Start › Stockholms län › Stockholm
Social Club Stockholm Film AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 9 526 | 2 729 | 13 231 | 20 947 | 26 705 |
| Nettoomsättning | 9 526 | 2 719 | 13 231 | 20 941 | 26 641 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 10 | 0 | 6 | 63 |
| Rörelsekostnader | 8 664 | 4 393 | 12 701 | 18 996 | 23 819 |
| Råvaror och förnödenheter | 6 828 | 1 559 | 9 474 | 15 707 | 21 208 |
| Övriga externa kostnader | 1 538 | 2 009 | 2 441 | 2 463 | 2 089 |
| Personalkostnader | 281 | 807 | 771 | 809 | 509 |
| Av- och nedskrivningar | 18 | 18 | 16 | 17 | 13 |
| Rörelseresultat | 862 | −1 664 | 530 | 1 951 | 2 885 |
| Finansiella poster | −101 | 425 | −16 | 0 | 43 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 419 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | −100 | 8 | −2 | 11 | 56 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 3 | 13 | 11 | 13 |
| Resultat efter finansiella poster | 760 | −1 239 | 514 | 1 951 | 2 928 |
| Bokslutsdispositioner | −56 | 1 017 | 0 | −517 | −500 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −56 | 1 017 | 0 | −517 | −500 |
| Resultat före skatt | 705 | −223 | 514 | 1 435 | 2 428 |
| Skatt på årets resultat | 34 | 0 | 126 | 319 | 322 |
| Årets resultat | 670 | −223 | 388 | 1 115 | 2 106 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 350 | 3 114 | 4 984 | 5 412 | 8 912 |
| Anläggningstillgångar | 15 | 33 | 52 | 43 | 60 |
| Materiella anläggningstillgångar | 15 | 33 | 52 | 43 | 60 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | – | 52 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 15 | 33 | 52 | 43 | 60 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | 0 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 335 | 3 080 | 4 932 | 5 368 | 8 852 |
| Kortfristiga fordringar | 786 | 1 213 | 402 | 1 102 | 2 922 |
| Kundfordringar | 409 | 876 | 154 | 818 | 2 840 |
| Övriga fordringar | 361 | 333 | 137 | 197 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 16 | 5 | 111 | 87 | 82 |
| Kortfristiga placeringar | 966 | 966 | 1 835 | 1 835 | 1 835 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 966 | 966 | 1 835 | 1 835 | 1 835 |
| Kassa och bank | 1 583 | 901 | 2 695 | 2 431 | 4 094 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 350 | 3 114 | 4 984 | 5 412 | 8 912 |
| Eget kapital | 1 681 | 1 011 | 2 233 | 2 846 | 4 730 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 1 561 | 891 | 2 113 | 2 726 | 4 610 |
| Balanserat resultat | 891 | 1 113 | 1 726 | 1 610 | 2 504 |
| Årets resultat | 670 | −223 | 388 | 1 115 | 2 106 |
| Obeskattade reserver | 56 | 0 | 1 017 | 1 017 | 500 |
| Periodiseringsfonder | 56 | 0 | 1 017 | 1 017 | 500 |
| Kortfristiga skulder | 1 613 | 2 103 | 1 734 | 1 549 | 3 681 |
| Förskott från kunder | 409 | 260 | 342 | 69 | 1 621 |
| Leverantörsskulder | 13 | 440 | 233 | 911 | 1 208 |
| Skulder till koncernföretag | 1 070 | 1 063 | 1 065 | 65 | 65 |
| Skatteskulder | 34 | 0 | −36 | 347 | 181 |
| Övriga skulder | 44 | 296 | 82 | 91 | 396 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 43 | 45 | 48 | 67 | 211 |
| Ställda säkerheter | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 |
| Företagsinteckningar | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 1 500 | 0 | 1 000 | 1 000 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 1 500 | – | 1 000 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 2 726 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen ökade 2025 tack vare en ny stor kund med flera projekt under första året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Social Club Stockholm Film AB för räkenskapsåret 1 januari 2025 till 31 december 2025. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Social Club Stockholm Film ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Social Club Stockholm Film AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Social Club Stockholm Film AB för räkenskapsåret 1 januari 2024 till 31 december 2024. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Social Club Stockholm Film ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Social Club Stockholm Film AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Social Club Stockholm Film AB för räkenskapsåret 1 januari 2023 till 31 december 2023. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Social Club Stockholm Film ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Social Club Stockholm Film AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Social Club Stockholm Film AB för räkenskapsåret 1 januari 2022 till 31 december 2022. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Social Club Stockholm Film ABs finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Social Club Stockholm Film AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 405 | 405 | 405 | 381 | 381 | 315 |
| Årets inköp | – | – | 24 | – | 67 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 390 | 372 | 354 | 338 | 322 | 308 |
| Årets avskrivningar | 18 | 18 | 16 | 17 | 13 | – |
Om bolaget
- Adress
- URVÄDERSGRÄND 8, 116 46 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2002-08-01
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva produktion av film och bild samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5455-3441
- SOCIAL CLUB STOCKHOLM FILM AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2026-04-15)
- Årsstämma
- 2026-04-15
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är filmproduktion. Bolagets säte är Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Club Social i Stockolm AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Club Social i Stockolm AB; Organisationsnummer=556659-5061; ForetagetsSate=Stockholm
-
Club Social i Stockolm AB
Visa källuppgift
Bolaget är helägt dotterbolag till Club Social i Stockolm AB, Org. Nr 556659-5061, säte Stockholm.