Årsredovisning för

Social Club Stockholm Film AB

556629-9870

Räkenskapsåret

2023-01-01 - 2023-12-31

Förvaltningsberättelse1
Resultaträkning3
Balansräkning4
Noter6
Underskrifter8

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-04-09. 
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition. 

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

Förvaltningsberättelse

Styrelsen för Social Club Stockholm Film AB, 556629-9870, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2023-01-01 - 2023-12-31.

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

Företagets verksamhet är filmproduktion. Bolagets säte är Stockholm.

Flerårsöversikt

Belopp i kr

  2023 2022 2021 2020
Nettoomsättning 13 231 267 20 940 664 2 641 449 6 826 037
Resultat efter finansiella poster 514 212 1 951 456 2 928 033 -986 484
Soliditet % 61 67,5 57,5 47,4
Nyckeltalsdefinitioner

Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar. Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader, men före skatter. Soliditet (Totalt eget kapital + (100 % -aktuell bolagsskattesats av obeskattade reserver)) / Totala tillgångar.

Förändringar i eget kapital

  Aktie-
kapital
Reserv-
fond
Balanserat resultat Årets resultat
Belopp vid årets ingång 100 000 20 000 1 610 322 1 115 258
Balanseras i ny räkning     1 115 258 -1 115 258
Utdelning     -1 000 000  
Årets resultat       387 741
Belopp vid årets utgång 100 000 20 000 1 725 580 387 741
 

Resultatdisposition

Belopp i kr

Till årsstämmans förfogande står följande medel:  
Balanserat resultat 1 725 580
Årets resultat 387 741
Summa 2 113 321
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:  
Utdelning 1 000 000
Balanseras i ny räkning 1 113 321
Summa 2 113 321
Styrelsens yttrande om vinstutdelning

Bolagets egna kapital har beräknats i enlighet med svensk lag och Bokföringsnämndens uttalande. Styrelsen finner att full täckning finns för bolagets bundna egna kapital efter den föreslagna vinstutdelningen. Styrelsen finner även att den föreslagna utdelningen till aktieägarna är försvarbar med hänsyn till de parametrar (verksamhetens art, omfattning och risker samt konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt) som anges i 17 kap 3 §, andra och tredje stycket, i aktiebolagslagen.

 

Resultaträkning

Belopp i kr Not 2023-01-01 - 2023-12-31 2022-01-01 - 2022-12-31
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.      
Nettoomsättning   13 231 267 20 940 664
Övriga rörelseintäkter   0 6 358
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.   13 231 267 20 947 022
Rörelsekostnader      
Råvaror och förnödenheter   -9 473 619 -15 707 466
Övriga externa kostnader   -2 441 232 -2 463 023
Personalkostnader 2 -770 726 -808 522
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar   -15 727 -16 624
Summa rörelsekostnader   -12 701 304 -18 995 635
Rörelseresultat   529 963 1 951 387
Finansiella poster      
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter   -2 369 10 896
Räntekostnader och liknande resultatposter   -13 382 -10 827
Summa finansiella poster   -15 751 69
Resultat efter finansiella poster   514 212 1 951 456
Bokslutsdispositioner      
Förändring av periodiseringsfonder   0 -516 800
Summa bokslutsdispositioner   0 -516 800
Resultat före skatt   514 212 1 434 656
Skatter      
Skatt på årets resultat   -126 471 -319 398
Årets resultat   387 741 1 115 258
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2023-12-31 2022-12-31
TILLGÅNGAR      
Anläggningstillgångar      
Materiella anläggningstillgångar      
Maskiner och andra tekniska anläggningar   51 581 43 316
Summa materiella anläggningstillgångar   51 581 43 316
Summa anläggningstillgångar   51 581 43 316
Omsättningstillgångar      
Kortfristiga fordringar      
Kundfordringar   154 422 818 130
Övriga fordringar   136 769 196 853
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter   110 594 87 092
Summa kortfristiga fordringar   401 785 1 102 075
Kortfristiga placeringar      
Övriga kortfristiga placeringar   1 835 216 1 835 216
Summa kortfristiga placeringar   1 835 216 1 835 216
Kassa och bank      
Kassa och bank   2 695 410 2 430 926
Summa kassa och bank   2 695 410 2 430 926
Summa omsättningstillgångar   4 932 411 5 368 217
SUMMA TILLGÅNGAR   4 983 992 5 411 533
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2023-12-31 2022-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER      
Eget kapital      
Bundet eget kapital      
Aktiekapital   100 000 100 000
Reservfond   20 000 20 000
Summa bundet eget kapital   120 000 120 000
Fritt eget kapital      
Balanserat resultat   1 725 580 1 610 322
Årets resultat   387 741 1 115 258
Summa fritt eget kapital   2 113 321 2 725 580
Summa eget kapital   2 233 321 2 845 580
Obeskattade reserver      
Periodiseringsfonder   1 016 800 1 016 800
Summa obeskattade reserver   1 016 800 1 016 800
Kortfristiga skulder      
Förskott från kunder   342 152 68 629
Leverantörsskulder   232 704 911 385
Skulder till koncernföretag   1 064 655 64 655
Skatteskulder   -35 676 347 341
Övriga skulder   82 402 90 590
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter   47 634 66 553
Summa kortfristiga skulder   1 733 871 1 549 153
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER   4 983 992 5 411 533
 

Noter

Belopp i kr om inget annat anges.

Not 1 Redovisningsprinciper

Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

Materiella anläggningstillgångar

Avskrivningar År
Maskiner och andra tekniska anläggningar 5


Tjänste- och entreprenaduppdrag

Företagets intäkter från uppdrag till fastpris redovisas enligt alternativregeln.

Not 2 Medelantalet anställda

  2023-01-01 - 2023-12-31 2022-01-01 - 2022-12-31
Medelantalet anställda 1 1

Not 3 Inventarier, verktyg och installationer

  2023-12-31 2022-12-31
Ingående anskaffningsvärden 381 481 381 481
Förändringar av anskaffningsvärden    
Inköp 23 992  
Utgående anskaffningsvärden 405 473 381 481
Ingående avskrivningar -338 165 -321 541
Förändringar av avskrivningar    
Årets avskrivningar -15 727 -16 624
Utgående avskrivningar -353 892 -338 165
Redovisat värde 51 581 43 316

Not 4 Ställda säkerheter

  2023-12-31 2022-12-31
Företagsinteckningar 2 500 000 2 500 000
Summa ställda säkerheter 2 500 000 2 500 000
 

Not 5 Upplysning om moderföretag

Uppgift om moderföretag

Nuvarande namn Org.nr Säte
Club Social i Stockolm AB 556659-5061 Stockholm