Start › Västerbottens län › Umeå
NRA Repro Aktiebolag
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 25 985 | 22 801 |
| Nettoomsättning | 24 936 | 21 716 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 049 | 1 085 |
| Rörelsekostnader | 25 241 | 22 940 |
| Råvaror och förnödenheter | 8 476 | 6 011 |
| Övriga externa kostnader | 7 064 | 6 575 |
| Personalkostnader | 8 463 | 9 093 |
| Av- och nedskrivningar | 1 227 | 1 260 |
| Övriga rörelsekostnader | 11 | 0 |
| Rörelseresultat | 745 | −139 |
| Finansiella poster | −67 | −91 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 67 | 91 |
| Resultat efter finansiella poster | 678 | −230 |
| Bokslutsdispositioner | −383 | 250 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −127 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | −256 | 250 |
| Resultat före skatt | 295 | 20 |
| Skatt på årets resultat | 79 | 6 |
| Årets resultat | 216 | 15 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 9 245 | 8 047 |
| Anläggningstillgångar | 2 601 | 3 504 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 54 | 0 |
| Goodwill | 54 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 223 | 3 180 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 2 223 | 3 180 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 324 | 324 |
| Andra långfristiga fordringar | 324 | 324 |
| Omsättningstillgångar | 6 644 | 4 543 |
| Varulager m.m. | 1 663 | 1 372 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 663 | 1 372 |
| Kortfristiga fordringar | 3 779 | 3 166 |
| Kundfordringar | 2 469 | 1 824 |
| Övriga fordringar | 242 | 167 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 068 | 1 175 |
| Kassa och bank | 1 202 | 5 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 9 245 | 8 047 |
| Eget kapital | 680 | 464 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 560 | 344 |
| Balanserat resultat | 344 | 329 |
| Årets resultat | 216 | 15 |
| Obeskattade reserver | 667 | 285 |
| Periodiseringsfonder | 127 | 0 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 540 | 285 |
| Avsättningar | 324 | 324 |
| Långfristiga skulder | 668 | 1 547 |
| Skulder till kreditinstitut | 668 | 1 502 |
| Checkräkningskredit | 0 | 45 |
| Kortfristiga skulder | 6 906 | 5 427 |
| Skulder till kreditinstitut | 833 | 842 |
| Leverantörsskulder | 2 432 | 1 541 |
| Övriga skulder | 2 395 | 476 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1 246 | 1 568 |
| Ställda säkerheter | 6 697 | 7 697 |
| Äganderättsförbehåll | 1 797 | 2 797 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för NRA Repro Aktiebolag för räkenskapsåret 2021-09-01 – 2022-08-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av NRA Repro Aktiebolags finansiella ställning per den 31 augusti 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till NRA Repro Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 324 | 324 | 324 |
Goodwill
| Post | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 62 | 0 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 8 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 8 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 8 234 | 7 992 | 10 870 |
| Årets inköp | 242 | 342 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 3 220 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 6 011 | 4 811 | 6 728 |
| Årets avskrivningar | 1 200 | 1 260 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 3 177 | – |
Om bolaget
- Adress
- Godsvägen 9, 901 33 UMEÅ
- Registrerat
- 2002-05-31
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva ritningskopiering, plotting, digitalt fyrfärgstryck samt storformatsprinting och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Säte
- Umeå
- Revision
- Ja (2022-12-05)
- Revisionsfirma
- Ernst & Young AB
- Årsstämma
- 2022-12-05
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Styrelsens säte: Umeå Allmänt om verksamheten Företagets verksamhet är skylttillverkning, tryckeriverksamhet, kopiering och övrig digital dokumenthantering. Bolaget är sedan 2022-09-01 ett helägt dotterbolag till Hehet Reklam och Marknadsföring AB, 556704-3137. Bolaget har sitt säte i Umeå.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2022 | 21 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Hehet Reklam och Marknadsföring AB
Visa källuppgift
Styrelsens säte: Umeå Allmänt om verksamheten Företagets verksamhet är skylttillverkning, tryckeriverksamhet, kopiering och övrig digital dokumenthantering. Bolaget är sedan 2022-09-01 ett helägt dotterbolag till Hehet Reklam och Marknadsföring AB, 556704-3137. Bolaget har sitt säte i Umeå.