Start › Uppsala län › Uppsala
Lars Thesander Development AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 195 | 195 | 194 | 199 |
| Nettoomsättning | 195 | 195 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 194 | 199 |
| Rörelsekostnader | 250 | 252 | 295 | 234 |
| Övriga externa kostnader | 153 | 135 | 226 | 166 |
| Personalkostnader | 16 | 36 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 81 | 81 | 68 | 68 |
| Rörelseresultat | −55 | −57 | −100 | −35 |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 2 | 2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 2 | 2 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −54 | −56 | −98 | −34 |
| Resultat före skatt | −54 | −56 | −98 | −34 |
| Årets resultat | −54 | −56 | −98 | −34 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 664 | 4 692 | 4 715 | 4 866 |
| Anläggningstillgångar | 2 947 | 3 027 | 2 982 | 3 050 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 929 | 3 010 | 2 964 | 3 032 |
| Byggnader och mark | 2 508 | 2 540 | 2 572 | 2 604 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 421 | 470 | 392 | 428 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 18 | 18 | 18 | 18 |
| Andelar i intresseföretag | 18 | 18 | 18 | 18 |
| Omsättningstillgångar | 1 717 | 1 665 | 1 734 | 1 816 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 2 | 68 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 43 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 2 | 26 |
| Kortfristiga placeringar | 1 589 | 1 589 | 1 589 | 1 589 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 1 589 | 1 589 | 1 589 | 1 589 |
| Kassa och bank | 129 | 76 | 143 | 159 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 664 | 4 692 | 4 715 | 4 866 |
| Eget kapital | 4 417 | 4 472 | 4 528 | 4 626 |
| Bundet eget kapital | 105 | 105 | 105 | 105 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Fritt eget kapital | 4 312 | 4 367 | 4 423 | 4 521 |
| Balanserat resultat | 4 367 | 4 423 | 4 521 | 4 555 |
| Årets resultat | −54 | −56 | −98 | −34 |
| Långfristiga skulder | 231 | 203 | 174 | 201 |
| Övriga skulder | 231 | 203 | 174 | 201 |
| Kortfristiga skulder | 16 | 17 | 13 | 39 |
| Leverantörsskulder | 2 | 1 | 2 | 4 |
| Skatteskulder | 14 | 14 | 11 | 35 |
| Övriga skulder | 0 | 2 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 200 | 200 | 200 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 200 | 200 | 200 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 226 | 3 226 | 3 226 | 3 226 | 3 226 |
| Ackumulerade avskrivningar | 718 | 686 | 654 | 621 | 589 |
| Årets avskrivningar | 32 | 32 | 32 | 32 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 764 | 764 | 638 | 638 | 638 |
| Årets inköp | – | 126 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 343 | 294 | 246 | 210 | 174 |
| Årets avskrivningar | 48 | 48 | 36 | 36 | – |
Om bolaget
- Adress
- BANÉRGATAN 24, 752 37 UPPSALA
- Registrerat
- 2002-02-14
- Bransch
- Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska utföra fastighetsförvaltning, konsultuppdrag inom redovisning, konsultuppdrag inom bygg, hantverkstjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-27
- Programvara
- Visma eEkonomi Deklaration/Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Uppsala, bedriver verksamhet inom fastighetsförvaltning.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.