Biras Technology AB

556634-2985

Årsredovisning för räkenskapsåret
2020-01-01 - 2020-12-31

Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.

Samtliga belopp är angivna i hela kronor.

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-06-29. Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

Förvaltningsberättelse

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

Biras Technology AB bidrar till en mer hälsosam och grön värld genom tillverkning av vaxer och lysfotogen ur förnyelsebara råvarukällor. En livscykelanalys som bolaget genomfört visar att utsläppen av växthusgaser minskar kraftigt jämfört med de produkter som idag finns på marknaden.

Bolagets säte är Arvidsjaur. En pilotanläggning har byggts upp i närområdet.

Bolaget har under året genomfört marknadsanalyser och undersökningar för att utvärdera möjlig lönsamhet och marknadsbehov inom ljusbranschen. Den svenska marknaden för ljustillverkning har uppskattats till drygt 230 miljoner SEK. Den europeiska marknaden uppskattas till över 5 miljarder SEK.

Majoriteten av ljusen är tillverkade av paraffinvax och stearin, som båda dras med etiska och milljömässiga problem, då de är tillverkade antingen på fossila bränslen eller djurfetter. Biras vax som är gjord helt på förnyelsebar och vegetabilisk råvara, träflis, antas kunna konkurrera effektivt på marknaden och vara av stort intresse för miljömedvetna kunder.

Novus har, på uppdrag av biras, gjort en marknadsundersökning om kunders vanor och behov kring miljömärkta ljus och kommit fram till följande:

· 9% av sveriges befolkning köper oftast/alltid miljömärkta ljus

· 47% av sveriges befolkning skulle vara intresserade av att köpa miljömärkta veganska ljus som är gjord av träflis från svenska skogar

Marknadsbehovet är därmed bekräftat, och detta visar även att Biras vax skulle så fort det är tillgängligt vara av direkt intresse för 9% av sveriges befolkning med tillväxtpotential upp till 47%. Detta motsvarar en lättillgänglig marknadsvolym av ca 20 miljoner kronor i Sverige, med en tillväxtpotential till över 100 miljoner kronor.

För kommande räkenskapsår

Biras avser, i linje med sin affärs- och projektplan, att:
· färdigställa pilotanläggningen och tillverka första vax-produkt
· uppnå kraven för miljömärkning
· inleda strategiska diskussioner med kunder inom ljustillverkning för framtida samarbeten
· påbörja finansiering för att skala upp till kommersiell storlek

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Under året har bolagets pilotanläggning förbättrats ytterligare. Planen är att under höst/vinter 2021/22 producera och testa mindre mängder vaxer och lysfotogen ur träflis, och därefter finansiera och bygga en större anläggning.

Flerårsöversikt

2020-01-01
- 2020-12-31
2019-01-01
- 2019-12-31
2018-01-01
- 2018-12-31
2017-01-01
- 2017-12-31
Nettoomsättning -3 1 220 079 481 274 7 448
Resultat efter finansiella poster -121 277 99 872 -24 486 -18 519
Soliditet (%) 43 91 58 49

Bolaget har under året investerat i en ny och förbättrad pilotanläggning, och har därmed inte kunnat sälja några produkter eller konsulttjänster under räkenskapsåret 2020.

Förändringar i eget kapital

Aktiekapital Reservfond Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Vid årets ingång 528 700 217 630 -310 320 107 508 543 518
Balanseras i ny räkning 107 508 -107 508 0
Årets resultat -121 277 -121 277
Vid årets utgång 528 700 217 630 -202 812 -121 277 422 241

Resultatdisposition

Styrelsen och VD föreslår att den ansamlade förlusten

Balanserat resultat -202 812
Årets resultat -121 277
Summa -324 089

Disponeras enligt följande

Balanseras i ny räkning -324 089
Summa -324 089

Resultaträkning

Not
1
2020-01-01
- 2020-12-31
2019-01-01
- 2019-12-31
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Nettoomsättning -3 1 220 079
Förändring av lager av produkter i arbete, färdiga varor och pågående arbete för annans räkning 0 -5 774
Övriga rörelseintäkter 3 597 0
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 3 594 1 214 305
Rörelsekostnader
Övriga externa kostnader -122 335 -815 840
Personalkostnader 2 -2 339 -269 446
Övriga rörelsekostnader -166 -33 343
Summa rörelsekostnader -124 840 -1 118 629
Rörelseresultat -121 246 95 676
Finansiella poster
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 6 4 196
Räntekostnader och liknande resultatposter -37 0
Summa finansiella poster -31 4 196
Resultat efter finansiella poster -121 277 99 872
Bokslutsdispositioner
Förändring av överavskrivningar 0 7 636
Summa bokslutsdispositioner 0 7 636
Resultat före skatt -121 277 107 508
Skatter
Skatt på årets resultat 0 0
Årets resultat -121 277 107 508

Balansräkning

Not
1
2020-12-31 2019-12-31
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och installationer 0 0
Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar 3 723 785 294 855
Summa materiella anläggningstillgångar 723 785 294 855
Summa anläggningstillgångar 723 785 294 855
Omsättningstillgångar
Varulager m.m.
Råvaror och förnödenheter 53 423 53 423
Summa varulager m.m. 53 423 53 423
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 0 0
Övriga fordringar 214 414 212 188
Summa kortfristiga fordringar 214 414 212 188
Kassa och bank
Kassa och bank 17 38 177
Summa kassa och bank 17 38 177
Summa omsättningstillgångar 267 854 303 788
Summa tillgångar 991 639 598 643

Balansräkning

Not
1
2020-12-31 2019-12-31
Eget kapital och skulder
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital (antal aktier: 1 057 400) 528 700 528 700
Reservfond 217 630 217 630
Summa bundet eget kapital 746 330 746 330
Fritt eget kapital
Balanserat resultat -202 812 -310 320
Årets resultat -121 277 107 508
Summa fritt eget kapital -324 089 -202 812
Summa eget kapital 422 241 543 518
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 0 0
Ackumulerade överavskrivningar 0 0
Summa obeskattade reserver 0 0
Långfristiga skulder
Övriga skulder till kreditinstitut 0 0
Övriga skulder 440 246 45 379
Summa långfristiga skulder 440 246 45 379
Kortfristiga skulder
Övriga skulder till kreditinstitut 1 250 1 250
Leverantörsskulder 49 032 8 496
Övriga skulder 78 870 0
Summa kortfristiga skulder 129 152 9 746
Summa eget kapital och skulder 991 639 598 643

Noter

Not 1 - Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

Nyckeltalsdefinitioner

Nettoomsättning

Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.

Resultat efter finansiella poster

Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.

Soliditet

Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutningen.

Not 2 - Medelantal anställda

2020-01-01
- 2020-12-31
Medelantal anställda under året 0,0

Not 3 - Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar

2020-12-31
Anskaffningsvärden
Ingående anskaffningsvärden 294 855
Nedlagda utgifter 428 930
Utgående anskaffningsvärden 723 785
Redovisat värde 723 785

Not 4 - Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut

Bolagets nya förgasare för träflis har testats och befunnits väl fungerande. All utrustning finns på plats för att bygga upp hela kedjan i produktionen från träflis till färdigt vax och lysfotogen.