Start › Stockholms län › Rönninge
M.G.J EvenemangsKompaniet AB
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020-02 | 2020-02 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 330 | 2 980 | 2 787 | 5 117 | 5 077 | 1 012 | 2 289 | 2 289 | 3 020 |
| Nettoomsättning | 2 330 | 2 980 | 2 786 | 4 951 | 5 076 | 964 | 2 202 | 2 202 | 2 968 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 13 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 1 | 166 | 2 | 48 | 87 | 87 | 39 |
| Rörelsekostnader | 2 268 | 3 012 | 2 458 | 5 053 | 4 223 | 981 | 2 101 | 2 101 | 3 484 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 023 | 2 755 | 1 975 | 4 111 | 3 310 | 279 | 1 571 | 1 571 | 2 407 |
| Övriga externa kostnader | 226 | 249 | 318 | 342 | 343 | 217 | 295 | 295 | 264 |
| Personalkostnader | 17 | 8 | 165 | 599 | 570 | 485 | 235 | 235 | 813 |
| Av- och nedskrivningar | 1 | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 62 | −32 | 329 | 64 | 854 | 31 | 187 | 187 | −463 |
| Finansiella poster | −35 | −32 | 38 | −17 | 0 | 11 | 0 | 0 | 36 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | – | 0 | 10 | 0 | 0 | 38 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 89 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | −23 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 12 | 32 | 51 | 17 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 27 | −64 | 367 | 47 | 854 | 41 | 187 | 187 | −427 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 64 | – | 0 | −172 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 64 | – | 0 | −172 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | 27 | 0 | 367 | 47 | 682 | 41 | 187 | 187 | −427 |
| Skatt på årets resultat | 14 | 2 | 78 | 12 | 107 | 0 | 0 | 0 | 8 |
| Årets resultat | 13 | −2 | 289 | 35 | 576 | 41 | 187 | 187 | −435 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020-02 | 2020-02 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 584 | 2 216 | 2 472 | 1 785 | 1 384 | 309 | 416 | 416 | 562 |
| Anläggningstillgångar | 879 | 923 | 912 | 912 | 42 | 42 | 42 | 42 | 17 |
| Materiella anläggningstillgångar | 9 | 11 | – | – | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 9 | 11 | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 870 | 912 | 912 | 912 | 42 | 42 | 42 | 42 | 17 |
| Andelar i intresseföretag | 870 | 42 | 42 | 912 | 42 | 42 | 42 | 42 | 17 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 870 | 870 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 705 | 1 294 | 1 560 | 873 | 1 342 | 267 | 374 | 374 | 545 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 13 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 13 |
| Kortfristiga fordringar | 303 | 868 | 1 085 | 127 | 479 | 24 | 234 | 234 | 248 |
| Kundfordringar | 74 | 224 | 1 056 | 51 | 307 | 0 | 71 | 71 | 175 |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | – | – | 0 | 0 | 21 | 21 | 21 |
| Övriga fordringar | 230 | 164 | 14 | 20 | 115 | 14 | 65 | 65 | 5 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 480 | 15 | 56 | 57 | 11 | 76 | 76 | 47 |
| Kassa och bank | 401 | 426 | 475 | 746 | 863 | 243 | 140 | 140 | 284 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 584 | 2 216 | 2 472 | 1 785 | 1 384 | 309 | 416 | 416 | 562 |
| Eget kapital | 1 168 | 1 155 | 1 157 | 868 | 833 | 257 | 216 | 216 | 29 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 118 | 1 105 | 1 107 | 818 | 783 | 207 | 166 | 166 | −21 |
| Balanserat resultat | 1 105 | 1 107 | 818 | 783 | 207 | 166 | −21 | −21 | 413 |
| Årets resultat | 13 | −2 | 289 | 35 | 576 | 41 | 187 | 187 | −435 |
| Obeskattade reserver | 108 | 108 | 172 | 172 | 172 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Periodiseringsfonder | 108 | 108 | 172 | 172 | 172 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 210 | 385 | 560 | – | – | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 210 | 385 | 560 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 307 | 742 | 757 | 185 | 379 | 52 | 200 | 200 | 534 |
| Förskott från kunder | 200 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 41 | 372 | 693 | 48 | 199 | 20 | 63 | 63 | 263 |
| Skatteskulder | 15 | – | 0 | 108 | 107 | 0 | −51 | −51 | 7 |
| Övriga skulder | 14 | 12 | 62 | 12 | 39 | 31 | 143 | 143 | 251 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 38 | 358 | 2 | 16 | 33 | 1 | 45 | 45 | 12 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020-02 | 2020-02 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 783 | 207 | – | 166 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under räkenskapsåret har bolaget haft mindre aktivitet och därmed omsättning då bolaget hjälpt till att investera i Rönninge Deli AB, där man förvärvade andelar under föregående räkenskapsår.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under räkenskapsåret fått in ett större projekt "After Skate" som ökat bolagets omsättning sedan förra räkenskapsåret trots fortsatt rådande pandemi, projektet pågår från 2021-11-06 tom 2022-03-13.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat på grund av rådande pandemi, Covid-19.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget bedriver försäljning och verksamhet inom evenemang, nöjen, konferenser etc och kommer därmed beröras av rådande situation kring Covid-19. I dagsläget bedömer bolaget att den totala omsättningen kommer med stor sannolikhet att minska under det kommande räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2026-02-28 | 2025-02-28 | 2024-02-29 | 2023-02-28 | 2022-02-28 | 2021-02-28 | 2020-02-29 | 2020-02-28 | 2019-02-28 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 870 | 42 | 42 | 42 | 42 | 42 | 42 | 42 | 17 |
| Årets inköp | 870 | 0 | 0 | 870 | – | – | – | 25 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 42 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-02-28 | 2024-02-29 | 2023-02-28 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 870 | 870 | 870 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-02-28 | 2025-02-28 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 11 | 11 |
| Årets inköp | – | 11 |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 | 1 |
| Årets avskrivningar | 1 | 1 |
Om bolaget
- Adress
- SANDBÄCKSVÄGEN 54, 144 62 RÖNNINGE
- Registrerat
- 2013-02-25
- Bransch
- Arrangemang av kongresser och mässor
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva försäljning och konsultverksamhet inom evenemang, nöjen, konferenser, hälsa mot företagsmarknaden och konsumentmarknanden, äga och förvalta fast och lös egendom samt idka annan därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5874-7429
- M.G.J EvenemangsKompaniet AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-30
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget med säte i Stockholm, ska bedriva försäljning och konsultverksamhet inom evenemang, nöjen, konferenser samt catering & restaurang, både på uppdrag och skapande av egna.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.