Genomsyn

Start › Stockholms län › Stockholm

Svalans Stugförmedling Aktiebolag

556633-1426AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
0 kr
Resultat efter fin. poster 2025
−4 tkr
Årets resultat 2025
−4 tkr
Eget kapital 2025
28,3 mkr

Utveckling8 räkenskapsår

20252025: 0 kr0 kr20242024: 0 kr0 kr20232023: 0 kr0 kr20222022: 0 kr0 kr20212021: 0 kr0 kr20202020: 337 tkr337 tkr20192019: 741 tkr741 tkr20182018: 759 tkr759 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 00000
Rörelsekostnader 43434
Övriga externa kostnader 43434
Rörelseresultat −4−3−4−3−4
Finansiella poster 0––––
Räntekostnader och liknande resultatposter 0––––
Resultat efter finansiella poster −4−3−4−3−4
Bokslutsdispositioner –0709 535
Resultat före skatt −4−34−39 531
Årets resultat −4−34−39 531

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
TILLGÅNGAR 28 42728 43128 43436 06036 063
Anläggningstillgångar 16 84316 84316 84316 84316 843
Finansiella anläggningstillgångar 16 84316 84316 84316 84316 843
Andelar i koncernföretag 16 84316 84316 84316 84316 843
Ägarintressen i övriga företag –––00
Omsättningstillgångar 11 58411 58811 59119 21719 220
Kortfristiga fordringar 11 58411 58811 59119 21719 220
Fordringar hos koncernföretag 11 58411 58811 59119 21719 220
EGET KAPITAL OCH SKULDER 28 42728 43128 43436 06036 063
Eget kapital 28 32728 33128 33428 33028 333
Bundet eget kapital 10 05010 05010 05010 05010 050
Aktiekapital 10 05010 05010 05010 05010 050
Fritt eget kapital 18 27718 28118 28418 28018 283
Balanserat resultat 18 28118 28418 28018 2838 752
Årets resultat −4−34−39 531
Kortfristiga skulder 1001001007 7307 730
Skulder till koncernföretag 1001001007 7307 730
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 0––––

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Verksamhetens art och inriktning

Information om verksamheten Bolaget driver campingverksamhet samt förvaltar och hyr ut fastigheter. Uppgift om moderbolag Bolaget ägs till 100% av First Camp Sverige AB med organisationsnummer [556618-9873]. Moderföretaget i den minsta koncern där bolaget ingår, och som upprättar koncernredovisning, är First Camp Group AB med organisationsnummer 559082-2515 med säte i Stockholm.

Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Övriga viktiga förhållanden

Väsentliga händelser under räkenskapsåret Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.

Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Svalans Stugförmedling Aktiebolag för år 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Svalans Stugförmedling Aktiebolags finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Svalans Stugförmedling Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Verksamhetens art och inriktning

Information om verksamheten Bolaget driver campingverksamhet samt förvaltar och hyr ut fastigheter. Uppgift om moderbolag Bolaget ägs till 100% av First Camp Sverige AB med organisationsnummer [556618-9873]. Moderföretaget i den minsta koncern där bolaget ingår, och som upprättar koncernredovisning, är First Camp Group AB med organisationsnummer 559082-2515 med säte i Stockholm.

Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Övriga viktiga förhållanden

Väsentliga händelser under räkenskapsåret Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.

Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Svalans Stugförmedling Aktiebolag för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Svalans Stugförmedling Aktiebolags finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Svalans Stugförmedling Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2024

2022

Verksamhetens art och inriktning

Information om verksamheten Bolaget skall driva och utveckla campinganläggningar och stugbyar, samt idka därmed förenlig verksamhet. Uppgift om moderbolag Bolaget är ett helägt dotterbolag till First Camp Sverige Holding AB med säte i Stockholm, organisationsnummer 556960-0728. I mars 2019 förvärvades First Camp-koncernen av First Camp Group AB, organisationsnummer 559082-2515, där även koncernredovisning upprättas. First Camp Group AB ägs av United Camping Holding AB, organisationsnummer 559082-2523. United Camping Holding AB ägs av United Camping Midco AB, organisationsnummer 559320-8142, som i sin tur ägs av Norvestor SPV II SC Sp.

Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Övriga viktiga förhållanden

Väsentliga händelser under räkenskapsåret Covid-19, och myndigheternas restriktioner och rekommendationer med anledning av viruset, hade även under inledningen av 2022 en viss negativ påverkan på First Camp Group-koncernen (i vilken bolaget är en del), dock i mindre utsträckning än under föregående år. Covid-19-situationen hade under året begränsad direkt påverkan på bolaget, då de för bolaget viktiga marknaderna Sverige, Danmark och Norge kraftigt lättade och därefter avskaffade Covid-19-relaterade restriktioner under inledningen av året. Bolagets intäkter regleras även av avtal med koncernbolag, som till stor del är fastlagda vid årets inledning. Rysslands invasion av Ukraina har haft mycket begränsad direkt påverkan på First Camp-koncernen då bolaget inte har några direkta leverantörer i länderna och bolagets leverantörer, så vitt bolaget känner till, inte har kritiska underleverantörer i länderna. Gäster från de berörda länderna utgör inte någon materiell kundgrupp. Indirekt påverkas bolaget, som samhället i övrigt, av kostnadsökningar drivet av inflation i allmänhet och energipriser i synnerhet, samt ett högre ränteläge.

Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Svalans Stugförmedling Aktiebolag för år 2022. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Svalans Stugförmedling Aktiebolags finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Svalans Stugförmedling Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2022

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andelar i koncernföretag

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-31
Anskaffningsvärde 16 84316 84316 84316 84316 84316 843

Om bolaget

Adress
ERIK DAHLBERGSALLÉN 15, 115 20 STOCKHOLM
Registrerat
2002-10-10
Bransch
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler

Verksamhet enligt registret

Bolaget ska driva och utveckla campinganläggningar och stugbyar, samt idka därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

238-3008
Svalans Stugförmedling AB
kontrollerat 2026-10-05

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K3
Säte
Göteborg
Revision
Ja (2026-03-26)
Revisionsfirma
Grant Thornton Sweden AB
Årsstämma
2026-04-22
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202524 kB Öppna
202424 kB Öppna
202216 kB Öppna

Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna

Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.

Moderföretag