Start › Uppsala län › Tobo
Conny Nymans Holding AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 888 | 1 702 | 1 792 | 1 659 | 2 178 | 1 454 |
| Nettoomsättning | 1 888 | 1 701 | 1 117 | 1 484 | 2 166 | 1 428 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | 674 | 175 | 12 | 25 |
| Rörelsekostnader | 1 930 | 1 988 | 1 657 | 1 409 | 1 731 | 1 551 |
| Råvaror och förnödenheter | 933 | 870 | 618 | 154 | 456 | 325 |
| Övriga externa kostnader | 898 | 1 032 | 965 | 1 146 | 1 118 | 1 057 |
| Personalkostnader | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 97 | 85 | 75 | 109 | 157 | 169 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −42 | −286 | 134 | 251 | 447 | −98 |
| Finansiella poster | 1 | 2 | 0 | −2 | −3 | −7 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 2 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | 7 |
| Resultat efter finansiella poster | −41 | −285 | 135 | 248 | 444 | −104 |
| Bokslutsdispositioner | 152 | 0 | −135 | −62 | −177 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 62 | −62 | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | 152 | 0 | 12 | – | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | – | 0 | 209 | 0 | 177 | 0 |
| Resultat före skatt | 111 | −285 | 0 | 186 | 267 | −104 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 1 | 38 | 31 | 0 |
| Årets resultat | 111 | −285 | −1 | 148 | 236 | −104 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 585 | 1 525 | 1 825 | 1 691 | 1 358 | 1 274 |
| Anläggningstillgångar | 437 | 534 | 539 | 443 | 320 | 477 |
| Materiella anläggningstillgångar | 212 | 309 | 314 | 218 | 95 | 252 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 81 | 112 | 48 | 62 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 131 | 197 | 266 | 156 | 95 | 252 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 225 | 225 | 225 | 225 | 225 | 225 |
| Andelar i koncernföretag | 225 | 225 | 225 | 225 | 225 | 225 |
| Fordringar hos koncernföretag | 432 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 148 | 991 | 1 286 | 1 248 | 1 038 | 797 |
| Kortfristiga fordringar | 770 | 733 | 1 033 | 1 084 | 899 | 726 |
| Kundfordringar | 164 | 53 | 385 | 472 | 223 | 11 |
| Fordringar hos koncernföretag | 432 | 432 | 437 | 444 | 449 | 475 |
| Övriga fordringar | 63 | 141 | 62 | 24 | 79 | 86 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 111 | 107 | 149 | 145 | 148 | 154 |
| Kassa och bank | 378 | 258 | 253 | 164 | 139 | 71 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 585 | 1 525 | 1 825 | 1 691 | 1 358 | 1 274 |
| Eget kapital | 362 | 252 | 536 | 537 | 389 | 154 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 242 | 132 | 416 | 417 | 269 | 34 |
| Balanserat resultat | 132 | 416 | 417 | 269 | 34 | 138 |
| Årets resultat | 111 | −285 | −1 | 148 | 236 | −104 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 62 | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 62 | – | – |
| Långfristiga skulder | 97 | 138 | 200 | 200 | 400 | 447 |
| Övriga skulder | 97 | 138 | 200 | 200 | 400 | 447 |
| Kortfristiga skulder | 1 125 | 1 135 | 1 089 | 891 | 568 | 673 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 | 36 | 96 |
| Leverantörsskulder | 294 | 376 | 152 | 133 | 62 | 33 |
| Skulder till koncernföretag | 474 | 584 | 609 | 359 | 359 | 182 |
| Övriga skulder | 38 | −24 | 18 | 44 | 15 | 21 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 319 | 199 | 309 | 356 | 96 | 342 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | – | 0 | 143 |
| Äganderättsförbehåll | – | – | – | – | 0 | 143 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 269 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | 0 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 225 | 225 | 225 | 225 | 225 | 225 | 225 |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 432 | 432 | 432 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 198 | 3 198 | 3 198 | 3 027 | 2 868 | 2 868 | 2 846 |
| Årets inköp | – | – | 171 | 159 | 0 | 22 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 3 067 | 3 001 | 2 932 | 2 871 | 2 773 | 2 616 | 2 447 |
| Årets avskrivningar | 67 | 69 | 60 | 98 | 157 | 169 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 821 | 1 821 | 1 741 | 1 741 | 1 668 | 1 668 | 1 668 |
| Årets inköp | – | 80 | 0 | 73 | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 740 | 1 710 | 1 694 | 1 679 | 1 668 | 1 668 | 1 619 |
| Årets avskrivningar | 31 | 16 | 15 | 11 | – | 49 | – |
Om bolaget
- Adress
- LIMEXVÄGEN 8, 748 50 TOBO
- Registrerat
- 2003-10-28
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta aktier och andra värdepapper samt hyra ut byggnadsställningar samt bedriva annan därmed jämförlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5429-7791
- NYMANS SUPPORT AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-28
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm bedriver uthyrning av ställningsmaterial samt hyr ut transportfordon till övriga i koncernen ingående företag samt även till externa företag. Bolaget äger Nymans ställningsmontage AB, org nr 556755-2376 och Nymans Holding Fastigheter AB org nr 556538-5415 till 100%. Koncernföräljningen har uppgått till 315 606 (85 251) kr och koncern inköp har skett med 479 550 (166 201) kr. Med stöd av ÅRL 7 kap 3§ upprättas inte någon koncernredovisning.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Nymans Ställningsmontage AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Nymans Ställningsmontage AB; Organisationsnummer=556755-2376; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=1
-
Nymans Holding Fastigheter AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Nymans Holding Fastigheter AB; Organisationsnummer=556538-5415; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=1
-
Nymans Ställningsmontage AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Nymans Ställningsmontage AB; Organisationsnummer=556755-2376; ForetagetsSate=Stockholm
-
Nymans Holding Fastigheter AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Nymans Holding Fastigheter AB; Organisationsnummer=556538-5415; ForetagetsSate=Stockholm
-
Nymans Ställningsmontage AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Nymans Ställningsmontage AB; Organisationsnummer=556755-2376; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=1
Visa fler relationer
-
Nymans Holding Fastigheter AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Nymans Holding Fastigheter AB; Organisationsnummer=556538-5415; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=1
-
Nymans Ställningsmontage AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Nymans Ställningsmontage AB; Organisationsnummer=556755-2376; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=1
-
Nymans Holding Fastigheter AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Nymans Holding Fastigheter AB; Organisationsnummer=556538-5415; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=1
-
Nymans Ställningsmontage AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Nymans Ställningsmontage AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=556755-2376; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Stockholm
-
Nymans Holding Fastigheter AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Nymans Holding Fastigheter AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=556538-5415; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Stockholm