Start › Stockholms län › Rönninge
Detaljhuset Svenska AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 118 | 0 | 67 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 118 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | 0 | 67 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 34 | −12 | 55 | 7 | 66 | 0 | 0 | 12 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 12 | 0 | 0 | 0 |
| Handelsvaror | – | – | – | 0 | 49 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 24 | −12 | 55 | 7 | 4 | 0 | 0 | 12 |
| Personalkostnader | 11 | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −34 | 12 | 62 | −7 | 1 | 0 | 0 | −12 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −2 | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 2 | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −35 | 12 | 61 | −7 | 1 | 0 | 0 | −12 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | −11 | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | −11 | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | −35 | 12 | 49 | −7 | 1 | 0 | 0 | −12 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 2 | 7 | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −35 | 9 | 42 | −7 | 1 | 0 | 0 | −12 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 122 | 140 | 117 | 67 | 67 | 0 | 0 | 0 |
| Anläggningstillgångar | 106 | 106 | 87 | 63 | 65 | 0 | 0 | 0 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 106 | 106 | 87 | 63 | 65 | 0 | 0 | 0 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 13 | 13 | – | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 94 | 94 | 87 | 63 | 65 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 15 | 34 | 31 | 4 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Varulager m.m. | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Pågående arbeten för annans räkning | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Förskott till leverantörer | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 13 | 29 | 9 | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Kundfordringar | 9 | 9 | 9 | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Övriga fordringar | 4 | 20 | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 2 | 4 | 22 | 4 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 122 | 140 | 117 | 67 | 67 | 0 | 0 | 0 |
| Eget kapital | −2 181 | −2 130 | −2 149 | −2 191 | −2 183 | −2 135 | −2 135 | −2 135 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | −2 231 | −2 180 | −2 199 | −2 241 | −2 233 | −2 235 | −2 235 | −2 235 |
| Balanserat resultat | −2 196 | −2 189 | −2 241 | −2 235 | −2 235 | −2 235 | −2 235 | −2 223 |
| Årets resultat | −35 | 9 | 42 | −7 | 1 | 0 | 0 | −12 |
| Obeskattade reserver | 11 | 11 | 11 | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Periodiseringsfonder | 11 | 11 | 11 | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 2 275 | 2 248 | 2 248 | 2 250 | 2 250 | 2 135 | 2 135 | 2 135 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Checkräkningskredit | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga skulder | 2 275 | 2 248 | 2 248 | 2 250 | 2 250 | 2 135 | 2 135 | 2 135 |
| Kortfristiga skulder | 16 | 10 | 7 | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatteskulder | 2 | 10 | 7 | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga skulder | 14 | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | −2 233 | −2 235 | −2 235 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 10 | – | – | – | – | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | 16 | – | – | 1 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har varit vilande under året då ägaren varit i anställning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat under året då vi efter pandemin fått in uppdrag inom Event och föreläsning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget fortsatt vilande och det kommer efter räkenskapsårets slut att inledas en likvidation.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 94 | 94 | 74 | 65 | 65 | 0 |
| Årets inköp | – | 20 | 24 | – | 65 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | – | – | 2 | 2 | 2 | – |
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | – | 0 |
| Årets avskrivningar | – | 0 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 13 | 13 | 13 |
| Årets inköp | 0 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 0 | – | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- GUBBTÄPPEVÄGEN 18 B, 144 64 RÖNNINGE
- Registrerat
- 2005-11-02
- Bransch
- Arrangemang av kongresser och mässor
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska direktförsälja presentartiklar, konfektion och husgeråd samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5509-9931
- Detaljhuset Svenska AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-10-31
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet har under året varit vilande då ägaren haft anställning. Detaljhuset Svenska AB, 556689-2872, har sitt säte i Stockholm. Bolaget har under räkenskapsåret 2024-05-01 till 2025-04-30 varit vilande. Ägaren har under perioden haft extern anställning. Bolaget har inte haft några rörelseintäkter under räkenskapsåret. Årets resultat uppgår till -34 792,91 kr.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.