Start › Stockholms län › Stockholm
Telluride AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 649 | 598 | 176 | 180 | 213 | 227 | 113 |
| Nettoomsättning | – | – | – | – | 0 | 62 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 649 | 598 | 176 | 180 | 213 | 165 | 113 |
| Rörelsekostnader | 687 | 500 | 773 | 790 | 907 | 466 | 733 |
| Övriga externa kostnader | 476 | 408 | 509 | 669 | 832 | 316 | 274 |
| Personalkostnader | 89 | 25 | 197 | 63 | 62 | 90 | 188 |
| Av- och nedskrivningar | 122 | 67 | 67 | 58 | 13 | 53 | 13 |
| Rörelseresultat | −37 | 98 | −598 | −610 | −694 | −239 | −620 |
| Finansiella poster | 2 451 | −58 | 1 327 | 5 233 | 19 204 | −151 | 185 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | 0 | 2 794 | 21 940 | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 2 339 | 726 | 662 | −294 | −2 769 | 29 | 56 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 189 | 235 | 449 | 4 028 | – | 0 | 332 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 33 | 890 | −362 | 1 172 | −170 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 44 | 128 | 147 | 124 | 138 | 180 | 204 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 414 | 40 | 729 | 4 622 | 18 510 | −389 | −435 |
| Resultat före skatt | 2 414 | 40 | 729 | 4 622 | 18 510 | −389 | −435 |
| Årets resultat | 2 414 | 40 | 729 | 4 622 | 18 510 | −389 | −435 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 51 016 | 49 055 | 49 717 | 51 750 | 47 096 | 30 149 | 31 477 |
| Anläggningstillgångar | 46 373 | 42 089 | 41 527 | 29 111 | 9 549 | 23 594 | 23 638 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 588 | 3 389 | 1 648 | 1 715 | 2 | 353 | 27 |
| Byggnader och mark | 2 588 | 3 389 | 1 648 | 1 715 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 353 | 27 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 43 785 | 38 701 | 39 879 | 27 396 | 9 548 | 23 241 | 23 612 |
| Andelar i intresseföretag | 3 410 | 3 410 | 2 210 | 60 | 502 | 8 528 | 8 236 |
| Ägarintressen i övriga företag | – | – | – | – | 997 | 807 | 652 |
| Fordringar hos intresseföretag | 7 125 | 5 264 | 5 264 | 6 764 | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 33 249 | 30 027 | 32 405 | 19 673 | 4 184 | 4 184 | 4 191 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | 0 | 899 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 644 | 6 966 | 8 190 | 22 639 | 37 547 | 6 555 | 7 838 |
| Kortfristiga fordringar | 2 560 | 2 600 | 6 031 | 6 060 | 558 | 738 | 602 |
| Fordringar hos intresseföretag | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | – | 0 | 2 |
| Övriga fordringar | 0 | 1 | 3 333 | 3 333 | 2 | 181 | 43 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 560 | 598 | 698 | 726 | 556 | 556 | 556 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | 0 | 13 617 | 1 251 | 1 456 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | 0 | 13 617 | 1 251 | 1 456 |
| Kassa och bank | 2 083 | 4 366 | 2 159 | 16 579 | 23 371 | 4 566 | 5 780 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 51 016 | 49 055 | 49 717 | 51 750 | 47 096 | 30 149 | 31 477 |
| Eget kapital | 48 833 | 46 419 | 46 379 | 46 649 | 42 027 | 23 517 | 23 906 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 48 713 | 46 299 | 46 259 | 46 529 | 41 907 | 23 397 | 23 786 |
| Balanserat resultat | 46 299 | 46 259 | 45 529 | 41 907 | 23 397 | 23 786 | 24 222 |
| Årets resultat | 2 414 | 40 | 729 | 4 622 | 18 510 | −389 | −435 |
| Långfristiga skulder | 2 105 | 2 128 | 2 150 | 4 739 | 4 762 | 4 759 | 5 807 |
| Skulder till kreditinstitut | 2 105 | 2 128 | 2 150 | 2 173 | 2 195 | 2 192 | 3 240 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 2 567 | 2 567 | 2 567 | 2 567 |
| Kortfristiga skulder | 78 | 508 | 1 188 | 361 | 307 | 1 873 | 1 764 |
| Skulder till kreditinstitut | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | 1 046 | 1 048 |
| Leverantörsskulder | 1 | 7 | 68 | 43 | 16 | 32 | 16 |
| Skatteskulder | 8 | 2 | 1 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 400 | 1 000 | 185 | 179 | 695 | 595 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 47 | 76 | 97 | 111 | 89 | 100 | 105 |
| Ställda säkerheter | 2 560 | 2 560 | 2 560 | – | – | – | – |
| Äganderättsförbehåll | 2 560 | 2 560 | 2 560 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 1 000 | – | – | 1 000 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 41 907 | 23 397 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har varierat mer än 30 procent mellan åren vilket hänförs till konsult verksamheten där större variationer mellan åren är normalt förkommande inom branschen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har varierat mer än 30 procent mellan åren vilket hänförs till konsultverksamheten där större variationer mellan åren är normalt förkommande inom branschen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen bedömer att det finns risk att Covid-19 pandemins fortsatta spridning kan få en negativ effekt på bolagets resultat på det nya året men att styrelsen i dagsläget inte kan bedöma om och hur stor denna effekt skulle kunna bli.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 410 | 3 410 | 2 210 | 60 | 35 | 8 061 | 8 236 | 8 232 |
| Årets inköp | 0 | 1 200 | 2 150 | 25 | 0 | 292 | 4 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 0 | 8 026 | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 899 | 1 599 | 1 599 |
| Försäljningar och utrangeringar | 899 | 700 | 0 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 35 809 | 32 683 | 34 171 | 21 802 | 6 224 | 6 238 | 4 434 | 4 803 |
| Årets inköp | 3 279 | 1 012 | 12 719 | 15 578 | – | 0 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 154 | 2 500 | 350 | 0 | 204 | 0 | 394 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 2 559 | 2 657 | 1 766 | 2 129 | 957 | 1 127 | 243 | 138 |
| Årets nedskrivningar | 33 | 890 | 218 | 1 172 | 0 | 7 | 105 | – |
| Återförda nedskrivningar | 130 | 0 | 12 719 | 15 578 | 190 | – | – | – |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 710 | 3 484 | 1 772 | 1 772 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 112 | 2 598 | 0 | 1 772 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 886 | 886 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 122 | 95 | 123 | 56 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 122 | 67 | 67 | 56 | 0 | – |
| Återförda avskrivningar | 95 | 0 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 63 | 63 | 63 | 63 | 63 | 443 | 63 | 63 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | 380 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 0 | 380 | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 63 | 63 | 63 | 63 | 61 | 89 | 36 | 23 |
| Årets avskrivningar | – | – | 0 | 2 | 80 | 53 | 13 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | 0 | 109 | 0 | – | – |
Ägarintressen i övriga företag
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 997 | 807 | 652 | 150 |
| Årets inköp | 190 | 154 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KUNGSKLIPPAN 7, 112 25 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2002-01-25
- Bransch
- Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolagget skall bedriva konsultverksamhet inom fastighetsmäklar- branschen, fastighetsförmedling, värdepappershandel och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5367-8330
- TELLURIDE AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-08
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Styrelsens säte: Stockholm Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver konsultverksamhet inom fastighetsmäklarbranschen. Bolagets säte är Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.