Årsredovisning för

Social Club Stockholm Film AB

556629-9870

Räkenskapsåret

2024-01-01 - 2024-12-31

Förvaltningsberättelse1
Resultaträkning3
Balansräkning4
Noter6
Underskrifter7

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-04-01. 
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust. 

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

Förvaltningsberättelse

Styrelsen för Social Club Stockholm Film AB, 556629-9870, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2024-01-01 - 2024-12-31.

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

Företagets verksamhet är filmproduktion. Bolagets säte är Stockholm.

Flerårsöversikt

Belopp i kr

  2024 2023 2022 2021
Nettoomsättning 2 718 714 13 231 267 20 940 664 26 641 449
Resultat efter finansiella poster -1 239 405 514 212 1 951 456 2 928 033
Soliditet % 32,5 61 67,5 57,5
Nyckeltalsdefinitioner

Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar. Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader, men före skatter. Soliditet (Totalt eget kapital + (100 % - aktuell bolagsskattesats av obeskattade reserver)) / Totala tillgångar

Förändringar i eget kapital

  Aktie-
kapital
Reserv-
fond
Balanserat resultat Årets resultat
Belopp vid årets ingång 100 000 20 000 1 725 580 387 741
Balanseras i ny räkning     387 740 -387 741
Utdelning     -1 000 000  
Årets resultat       -222 605
Belopp vid årets utgång 100 000 20 000 1 113 320 -222 605
 

Resultatdisposition

Belopp i kr

Till årsstämmans förfogande står följande medel:  
Balanserat resultat 1 113 320
Årets resultat -222 605
Summa 890 715
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:  
Balanseras i ny räkning 890 715
Summa 890 715
Styrelsens yttrande om vinstutdelning

Bolagets egna kapital har beräknats i enlighet med svensk lag och bokföringsnämndens uttalande. Styrelsen finner att full täckning finns för bolagets bundna egna kapital efter den föreslagna vinstutdelningen. Styrelsen finner även att den föreslagna utdelningen till aktieägarna är försvarbar med hänsyn till de parametrar (verksamhetens art, omfattning och risker samt konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt) som anges i 17 kap 3 §, andra och tredje stycket, i aktiebolagslagen.

 

Resultaträkning

Belopp i kr Not 2024-01-01 - 2024-12-31 2023-01-01 - 2023-12-31
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.      
Nettoomsättning   2 718 714 13 231 267
Övriga rörelseintäkter   9 926 0
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.   2 728 640 13 231 267
Rörelsekostnader      
Råvaror och förnödenheter   -1 558 501 -9 473 619
Övriga externa kostnader   -2 009 257 -2 441 231
Personalkostnader 2 -806 852 -770 726
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar   -18 126 -15 727
Summa rörelsekostnader   -4 392 736 -12 701 303
Rörelseresultat   -1 664 096 529 964
Finansiella poster      
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar   419 463 -2 369
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter   8 364 0
Räntekostnader och liknande resultatposter   -3 136 -13 382
Summa finansiella poster   424 691 -15 751
Resultat efter finansiella poster   -1 239 405 514 213
Bokslutsdispositioner      
Förändring av periodiseringsfonder   1 016 800 0
Summa bokslutsdispositioner   1 016 800 0
Resultat före skatt   -222 605 514 213
Skatter      
Skatt på årets resultat   0 -126 471
Årets resultat   -222 605 387 741
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2024-12-31 2023-12-31
TILLGÅNGAR      
Anläggningstillgångar      
Materiella anläggningstillgångar      
Inventarier, verktyg och installationer 3 33 454 51 581
Summa materiella anläggningstillgångar   33 454 51 581
Finansiella anläggningstillgångar      
Fordringar hos koncernföretag   0 0
Summa finansiella anläggningstillgångar   0 0
Summa anläggningstillgångar   33 454 51 581
Omsättningstillgångar      
Kortfristiga fordringar      
Kundfordringar   875 721 154 422
Övriga fordringar   332 750 136 768
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter   4 657 110 594
Summa kortfristiga fordringar   1 213 128 401 784
Kortfristiga placeringar      
Övriga kortfristiga placeringar   965 928 1 835 216
Summa kortfristiga placeringar   965 928 1 835 216
Kassa och bank      
Kassa och bank   900 996 2 695 411
Summa kassa och bank   900 996 2 695 411
Summa omsättningstillgångar   3 080 052 4 932 411
SUMMA TILLGÅNGAR   3 113 506 4 983 992
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2024-12-31 2023-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER      
Eget kapital      
Bundet eget kapital      
Aktiekapital   100 000 100 000
Reservfond   20 000 20 000
Summa bundet eget kapital   120 000 120 000
Fritt eget kapital      
Balanserat resultat   1 113 320 1 725 580
Årets resultat   -222 605 387 741
Summa fritt eget kapital   890 715 2 113 321
Summa eget kapital   1 010 715 2 233 321
Obeskattade reserver      
Periodiseringsfonder   0 1 016 800
Summa obeskattade reserver   0 1 016 800
Kortfristiga skulder      
Förskott från kunder   259 502 342 152
Leverantörsskulder   439 839 232 704
Skulder till koncernföretag   1 062 835 1 064 655
Skatteskulder   0 -35 676
Övriga skulder   295 604 82 402
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter   45 011 47 634
Summa kortfristiga skulder   2 102 791 1 733 871
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER   3 113 506 4 983 992
 

Noter

Belopp i kr om inget annat anges.

Not 1 Redovisningsprinciper

Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

Materiella anläggningstillgångar

Avskrivningar År
Maskiner och andra tekniska anläggningar 5


Tjänste- och entreprenaduppdrag

Företagets intäkter från uppdrag till fastpris redovisas enligt alternativregeln.

Not 2 Medelantalet anställda

  2024-01-01 - 2024-12-31 2023-01-01 - 2023-12-31
Medelantalet anställda 1 1

Not 3 Inventarier, verktyg och installationer

  2024-12-31 2023-12-31
Ingående anskaffningsvärden 405 473 381 481
Förändringar av anskaffningsvärden    
Inköp   23 992
Utgående anskaffningsvärden 405 473 405 473
Ingående avskrivningar -353 892 -338 165
Förändringar av avskrivningar    
Årets avskrivningar -18 127 -15 727
Utgående avskrivningar -372 019 -353 892
Redovisat värde 33 454 51 581

Not 4 Ställda säkerheter

  2024-12-31 2023-12-31
Företagsinteckningar 2 500 000 2 500 000
Summa ställda säkerheter 2 500 000 2 500 000