Start › Västerbottens län › Umeå
NRA Repro Aktiebolag
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 34 565 | 35 353 | 41 224 |
| Nettoomsättning | 33 729 | 34 634 | 40 503 |
| Övriga rörelseintäkter | 837 | 719 | 721 |
| Rörelsekostnader | 34 267 | 34 762 | 41 147 |
| Handelsvaror | 9 685 | 9 804 | 13 128 |
| Övriga externa kostnader | 9 553 | 9 167 | 9 575 |
| Personalkostnader | 13 756 | 14 235 | 16 127 |
| Av- och nedskrivningar | 1 273 | 1 551 | 2 263 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 5 | 54 |
| Rörelseresultat | 298 | 591 | 77 |
| Finansiella poster | −301 | −460 | −603 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 9 | 9 | 14 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 310 | 469 | 617 |
| Resultat efter finansiella poster | −3 | 131 | −527 |
| Bokslutsdispositioner | 20 | 0 | 219 |
| Förändring av överavskrivningar | 20 | 0 | 219 |
| Resultat före skatt | 17 | 131 | −307 |
| Skatt på årets resultat | 216 | 246 | 146 |
| Årets resultat | −199 | −115 | −453 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 16 647 | 17 763 | 19 887 |
| Anläggningstillgångar | 7 140 | 8 298 | 9 876 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 6 334 | 7 249 | 8 194 |
| Goodwill | 6 334 | 7 249 | 8 194 |
| Materiella anläggningstillgångar | 700 | 921 | 1 532 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 212 | 297 | 435 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 488 | 624 | 1 097 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 106 | 128 | 150 |
| Andra långfristiga fordringar | 106 | 128 | 150 |
| Omsättningstillgångar | 9 507 | 9 465 | 10 011 |
| Varulager m.m. | 3 566 | 3 875 | 3 421 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 629 | 2 921 | 2 611 |
| Pågående arbeten för annans räkning | 937 | 954 | 810 |
| Kortfristiga fordringar | 5 941 | 5 590 | 6 347 |
| Kundfordringar | 4 258 | 4 845 | 5 110 |
| Övriga fordringar | 1 | 13 | 102 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 682 | 732 | 1 135 |
| Kassa och bank | – | 0 | 243 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 16 647 | 17 763 | 19 887 |
| Eget kapital | 4 698 | 4 897 | 5 012 |
| Bundet eget kapital | 364 | 364 | 364 |
| Aktiekapital | 364 | 364 | 364 |
| Fritt eget kapital | 4 334 | 4 533 | 4 648 |
| Balanserat resultat | 4 533 | 4 648 | 5 101 |
| Årets resultat | −199 | −115 | −453 |
| Obeskattade reserver | 488 | 508 | 508 |
| Periodiseringsfonder | 187 | 187 | 187 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 301 | 321 | 321 |
| Avsättningar | 106 | 128 | 150 |
| Långfristiga skulder | 2 933 | 4 464 | 5 817 |
| Skulder till kreditinstitut | 907 | 2 184 | 3 479 |
| Checkräkningskredit | 2 026 | 1 216 | 550 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 2 | 2 |
| Övriga skulder | 0 | 1 062 | 1 786 |
| Kortfristiga skulder | 8 422 | 7 766 | 8 400 |
| Skulder till kreditinstitut | 1 278 | 1 465 | 1 839 |
| Leverantörsskulder | 2 523 | 1 971 | 2 244 |
| Skatteskulder | 301 | 438 | 241 |
| Övriga skulder | 2 328 | 1 909 | 1 589 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1 992 | 1 983 | 2 487 |
| Ställda säkerheter | 9 400 | 9 400 | 8 400 |
| Företagsinteckningar | 9 400 | 9 400 | 8 400 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för NRA Repro Aktiebolag för räkenskapsåret 2025-01-01 – 2025-12-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av NRA Repro Aktiebolags finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till NRA Repro Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för NRA Repro Aktiebolag för räkenskapsåret 2024-01-01 – 2024-12-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av NRA Repro Aktiebolags finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till NRA Repro Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 106 | 128 | 149 | 167 |
| Försäljningar och utrangeringar | 22 | 21 | 18 | – |
Goodwill
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 9 240 | 9 240 | 9 240 | 9 240 |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 906 | 1 991 | 1 046 | 101 |
| Årets avskrivningar | 915 | 945 | 945 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 056 | 5 199 | 8 944 | 9 233 |
| Årets inköp | 126 | 0 | 341 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 269 | 3 745 | 630 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 4 568 | 4 575 | 7 847 | 7 182 |
| Årets avskrivningar | 262 | 468 | 1 258 | – |
| Återförda avskrivningar | 269 | 3 740 | 593 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 682 | 627 | 627 | 222 |
| Årets inköp | 55 | 0 | 404 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 470 | 329 | 191 | 98 |
| Årets avskrivningar | 141 | 138 | 93 | – |
Om bolaget
- Adress
- GODSVÄGEN 9 A, 901 33 UMEÅ
- Registrerat
- 2006-05-17
- Bransch
- Tillverkning av belysningsarmatur
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva produktion av reklam, försäljning av varor och tjänster inom reklambranschen, foliering och dekalering av fordon, förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 175-8770
- NRA Repro AB
kontrollerat 2026-10-06 - 5409-9916
- NRA REPRO AB
kontrollerat 2026-10-06 - 5683-9590
- NRA Repro AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Umeå
- Revision
- Ja (2026-06-13)
- Årsstämma
- 2026-06-16
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget nedriver produktion av reklam, försäljning av varor och tjänster inom reklambranschen, förvaltning av värdepapper samt idkar därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Umeå .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.