Förvaltningsberättelse
Styrelsen för Conny Nymans Holding AB, 556651-2116, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2021-01-01 - 2021-12-31.
Verksamheten
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm bedriver uthyrning av ställningsmaterial samt hyr ut transportfordon till övriga i koncernen ingående företag samt även till externa företag.
Bolaget äger Nymans ställningsmontage AB, org nr 556755-2376 och Nymans Holding Fastigheter AB org nr 556538-5415 till 100%.
Koncernföräljningen har uppgått till 245 240 (22 880) kr och koncern inköp har skett med 648 152 (276 550) kr.
Med stöd av ÅRL 7 kap 3§ upprättas inte någon koncernredovisning.
Flerårsöversikt
| Nettoomsättning |
2 166 |
1 428 |
1 101 |
2 104 |
| Resultat efter finansiella poster |
444 |
-104 |
-13 |
333 |
| Soliditet % |
28,7 |
12,1 |
17 |
54 |
Förändringar i eget kapital
| Belopp vid årets ingång |
100 000 |
20 000 |
138 119 |
-104 268 |
| Balanseras i ny räkning |
|
|
-104 268 |
104 268 |
| Erhållna aktieägartillskott |
|
|
1 |
|
| Årets resultat |
|
|
|
235 624 |
| Belopp vid årets utgång |
100 000 |
20 000 |
33 852 |
235 624 |
Resultatdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
33 852 |
| Årets resultat |
235 624 |
| Summa |
269 476 |
Noter
Belopp i kr om inget annat anges.
Not 1 Redovisningsprinciper
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.
Avskrivning
Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaffningsvärden och beräknad nyttjandeperiod.
Följande avskrivningstider tillämpas:
Materiella anläggningstillgångar
| Maskiner och andra tekniska anläggningar |
5 |
| Inventarier, verktyg och installationer |
5 |
Not 2 Medelantalet anställda
Bolaget har ej haft några anställda under verksamhetsåret. Ersättningar till styrelsen har ej utgått.
Not 3 Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Ingående anskaffningsvärden |
1 668 079 |
1 668 079 |
| Utgående anskaffningsvärden |
1 668 079 |
1 668 079 |
| Ingående avskrivningar |
-1 668 079 |
-1 619 221 |
| Årets avskrivningar |
|
-48 858 |
| Utgående avskrivningar |
-1 668 079 |
-1 668 079 |
| Redovisat värde |
0 |
0 |
Not 4 Inventarier, verktyg och installationer
| Ingående anskaffningsvärden |
2 868 001 |
2 846 001 |
| Inköp |
|
22 000 |
| Utgående anskaffningsvärden |
2 868 001 |
2 868 001 |
| Ingående avskrivningar |
-2 616 331 |
-2 447 134 |
| Årets avskrivningar |
-157 154 |
-169 197 |
| Utgående avskrivningar |
-2 773 485 |
-2 616 331 |
| Redovisat värde |
94 516 |
251 670 |
Not 5 Andelar i koncernföretag
| Ingående anskaffningsvärden |
225 000 |
225 000 |
| Utgående anskaffningsvärden |
225 000 |
225 000 |
| Redovisat värde |
225 000 |
225 000 |
Innehav av andelar i koncernföretag
Uppgifter om dotterföretagen
|
Nymans Ställningsmontage AB |
556755-2376 |
Stockholm |
|
Nymans Holding Fastigheter AB |
556538-5415 |
Stockholm |
Innehav av andelar i koncernföretag
|
Nymans Ställningsmontage AB |
1 000 |
126 922 |
-1 |
100 |
119 000 |
|
Nymans Holding Fastigheter AB |
1 000 |
290 522 |
79 547 |
100 |
106 000 |