Start › Västmanlands län › Västerås
Horn Steel Automation AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 699 | 1 105 | 891 | 457 | 261 | 171 | 464 | 1 692 | 787 |
| Nettoomsättning | 699 | 1 105 | 891 | 457 | 261 | 171 | 464 | 1 692 | 787 |
| Rörelsekostnader | 302 | 727 | 716 | 337 | 49 | 295 | 464 | 1 362 | 351 |
| Råvaror och förnödenheter | 43 | 179 | 214 | 48 | 10 | 94 | 362 | 1 241 | 311 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | – | 12 | 64 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 206 | 374 | 313 | 187 | 28 | 200 | 90 | 51 | 34 |
| Personalkostnader | 54 | 174 | 188 | 102 | 10 | 1 | 0 | 6 | 0 |
| Rörelseresultat | 397 | 378 | 176 | 121 | 213 | −123 | 0 | 330 | 437 |
| Finansiella poster | −415 | 0 | 0 | −8 | −1 | 0 | −1 | 0 | −249 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | −415 | – | – | – | – | – | – | 0 | −250 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 3 | 0 | 8 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −18 | 378 | 176 | 113 | 212 | −123 | 0 | 330 | 187 |
| Bokslutsdispositioner | 160 | −97 | 14 | −32 | −44 | 70 | 5 | −225 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 160 | −97 | 14 | −32 | −44 | 70 | 5 | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | – | – | – | – | – | – | 0 | 225 | 0 |
| Resultat före skatt | 142 | 281 | 189 | 81 | 168 | −53 | 5 | 105 | 187 |
| Skatt på årets resultat | 118 | 60 | 43 | 19 | 28 | – | 2 | 25 | 42 |
| Årets resultat | 23 | 221 | 146 | 62 | 139 | −53 | 3 | 80 | 145 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 626 | 747 | 547 | 559 | 508 | 321 | 426 | 457 | 705 |
| Omsättningstillgångar | 626 | 747 | 547 | 559 | 508 | 321 | 426 | 457 | 705 |
| Kortfristiga fordringar | 85 | 510 | 428 | 445 | 496 | 265 | 359 | 231 | 359 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 137 | – | 0 | 81 | 183 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 415 | 348 | 333 | 338 | 256 | – | – | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | – | – | – | – | 0 | 120 | 0 |
| Övriga fordringar | 85 | 95 | −5 | 68 | 21 | 9 | 359 | 30 | 176 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 84 | 43 | 0 | 0 | – | – | – |
| Kassa och bank | 541 | 237 | 119 | 114 | 11 | 56 | 67 | 226 | 347 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 626 | 747 | 547 | 559 | 508 | 321 | 426 | 457 | 705 |
| Eget kapital | 583 | 560 | 340 | 394 | 432 | 293 | 346 | 343 | 263 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 483 | 460 | 240 | 294 | 332 | 193 | 246 | 243 | 163 |
| Balanserat resultat | 460 | 240 | 94 | 232 | 193 | 246 | 243 | 163 | 18 |
| Årets resultat | 23 | 221 | 146 | 62 | 139 | −53 | 3 | 80 | 145 |
| Obeskattade reserver | 0 | 160 | 62 | 76 | 44 | 0 | 70 | 75 | 75 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 160 | 62 | 76 | 44 | 0 | 70 | 75 | 75 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 5 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 5 |
| Kortfristiga skulder | 43 | 27 | 145 | 89 | 31 | 28 | 10 | 39 | 362 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 44 | 1 | 0 | 1 | 4 | 2 |
| Skatteskulder | 123 | 60 | 34 | 43 | 28 | 8 | 0 | 21 | 18 |
| Övriga skulder | −101 | −81 | 154 | 3 | 2 | 11 | 0 | 5 | 333 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 20 | 48 | −44 | – | 0 | 9 | 9 | 9 | 9 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 100 | 300 | 100 | 200 | 100 | 0 | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 100 | 300 | 100 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 294 | 332 | 193 | 246 | 243 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Kompetensbrist för kunskap om användning av ljusbågar inom stålindustrin genererar stor efterfrågan.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Kompetensbrist för kunskap om användning av ljusbågar inom stålindustrin genererar stor efterfrågan.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Tre större projekt har genomförts och pågår.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ett antal större projekt och uppdämt servicebehov, aktualiserades efter lättnader av pandemirestriktioner.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Mindre påverkan av pandemi.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
På grund av pandemi kunde inte arbeten hos kunder utföras i önskad omfattning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av att några lönsamma projekt avslutades under föregående räkenskapsår.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- HORN 22, 725 92 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2003-05-26
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet och utbildning för tillverkningsindustrin vad gäller automatiseringsutrustningar och rationalisering, projektering och drifttagande samt därmed förenlig verksamhet av där tillhörande kringutrustning, försäljning av datorer och datortillbehör samt handel med värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5666-4923
- Horn Steel Automation AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-31
- Programvara
- Visma eEkonomi Deklaration/Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet och utbildning för tillverkningsindustrin vad gäller automatiseringsutrustningar och rationalisering, projektering och drifttagande samt därmed förenlig verksamhet av där tillhörande kringutrustning, försäljning av datorer och datortillbehör samt handel med värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet. Bolagets säte är Västerås.
Väsentliga händelser
Kompetensbrist för kunskap om användning av ljusbågar inom stålindustrin genererar stor efterfrågan.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.