2022-01-01 2022-12-31 se-mem-base:SprakSvenskaMember se-mem-base:LandSverigeMember NORMALFORM se-mem-base:ValutaSvenskaKronorMember se-mem-base:FinansiellRapportStyrelsenAvgerArsredovisningMember 556633-14262022-01-012022-12-31 556633-14262021-01-012021-12-31 556633-14262020-01-012020-12-31 556633-14262019-01-012019-12-31 556633-14262018-01-012018-12-31 556633-14262022-12-31 556633-14262021-12-31 556633-14262020-12-31 556633-14262019-12-31 556633-14262018-12-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k3-type:AntalPersoner xbrli:shares

 

 

 

 

 

 

 

 








 

Årsredovisning

 

för

 

Svalans Stugförmedling Aktiebolag

 

556633-1426

 

 

 

Räkenskapsåret

 

2022

 

 

 

 

 

 

 

 

Fastställelseintyg

 

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-04-26.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att
originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

 

 

Svalans Stugförmedling Aktiebolag

Org.nr 556633-1426

2 (8)

 

 

 

 

 

Styrelsen för Svalans Stugförmedling Aktiebolag avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2022.

 

 

Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor, SEK. Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp
i hela kronor (kr). Uppgifter inom parentes avser föregående år.

 

 

Förvaltningsberättelse

 

 

Information om verksamheten

 

Bolaget skall driva och utveckla campinganläggningar och stugbyar, samt idka därmed förenlig
verksamhet.

 

Uppgift om moderbolag

 

Bolaget är ett helägt dotterbolag till First Camp Sverige Holding AB med säte i Stockholm,
organisationsnummer 556960-0728.

I mars 2019 förvärvades First Camp-koncernen av First Camp Group AB, organisationsnummer
559082-2515, där även koncernredovisning upprättas. First Camp Group AB ägs av United Camping
Holding AB, organisationsnummer 559082-2523. United Camping Holding AB ägs av United Camping
Midco AB, organisationsnummer 559320-8142, som i sin tur ägs av Norvestor SPV II SC Sp.

 

Företaget har sitt säte i Göteborg.

 

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Covid-19, och myndigheternas restriktioner och rekommendationer med anledning av viruset, hade även
under inledningen av 2022 en viss negativ påverkan på First Camp Group-koncernen (i vilken bolaget är
en del), dock i mindre utsträckning än under föregående år. Covid-19-situationen hade under året
begränsad direkt påverkan på bolaget, då de för bolaget viktiga marknaderna Sverige, Danmark och
Norge kraftigt lättade och därefter avskaffade Covid-19-relaterade restriktioner under inledningen av
året. Bolagets intäkter regleras även av avtal med koncernbolag, som till stor del är fastlagda vid årets
inledning.

 

Rysslands invasion av Ukraina har haft mycket begränsad direkt påverkan på First Camp-koncernen då
bolaget inte har några direkta leverantörer i länderna och bolagets leverantörer, så vitt bolaget känner till,
inte har kritiska underleverantörer i länderna. Gäster från de berörda länderna utgör inte någon materiell
kundgrupp. Indirekt påverkas bolaget, som samhället i övrigt, av kostnadsökningar drivet av inflation i
allmänhet och energipriser i synnerhet, samt ett högre ränteläge.

 

Svalans Stugförmedling Aktiebolag

Org.nr 556633-1426

3 (8)

 

 

 

 

 

Flerårsöversikt (Tkr)

2022

2021

2020

2019

2018

Nettoomsättning

0

0

337

741

759

Resultat efter finansiella poster

-3

-4

833

-293

-19

Soliditet (%)

78,6

78,6

70,8

68,0

72,0

 

 

 

 

 

 

 

Förändringar i eget kapital

 

Aktie-

Balanserat

Årets

Totalt

 

kapital

resultat

resultat

 

Belopp vid årets ingång

10 050 000

8 751 732

9 531 206

28 332 938

Disposition enligt beslut
av årsstämman:

 

 

 

 

Balanseras i ny räkning

 

9 531 206

-9 531 206

0

Årets resultat

 

 

-2 750

-2 750

Belopp vid årets utgång

10 050 000

18 282 938

-2 750

28 330 188

 

 

 

 

 

Förslag till vinstdisposition

Styrelsen föreslår att till förfogande stående vinstmedel (kronor):

 

balanserad vinst   18 282 938
årets förlust   -2 750
  18 280 188

 

disponeras så att

i ny räkning överföres   18 280 188
  18 280 188

 

Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.

 

Svalans Stugförmedling Aktiebolag

Org.nr 556633-1426

 

 

4 (8)

 

 

 

 

 

 

Resultaträkning

Not

2022-01-01

-2022-12-31

2021-01-01

-2021-12-31

 

 

 

Rörelsens intäkter

 

0

 

0

 

 

 

 

 

 

 

Rörelsens kostnader

 

 

 

 

 

Övriga externa kostnader

 

-2 750

 

-3 857

 

Summa rörelsens kostnader

 

-2 750

 

-3 857

 

Rörelseresultat

 

-2 750

 

-3 857

 

 

 

 

 

 

 

Resultat efter finansiella poster

 

-2 750

 

-3 857

 

 

 

 

 

 

 

Koncernbidrag

 

0

 

9 535 063

 

Resultat före skatt

 

-2 750

 

9 531 206

 

 

 

 

 

 

 

Årets resultat

 

-2 750

 

9 531 206

 

Svalans Stugförmedling Aktiebolag

Org.nr 556633-1426

 

 

5 (8)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

2022-12-31

2021-12-31

 

 

 

TILLGÅNGAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Finansiella anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

Andelar i koncernföretag

3

16 842 963

 

16 842 963

 

Ägarintressen i övriga företag

4

0

 

0

 

Summa finansiella anläggningstillgångar

 

16 842 963

 

16 842 963

 

Summa anläggningstillgångar

 

16 842 963

 

16 842 963

 

 

 

 

 

 

 

Omsättningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga fordringar

 

 

 

 

 

Fordringar hos koncernföretag

 

19 217 225

 

19 219 975

 

Summa kortfristiga fordringar

 

19 217 225

 

19 219 975

 

 

 

 

 

 

 

Summa omsättningstillgångar

 

19 217 225

 

19 219 975

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA TILLGÅNGAR

 

36 060 188

 

36 062 938

 

 

 

 

 

 

 

Svalans Stugförmedling Aktiebolag

Org.nr 556633-1426

 

 

6 (8)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

2022-12-31

2021-12-31

 

 

EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eget kapital

 

 

 

 

 

Bundet eget kapital

 

 

 

 

 

Aktiekapital

 

10 050 000

 

10 050 000

 

Summa bundet eget kapital

 

10 050 000

 

10 050 000

 

 

 

 

 

 

 

Fritt eget kapital

 

 

 

 

 

Balanserad vinst eller förlust

 

18 282 938

 

8 751 732

 

Årets resultat

 

-2 750

 

9 531 206

 

Summa fritt eget kapital

 

18 280 188

 

18 282 938

 

Summa eget kapital

 

28 330 188

 

28 332 938

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga skulder

 

 

 

 

 

Skulder till koncernföretag

 

7 730 000

 

7 730 000

 

Summa kortfristiga skulder

 

7 730 000

 

7 730 000

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

36 060 188

 

36 062 938

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Svalans Stugförmedling Aktiebolag

Org.nr 556633-1426

7 (8)

 

 

 

 

 

Noter

 

Not 1 Redovisnings- och värderingsprinciper

 

Allmänna upplysningar

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning
i mindre företag.

 

Redovisningsprinciperna är oförändrade jämfört med föregående år.

 

Fordringar

Fordringar är redovisade till anskaffningsvärde minskat med eventuell nedskrivning.

Fordringar och skulder i utländsk valuta

Fordringar och skulder i utländsk valuta har värderats till balansdagens kurs. Fordringar och skulder i
utländsk valuta som har terminssäkrats har omräknats till terminskurs.

 

Kassa- och bankmedel i utländsk valuta har värderats till balansdagens kurs.

Nyckeltalsdefinitioner

Nettoomsättning
Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.

Resultat efter finansiella poster
Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.

Soliditet (%)
Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av
balansomslutning.

 

 

Not 2 Inköp och försäljning mellan koncernföretag

Inga koncerninterna transaktioner har skett.

 

 

Not 3 Andelar i koncernföretag

 

2022-12-31

2021-12-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

16 842 963

16 842 963

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

16 842 963

16 842 963

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

16 842 963

16 842 963

 

 

 

 

 

Andelar i koncernföretag avser primärt service- och aktivitetsanläggningarna i Brf Kolmård,
organisationsnummer 769621-9547, och Brf Möllen organisationsnummer 769621-9208. Övriga andelar
i dessa föreningar ägs av andra bolag inom koncernen.

 

 

 

 

Svalans Stugförmedling Aktiebolag

Org.nr 556633-1426

8 (8)

 

 

 

 

 

Not 4 Ägarintressen i övriga företag

 

2022-12-31

2021-12-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

0

0

 

Försäljningar

0

0

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

0

0

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

0

0

 

 

 

 

 

Andelar i andra företag avsåg 2019 andelar i Brf Halltorp, organisationsnummer 769616-5526. Dessa har
sålts under 2020.

 

 

Not 5 Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut

Inga väsentliga händelser på nya året.

 

 

 

Resultat- och balansräkningen kommer att föreläggas på årsstämma för fastställelse.

 

 

Göteborg 2023-04-26

 

 

 

 

 

Vår revisionsberättelse har lämnats 2023-04-26

 

Grant Thornton Sweden AB