | 221 | 195 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 7 | 4 | 4 |
| Kassa och bank | 405 | 1 201 | 1 893 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 11 666 | 11 718 | 12 708 |
| Eget kapital | 7 662 | 7 481 | 7 307 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 7 562 | 7 381 | 7 207 |
| Balanserat resultat | 7 381 | 7 207 | 6 772 |
| Årets resultat | 182 | 173 | 435 |
| Obeskattade reserver | 1 098 | 1 568 | 1 934 |
| Periodiseringsfonder | 1 098 | 1 568 | 1 934 |
| Långfristiga skulder | 2 500 | 2 277 | 3 144 |
| Skulder till koncernföretag | 2 500 | 2 277 | 3 144 |
| Kortfristiga skulder | 406 | 392 | 323 |
| Förskott från kunder | 1 | – | – |
| Leverantörsskulder | 23 | 35 | 35 |
| Skatteskulder | 37 | 37 | 73 |
| Övriga skulder | 135 | 110 | 138 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 210 | 210 | 76 |
| Ställda säkerheter | 9 000 | 9 000 | 9 000 |
| Fastighetsinteckningar | 9 000 | 9 000 | 9 000 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser föreligger.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser föreligger.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 800 | 1 800 | 1 800 | 1 800 |
Byggnader och mark
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 14 143 | 14 143 | 14 143 | 14 143 |
| Ackumulerade avskrivningar | 6 668 | 6 285 | 5 902 | 5 518 |
| Årets avskrivningar | 383 | 383 | 383 | – |
Om bolaget
- Adress
- HOLMGÄRDESVÄGEN 13, 417 46 GÖTEBORG
- Registrerat
- 2006-08-30
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 171-9954
- Holmgärdesvägens Förvaltnings AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Göteborg
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-30
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget med säte i Göteborg, bedriver verksamhet i att äga och förvalta fastigheter. Uthyrning sker till boalg såväl inom koncernen som till extrena kunder.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
J&A Invest AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=J&A Invest AB; Organisationsnummer=556710-0499; ForetagetsSate=Göteborg
-
J&A Invest AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=J&A Invest AB; Organisationsnummer=556710-0499; ForetagetsSate=Göteborg