1(8)
| Årsredovisning |
Cupio AB |
556648-4803 |
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2024-07-01 – 2025-06-30. |
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor(sek). |
| Innehåll |
Sida |
| - Förvaltningsberättelse |
2 |
| - Resultaträkning |
4 |
| - Balansräkning |
5 |
| - Noter |
7 |
| - Underskrifter |
8 |
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma
2025-11-28.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet har under året bestått av konsultativa tjänster. Bolaget äger 4,37% av Solverket Alfa AB och ska
agera som ägarbolag till intressebolaget.
Bolaget har tre registrerade bifirmor Future Sport, Global Home Scandinavia och Gardera TrygghetsPortalen
Företaget har sitt säte i Västra Götalands län, Göteborg kommun.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
|
2407-2506 |
2307-2406 |
2207-2306 |
2107-2206 |
| Nettoomsättning
|
187
|
801
|
739
|
736
|
| Resultat efter finansiella poster
|
-56
|
5 114
|
-282
|
8 979
|
| Soliditet %
|
92
|
100
|
98
|
97
|
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga att bolaget övergått till att bara förvalta andelar i intressebolag.
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
|
|
Aktiekapital |
Reservfond |
Balanserat resultat |
Årets resultat |
| - Belopp vid årets ingång |
100 000
|
20 000
|
7 041 209
|
5 114 356
|
| Resultatdisposition enligt bolagsstämman |
|
| - Utdelning |
|
|
-2 200 000
|
|
| - Balanseras i ny räkning |
|
|
5 114 356
|
-5 114 356
|
| - Årets resultat |
|
|
|
-55 910
|
| - Belopp vid årets utgång |
100 000
|
20 000
|
9 955 565
|
-55 910
|
|
Totalt |
| - Belopp vid årets ingång |
12 275 565
|
| Resultatdisposition enligt bolagsstämman |
|
| - Utdelning |
-2 200 000
|
| - Balanseras i ny räkning |
0
|
| - Årets resultat |
-55 910
|
| - Belopp vid årets utgång |
10 019 655
|
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
9 955 565
|
| Årets resultat |
-55 910
|
| Summa |
9 899 655
|
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
| Balanseras i ny räkning |
9 899 655
|
| Summa |
9 899 655
|
NOTER
|
Not1Redovisningsprinciper
| |
|
Enligt BFNAR 2016:10
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Avskrivning sker över den förväntade nyttjandeperioden.
|
Procent |
År |
|
Byggnader och mark
|
5
|
20
|
|
|
|
|
Inventarier, verktyg och installationer
|
20
|
5
|
Nyckeltalsdefinitioner
Nedan definieras nyckeltalen i förvaltningsberättelsens flerårsöversikt.
- Soliditet = Justerat eget kapital / Totalt kapital
Kommentar: Justerat eget kapital beräknas som eget kapital plus 79,4 % av obeskattade reserver.
|
Not2Byggnader och mark
|
2025-06-30
|
2024-06-30
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
1 149 075
|
-
|
| Förändringar av anskaffningsvärden |
| Inköp |
- |
1 149 075
|
| Utgående anskaffningsvärden |
1 149 075
|
1 149 075
|
|
| Ingående avskrivningar |
-27 151
|
-
|
| Förändringar av avskrivningar |
| Årets avskrivningar |
-43 205
|
-27 151
|
| Utgående avskrivningar |
-70 356
|
-27 151
|
|
| Redovisat värde |
1 078 719
|
1 121 924
|
|
Not3Inventarier, verktyg och installationer
|
2025-06-30
|
2024-06-30
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
607 465
|
607 465
|
| Utgående anskaffningsvärden |
607 465
|
607 465
|
|
| Ingående avskrivningar |
-241 987
|
-120 494
|
| Förändringar av avskrivningar |
| Årets avskrivningar |
-121 493
|
-121 493
|
| Utgående avskrivningar |
-363 480
|
-241 987
|
|
| Redovisat värde |
243 985
|
365 478
|
|
Not4Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag
|
2025-06-30
|
2024-06-30
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
2 500
|
6 200
|
| Förändringar av anskaffningsvärden |
| Försäljningar |
- |
-3 700
|
| Utgående anskaffningsvärden |
2 500
|
2 500
|
|
| Redovisat värde |
2 500
|
2 500
|
|
Not5Andra långfristiga värdepappersinnehav
|
2025-06-30
|
2024-06-30
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
7 363 189
|
6 613 189
|
| Förändringar av anskaffningsvärden |
| Insättningar |
1 500 000
|
1 250 000
|
| Försäljningar |
- |
-500 000
|
| Utgående anskaffningsvärden |
8 863 189
|
7 363 189
|
|
| Redovisat värde |
8 863 189
|
7 363 189
|
Inteckningen om 342 000 kr i fastigheten Falkenberg Snickaren 22 har ej ställt som säkerhet för någon pantförskrivning
och härmed kan anses som i företagets eget förvar.