Start › Hallands län › Falkenberg
Cupio AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 102 | 285 | 879 | 804 | 736 | 545 |
| Nettoomsättning | 0 | 187 | 801 | 739 | 736 | 545 |
| Övriga rörelseintäkter | 102 | 98 | 78 | 65 | – | – |
| Rörelsekostnader | 418 | 381 | 875 | 1 163 | 445 | 35 |
| Övriga externa kostnader | 115 | 72 | 110 | 83 | 21 | 33 |
| Personalkostnader | 139 | 144 | 616 | 960 | 423 | 2 |
| Av- och nedskrivningar | 165 | 165 | 149 | 120 | – | – |
| Rörelseresultat | −317 | −96 | 4 | −359 | 291 | 510 |
| Finansiella poster | 4 | 40 | 5 105 | 76 | 8 688 | 999 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | 0 | 5 051 | 0 | 8 688 | 1 000 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 72 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 4 | 40 | 53 | 4 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −313 | −56 | 5 109 | −282 | 8 979 | 1 509 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 74 | −74 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 74 | −74 | 0 |
| Resultat före skatt | −313 | −56 | 5 109 | −208 | 8 905 | 1 509 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 47 | 111 |
| Årets resultat | −313 | −56 | 5 109 | −208 | 8 858 | 1 398 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 10 760 | 10 851 | 12 318 | 8 538 | 10 443 | 2 448 |
| Anläggningstillgångar | 10 274 | 10 188 | 8 853 | 7 106 | 3 068 | 1 536 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 158 | 1 323 | 1 487 | 487 | – | – |
| Byggnader och mark | 1 036 | 1 079 | 1 122 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 122 | 244 | 365 | 487 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 9 116 | 8 866 | 7 366 | 6 619 | 3 068 | 1 536 |
| Andelar i intresseföretag | 3 | 3 | 3 | 6 | 6 | 25 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 9 113 | 8 863 | 7 363 | 6 613 | 3 062 | 1 511 |
| Omsättningstillgångar | 486 | 663 | 3 465 | 1 432 | 7 375 | 912 |
| Kortfristiga fordringar | 10 | 147 | 217 | 184 | 1 097 | 92 |
| Kundfordringar | – | 0 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | – | 0 | 1 000 | 0 |
| Övriga fordringar | 10 | 144 | 143 | 134 | 47 | 42 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 3 | 24 | – | – | – |
| Kassa och bank | 476 | 515 | 3 248 | 1 248 | 6 278 | 820 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 10 760 | 10 851 | 12 318 | 8 538 | 10 443 | 2 448 |
| Eget kapital | 9 707 | 10 020 | 12 270 | 8 361 | 10 080 | 2 246 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 9 587 | 9 900 | 12 150 | 8 241 | 9 960 | 2 126 |
| Balanserat resultat | 9 900 | 9 956 | 7 041 | 8 450 | 1 101 | 728 |
| Årets resultat | −313 | −56 | 5 109 | −208 | 8 858 | 1 398 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 74 | 0 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 74 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 053 | 831 | 48 | 177 | 290 | 201 |
| Skatteskulder | 3 | 1 | – | – | 0 | 59 |
| Övriga skulder | 1 051 | 830 | 40 | 169 | 282 | 138 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 8 | 8 | 8 | 4 |
| Ställda säkerheter | – | – | 0 | – | – | – |
| Fastighetsinteckningar | – | – | 0 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 1 000 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 9 960 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget bedriver bara förvaltande verksamhet och där av inga nettoomsåttning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga att bolaget övergått till att bara förvalta andelar i intressebolag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen ökar med mer än 30% på grund av försäljning av aktierna i intressebolag Solverket Alfa AB
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 | 3 | 3 | 6 | 6 | 25 | 25 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 4 | – | 19 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 9 113 | 8 863 | 7 363 | 6 613 | 3 062 | 1 511 |
| Årets inköp | 250 | 1 500 | 1 250 | 3 719 | 1 551 | 1 511 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 500 | 168 | – | – |
Byggnader och mark
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 149 | 1 149 | 1 149 |
| Årets inköp | – | – | 1 149 |
| Ackumulerade avskrivningar | 114 | 70 | 27 |
| Årets avskrivningar | 43 | 43 | 27 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 607 | 607 | 607 | 607 |
| Årets inköp | – | – | – | 607 |
| Ackumulerade avskrivningar | 485 | 363 | 242 | 120 |
| Årets avskrivningar | 121 | 121 | 121 | 120 |
Om bolaget
- Adress
- MALVÄGEN 5, 311 71 FALKENBERG
- Registrerat
- 2003-09-10
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva internetportal som erbjuder tjänster och produkter inom ekonomi och trygghet för företagare, medlemsrekrytering, import, tillverkning och försäljning av sportprodukter samt konfektion, förmedling av hus och lägenheter utomlands samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5668-8617
- CUPIO AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-14
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet har under året bestått av förvaltande åtgärder. Bolaget äger 4,37% av Solverket Alfa AB och ska agera som ägarbolag till intressebolaget. Bolaget har tre registrerade bifirmor Future Sport, Global Home Scandinavia och Gardera TrygghetsPortalen Företaget har sitt säte i Västra Götalands län, Göteborg kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.