Start › Stockholms län › Stockholm
NMD Works AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 811 | 5 749 | 6 695 | 8 038 | 10 686 |
| Nettoomsättning | 3 459 | 5 749 | 6 695 | 8 038 | 10 625 |
| Övriga rörelseintäkter | 352 | – | – | 0 | 61 |
| Rörelsekostnader | 4 185 | 5 671 | 6 782 | 7 977 | 10 625 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 247 | 1 787 | 2 388 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | 3 348 | 5 690 |
| Övriga externa kostnader | 2 161 | 2 471 | 2 293 | 2 182 | 2 197 |
| Personalkostnader | 603 | 1 239 | 1 927 | 2 273 | 2 571 |
| Av- och nedskrivningar | 174 | 174 | 174 | 174 | 167 |
| Rörelseresultat | −374 | 78 | −87 | 61 | 61 |
| Finansiella poster | −29 | −2 | 1 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 30 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −403 | 76 | −86 | 61 | 61 |
| Bokslutsdispositioner | 311 | 319 | 0 | −26 | −37 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 298 | 319 | 0 | −13 | −37 |
| Förändring av överavskrivningar | −13 | – | – | −13 | 0 |
| Resultat före skatt | −92 | 395 | −86 | 34 | 24 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 106 | 1 | 34 | 24 |
| Årets resultat | −92 | 289 | −87 | 1 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 623 | 5 640 | 3 438 | 5 940 | 5 088 |
| Anläggningstillgångar | 2 021 | 2 195 | 2 361 | 2 535 | 2 710 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 013 | 2 187 | 2 361 | 2 535 | 2 710 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 8 | 23 | 39 | 56 | 72 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 2 005 | 2 163 | 2 322 | 2 480 | 2 638 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 8 | 8 | 0 | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 8 | 8 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 601 | 3 445 | 1 077 | 3 405 | 2 379 |
| Kortfristiga fordringar | 893 | 1 313 | 773 | 326 | 627 |
| Kundfordringar | 488 | 811 | 522 | 117 | 214 |
| Övriga fordringar | 259 | 295 | 123 | 76 | 203 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 146 | 207 | 127 | 134 | 210 |
| Kassa och bank | 709 | 2 133 | 304 | 3 079 | 1 752 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 623 | 5 640 | 3 438 | 5 940 | 5 088 |
| Eget kapital | 2 509 | 2 601 | 2 312 | 2 399 | 2 398 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 2 409 | 2 501 | 2 212 | 2 299 | 2 298 |
| Balanserat resultat | 2 501 | 2 212 | 2 299 | 2 298 | 2 298 |
| Årets resultat | −92 | 289 | −87 | 1 | 0 |
| Obeskattade reserver | 111 | 422 | 741 | 741 | 715 |
| Periodiseringsfonder | 111 | 409 | 728 | 728 | 715 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 0 | 13 | 13 | 13 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 002 | 2 617 | 384 | 2 800 | 1 975 |
| Förskott från kunder | 300 | 2 107 | 0 | 2 585 | 1 162 |
| Leverantörsskulder | 37 | 132 | 56 | 26 | 69 |
| Skatteskulder | 0 | 107 | 0 | 0 | 84 |
| Övriga skulder | 537 | 138 | 186 | 122 | 330 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 129 | 133 | 143 | 68 | 329 |
| Ställda säkerheter | 250 | 250 | 0 | 0 | 250 |
| Företagsinteckningar | 250 | 250 | 0 | 0 | 250 |
| Eventualförpliktelser | 0 | 0 | 0 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Vid flera tillfällen under räkenskapsåret har debiterad preliminärskatt och mervärdesskatt inte betalats i rätt tid. Styrelsen har därmed inte fullgjort sina skyldigheter enligt aktiebolagslagen, men försummelserna har inte medfört någon skada för bolaget, utöver dröjsmålsräntor.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för NMD Works AB för räkenskapsåret 2024-09-01 - 2025-08-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av NMD Works ABs finansiella ställning per den 31 augusti 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till NMD Works AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för NMD Works AB för räkenskapsåret 2021-09-01 -- 2022-08-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av NMD Works ABs finansiella ställning per den 31 augusti 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till NMD Works AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 8 | 8 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 8 | – | – |
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 162 | 3 162 | 3 162 | 3 162 | 3 162 | 3 162 |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 156 | 998 | 840 | 682 | 524 | 366 |
| Årets avskrivningar | 158 | 158 | 158 | 158 | 158 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 206 | 206 | 206 | 206 | 206 | 156 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 50 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 198 | 183 | 166 | 150 | 134 | 125 |
| Årets avskrivningar | 16 | 16 | 16 | 16 | 9 | – |
Om bolaget
- Adress
- KARLBERGSVÄGEN 44 NB, 113 62 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2003-11-18
- Bransch
- Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva förmedling, förvaltning, försäljning, uthyrning och värdering av fastigheter, hus, lägenheter och lokaler samt uthyrning av arbetsplatser samt import, export, försäljning och uthyrning av möbler och inredning samt värdepappershandel samt kaffeverksamhet med inköp och försäljning av varor inom te, kaffe, dryck och delikatess samt därmed förenlig verksamhet. Bedriva e-handel inom ramen för företagets ovan nämnda varor och tjänster.
Bankgironummer
- 713-5502
- NMD WORKS AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2025-12-02)
- Revisionsfirma
- Grant Thornton Sweden AB
- Årsstämma
- 2025-12-02
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Nomad Mäkleri är ett varumärke som tillsammans med kontorsklubben Nomad Works drivs i bolaget NMD Works AB. Bolaget bedrivs utifrån lokaler på Karlbergsvägen 44 i Stockholm. Verksamheten inom fastighetsmäkleri har bedrivits sedan 2004 men bytte namn i augusti 2017. Konceptet utökades efter en omfattande renovering av de nya större lokalerna till att även innefatta ett kontorshotell. Platser hyrs ut per månad till mindre bolag och det finns även konferensrum som är möjliga att hyra per timme. Delar av lokalen hyrs idag ut till ett café, och källarlokalen hyrs ut till en träningsverksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholms Län, Stockholms Kommun.
Väsentliga händelser
Marknadsutveckling och resultat Nettoomsättningen minskade under räkenskapsåret, främst till följd av svag försäljning på successionsmarknaden samt fortsatt låg aktivitet inom nyproduktion. De planerade nyproduktionsprojekten bedöms återupptas under nästa räkenskapsår och förväntas bidra till en ökad omsättning. Utvecklingen återspeglar den långsamma återhämtningen efter en period med hög inflation, höga räntor och global osäkerhet. Trots räntesänkningar under våren 2025 har hushållen varit försiktiga och säljare ovilliga att justera prisnivåerna. Under hösten har marknaden visat positiva signaler med fler genomförda affärer, men nyproduktion bedöms återhämta sig först när successionsmarknaden stabiliserats. Även uthyrningen av kontorslokaler minskade något, främst till följd av kundförändringar och kostnadsbesparingar. Bolaget fortsätter att rikta sig mot mindre företag. Framtidsutsikter Den återhämtning som inleddes under hösten 2025 bedöms fortsätta under 2026, med fler försäljningar och gradvis förbättrad omsättning. Effekterna av penningpolitiska lättnader väntas bli tydliga efter årsskiftet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.