Start › Norrbottens län › Arvidsjaur
Biras Technology AB
Utveckling12 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | 1 214 | 482 | 7 | 420 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 220 | 481 | 7 | 76 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | – | – | 0 | −6 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 345 |
| Rörelsekostnader | 36 | 164 | 222 | 448 | 187 | 125 | 1 119 | 504 | 26 | 78 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | 53 | 0 | 0 | – | 0 | 12 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 30 | 155 | 169 | 448 | 195 | 122 | 816 | 484 | 25 | 39 |
| Personalkostnader | 0 | 9 | 0 | 0 | −9 | 2 | 269 | 0 | 1 | 20 |
| Av- och nedskrivningar | 6 | – | – | – | – | – | 0 | 8 | 0 | 19 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 33 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −36 | −164 | −222 | −447 | −187 | −121 | 96 | −22 | −19 | 343 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −49 | 0 | −18 | 0 | 4 | −3 | 0 | −3 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | – | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 43 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 7 | 0 | 18 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | −36 | −164 | −271 | −447 | −205 | −121 | 100 | −24 | −19 | 339 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | 0 | 8 | – | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 8 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −36 | −164 | −271 | −447 | −205 | −121 | 108 | −24 | −19 | 339 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | −30 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −36 | −164 | −271 | −447 | −205 | −121 | 108 | 5 | −19 | 339 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 847 | 1 718 | 1 546 | 1 585 | 1 269 | 992 | 599 | 751 | 875 | 872 |
| Anläggningstillgångar | 1 804 | 1 683 | 1 513 | 1 513 | 981 | 724 | 295 | 239 | 208 | 129 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 804 | 1 683 | 1 513 | 1 513 | 981 | 724 | 295 | 239 | 208 | 129 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 24 | – | – | – | – | 0 | 0 | 31 | 0 | 0 |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 1 780 | 1 683 | 1 513 | 1 513 | 981 | 724 | 295 | 208 | 208 | 129 |
| Omsättningstillgångar | 43 | 35 | 33 | 73 | 288 | 268 | 304 | 513 | 666 | 742 |
| Varulager m.m. | – | 0 | 0 | 53 | 53 | 53 | 53 | 53 | 53 | 53 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 0 | 53 | 53 | 53 | 53 | 53 | 53 | 53 |
| Kortfristiga fordringar | 26 | 16 | 26 | 17 | 233 | 214 | 212 | 400 | 593 | 688 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 122 | 5 | 0 |
| Övriga fordringar | 26 | 16 | 9 | 0 | 233 | 214 | 212 | 278 | 588 | 688 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 0 | 17 | 17 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 17 | 19 | 6 | 2 | 2 | 0 | 38 | 59 | 20 | 1 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 847 | 1 718 | 1 546 | 1 585 | 1 269 | 992 | 599 | 751 | 875 | 872 |
| Eget kapital | 296 | 301 | 296 | 485 | 432 | 422 | 544 | 436 | 431 | 449 |
| Bundet eget kapital | 1 631 | 1 631 | 1 461 | 1 461 | 961 | 746 | 746 | 746 | 746 | 746 |
| Aktiekapital | 529 | 529 | 529 | 529 | 529 | 529 | 529 | 529 | 529 | 529 |
| Uppskrivningsfond | 885 | 885 | 715 | 715 | 215 | – | – | – | – | – |
| Reservfond | 218 | 218 | 218 | 218 | 218 | 218 | 218 | 218 | 218 | 218 |
| Fritt eget kapital | −1 336 | −1 330 | −1 166 | −976 | −529 | −324 | −203 | −310 | −316 | −297 |
| Balanserat resultat | −1 300 | −1 166 | −894 | −529 | −324 | −203 | −310 | −316 | −297 | −637 |
| Årets resultat | −36 | −164 | −271 | −447 | −205 | −121 | 108 | 5 | −19 | 339 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 227 | 1 077 | 893 | 740 | 615 | 440 | 45 | 243 | 392 | 408 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 5 | 64 | 109 |
| Övriga skulder | 1 227 | 1 077 | 893 | 740 | 615 | 440 | 45 | 238 | 328 | 299 |
| Kortfristiga skulder | 324 | 340 | 357 | 360 | 222 | 129 | 10 | 72 | 52 | 15 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Leverantörsskulder | 23 | 17 | 15 | 20 | 5 | 49 | 8 | 14 | 3 | 14 |
| Övriga skulder | 301 | 322 | 340 | 339 | 216 | 79 | 0 | 57 | 48 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Företagsinteckningar | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | −529 | −324 | −203 | −310 | −316 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 30 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget avser att under 2026 utöka produktionen i pilotanläggningen och påbörja leverans av prover till företagskunder, i linje med bolagets affärs- och projektplan.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Företagets pilotanläggning har tagits i drift fullt ut i juni 2022
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under året investerat i en ny och förbättrad pilotanläggning, och har därmed inte kunnat sälja några produkter eller konsulttjänster under räkenskapsåret 2020.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolagets nya förgasare för träflis har testats och befunnits väl fungerande. All utrustning finns på plats för att bygga upp hela kedjan i produktionen från träflis till färdigt vax och lysfotogen.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har haft betydande intäkter från konsultverksamhet under året, därav den kraftigt ökade omsättningen
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
En ny och förbättrad pilotanläggning har beställts och kommer att levereras under sommaren 2020.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2018
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat kraftigt då bolaget säkrat flera konsultuppdrag inom sitt verksamhetsområde
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2017
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 | 2015-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 30 | 0 | 38 | 1 665 | 1 665 | 1 665 |
| Årets inköp | 30 | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 38 | 1 627 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 6 | 0 | 8 | 1 665 | 1 665 | 1 646 |
| Årets avskrivningar | 6 | – | – | 0 | 19 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 8 | 1 658 | – | – | – |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 780 | 1 683 | 1 513 | 1 513 | 981 | 724 | 295 | 295 | 208 | 129 |
Om bolaget
- Adress
- UDDGATAN 22, 933 34 ARVIDSJAUR
- Registrerat
- 2002-11-01
- Bransch
- Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling
Verksamhet enligt registret
Föremål för bolagets verksamhet är: Forskning och utveckling, tillverkning, förädling, förmedling samt försäljning av vaxer, oljor och drivmedel samt idka med dessa verksamheter förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5758-0938
- BIRAS TECHNOLOGY AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-31
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Biras Technology AB utvecklar processer för produktion av ljusmassa – råvara till stearinljus – som tillverkas till 100 % ur biprodukter från skogsbruk. Bolaget kan i dagsläget tillverka små mängder i sin pilotanläggning, men avser att utöka produktionen under år 2026 och börja leverera prover till företagskunder. Bolaget säte är Arvidsjaur.
Väsentliga händelser
Bolaget har under året fortsatt investera i pilotanläggningen. Utgifter om 36 609 kr direkt hänförliga till anläggningen har aktiverats som pågående nyanläggning. Därutöver har ett fel i 2024 års redovisning rättats, varvid ytterligare 60 420 kr i anläggningsutgifter hänförliga till räkenskapsåret 2024 aktiverats (se not 2). Aktieägare har lämnat villkorat aktieägartillskott om 30 000 kr genom omvandling av fordran på bolaget.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.