Start › Stockholms län › Stockholm
La Gare Holding AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 6 | 0 | 0 | 346 | 0 | – | – | – |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 345 | 0 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 6 | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 558 | 538 | 72 | 562 | 93 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 558 | 538 | 72 | 560 | 93 | – | – | – |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 2 | 0 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −2 552 | −538 | −71 | −216 | −93 | – | – | – |
| Finansiella poster | −189 | −183 | −1 051 | −15 | 0 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 5 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 190 | 188 | 0 | 16 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −2 742 | −721 | −1 123 | −231 | −94 | – | – | – |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 750 | −1 068 | 240 | 110 | – | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | 0 | 750 | 330 | 2 080 | 720 | – | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | – | – | 1 398 | 1 840 | 610 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −2 742 | 29 | −2 191 | 9 | 16 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 196 | 21 | −15 | 2 | 15 | – | – | – |
| Årets resultat | −2 938 | 8 | −2 176 | 7 | 2 | – | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 125 793 | 20 227 | 19 722 | 19 419 | 14 705 | 16 113 | 9 187 | 3 556 |
| Anläggningstillgångar | 125 645 | 19 534 | 19 004 | 19 039 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 125 645 | 19 534 | 19 004 | 19 039 | – | – | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 125 505 | 19 337 | 18 787 | 18 837 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 140 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 148 | 693 | 718 | 380 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 120 | 219 | 521 | 363 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 60 | 299 | 299 | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 24 | 33 | 24 | 58 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 92 | 121 | 199 | 7 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 27 | 474 | 197 | 16 | – | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 125 793 | 20 227 | 19 722 | 19 419 | – | – | – | – |
| Eget kapital | 105 367 | 2 138 | 2 129 | 4 305 | – | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 106 388 | 220 | 220 | 220 | – | – | – | – |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | – | – | – | – |
| Uppskrivningsfond | 106 168 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | – | – | – | – |
| Fritt eget kapital | −1 021 | 1 918 | 1 909 | 4 085 | – | – | – | – |
| Balanserat resultat | 1 918 | 1 909 | 4 085 | 4 078 | – | – | – | – |
| Årets resultat | −2 938 | 8 | −2 176 | 7 | – | – | – | – |
| Avsättningar | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 17 274 | 18 044 | 17 543 | 15 059 | – | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 17 274 | 18 044 | 17 543 | 15 059 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 152 | 45 | 49 | 55 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 398 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 2 081 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 2 | 5 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | – | – | 3 | 3 | – | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 673 | 45 | 45 | 47 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget utgör moderbolag i en koncern. Detta är bolagets sjunde verksamhetsår med sin nuvarande inriktning, och totalt dess tjugotredje. La Gare Holding var vid årets ingång moderbolag till Nordic Legal Entity Identifier AB (NordLEI), Nordkyc AB (Nordkyc) och Global vLEI AB (Global vLEI).
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Nordkyc och Global vLEI har överlåtits under året till NordLEI. Vidare har NordLEI och Global vLEI startat ett dotterbolag i Indien som heter Global LEI India Ltd. Avtal om försäljning av NordLEI med dotterbolag ingicks 19 december 2025. Köparens tillträde till bolagen har genomförts efter räkenskapets utgång. Fortsatt kommer bolaget övergå till att enbart förvalta egendom.
Källfält: se-gen-base:ViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för La Gare Holding AB för år 2025. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av La Gare Holding ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standard on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till La Gare Holding AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget utgör moderbolag i en koncern. Detta är bolagets femte verksamhetsår med sin nuvarande inriktning, och totalt dess tjugoförsta. Dotterbolaget Nordic Legal Entity Identifier AB ("Nord") är det största innehavet och utgör kärnan av koncernens verksamhet och intjäningsförmåga sedan 2014. Den existerande produkten omnämns Legal Entity Identifier (LEI) och är fortsatt lönsam. Bolaget kommer närmaste åren lansera digitala eSignerings-produkter under paraplybenämningen verifiable LEI (vLEI). Bolagets verksamhetsomfång utökades under året, denna utveckling finansierades med egna medel. I koncernen ingår sedan 2021 dotterbolaget Nordkyc AB. Företaget utvecklar och saluför en SaaS-tjänst för att hjälpa verksamhetsområden som måste vidta åtgärder för att motverka penningtvätt och terroristfinansiering enligt Penningtvättslagen. De första tjänsterna lanserades i slutet av 2021. Företaget är ett utvecklingsbolag med fortsatt behov av investeringar för att lansera produkter till nya kundsektorer. Utöver det finns en upplevelseorienterad resebyrå, Exptravels AB (numer avyttrad) samt ett vilande IT-konsultbolag iSite AB bland döttrarna. Samtliga dotterbolag ägs till 100% av La Gare Holding.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Framtida utveckling, risker och osäkerhet
Efter ett antal uppköp och sammanslagningar i branschen under 2023 framstår Nordkyc numer som den enda spelare som ingår i en oberoende koncern. Då Venture Capital och Private Equity-investeringar går ned till en betydligt mer realistisk takt med krav på verklig lönsamhet så tror vi att detta oberoende är en enorm styrka för oss närmaste 2-3 åren. Takten av investering i immateriella rättigheter kring SaaS- och övriga tjänster kommer kvarstå jämfört med 2023. Under andra halvåret 2023 kunde man skönja en viss marknadsmättnad p.g.a. en viss överetablering av spelare. Fokus under 2024 kommer vara på de 'verksamhetsutövare' enligt Penningtvättslagen som förväntas öka sitt köpande av AML-tjänster i takt med att den aktiva tillsynsgraden ökar; där framstår branscher som fastighetsmäklare, redovisnings- och revisionsbyråer som särskilt lovande.
Källfält: se-gen-base:FramtidaUtvecklingVasentligaRiskerOsakerhetsfaktorer
Viktiga externa faktorer
Nord har under räkenskapsåret haft intäkter från 65 000 aktiva nordiska kunder. Flera stora händelser har positivt bidragit under verksamhetsåret 2023: * Företaget har slutfört förhandlingar som var nödvändiga i samband med att man lämnade samarbetet med amerikanska DTCC ('the GMEI Utility'). * Under juli och augusti valde the GMEI Utility att lägga ned sin LEI-verksamhet och i samband med detta fick Nord möjligheten att frivilligt ta över vissa kundmarknader. Detta arbete drog stora resurser under andra halvåret och innebar en utökning med över 10 000 nya aktiva kunder och möjligheten att bearbeta ytterligare inaktiva kunder och LEI under kommande år. * Företaget fortsätter att rekrytera personal och anlita konsulter för att kunna ta hand om större volymer och fler marknader. * I november 2023 fick bolaget utnämning som 'Best-performing LEI Issuer in the Mid-cap category' av centralorganisationen GLEIF * Sedan sommaren 2023 har investeringen i vLEI-projektet intensifierats, genom att tillföra ytterligare resurser har bolaget säkrat sitt försprång globalt med fokus på Europa.
Källfält: se-gen-base:ViktigaExternaFaktorerPaverkatForetagetStallningResultat
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för La Gare Holding AB för år 2023. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av La Gare Holding ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till La Gare Holding AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget utgör moderbolag i en koncern. Dotterbolaget Nordic Legal Entity Identifier AB ("NordLEI") ar det största innehavet och utgör kärnan av koncernens verksamhet och intjäningsförmåga sedan 2014. Utöver det finns en upplevelseorienterad resebyrå, Exptravels AB samt ett vilande IT- konsultbolag iSite AB bland döttrarna. I koncernen har ett nytt dotterbolag, Nordkyc AB, etablerats under 2021-22. Företaget utvecklar och saluför en SaaS-tjänst för att hjalpa verksamhetsområden som måste vidta åtgärder för att motverka penningtvätt och terroristfinansiering enligt Penningtvättslagen. Tjänsten lanserades december 2021 efter intensiva investeringar i ny mjukvara och stödprocesser. Samtliga dotterbolag ägs till 100% av La Gare Holding. Koncernredovisning upprättas ej enligt ÅRL 7:3.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Framtida utveckling, risker och osäkerhet
NordLEI planeras växa ytterligare under 2023 med organisk kraft. Målet är att ta ytterligare marknadsandelar i Norden och övriga norra Europa och att koncentrera på tillväxt genom ombud. Nordkyc har under 2022 vuxit enligt plan och har per 2022-12-31 mer än 270 betalande B2B-kunder. Tillväxten under 2023 bedöms stark och målet är att växa antalet kunder med åtminstone det dubbla. Takten av investering i immateriella rättigheter kring SaaS-tjänsten kommer kvarstå jämfört med 2022.
Källfält: se-gen-base:FramtidaUtvecklingVasentligaRiskerOsakerhetsfaktorer
Övriga viktiga förhållanden
NordLEI har under räkenskapsåret haft intäkter från över 55 000 aktiva nordiska kunder och har under det gångna året gjort en migrering från den gamla affärsmodellen som ombud ("Registration Agent") till att ta hand om alla steg i processen som ackrediterad LOU ("Local Operating Unit") av GLEIF ("Global Legal Entity Identifier Foundation i Basel, Schweiz"). Dessa kunder är antingen medelstora till stora banker och finansiella institut eller kunder till desamma. De relationer som NordLEI har i den nordiska finansiella marknaden är till stor nytta när koncernen nu planerar lägga till fler egna ombud/Registration Agents under 2023-24. Stora investeringar har gjorts i immateriella rättigheter i båda NordLEI och Nordkyc vilka balanseras mot framtida förväntade intäkter. Samtliga koncernbolag äger och kontrollerar de immateriella rättigheterna i sina kärnsystem.
Källfält: se-gen-base:ViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för La Gare Holding AB för år 2022. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av La Gare Holding ABs finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till La Gare Holding AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 19 337 | 19 337 | 18 787 | 18 837 | 18 837 | 13 742 | 13 742 | 13 717 |
| Årets inköp | 0 | 50 | 0 | – | 5 095 | – | 25 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 575 | 0 | 50 | – | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade uppskrivningar | 106 168 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 140 | 0 |
| Årets inköp | 140 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- KUNGSGATAN 56 5TR, 111 22 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2001-04-09
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsult- och försäljningsverksamhet inom hård- och mjukvaruområdena, äga aktier och andelar i andra företag och förvalta fast och lös egendom samt bedriva förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5509-2027
- La Gare holding AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Säte
- Företagets säte är Stockholm.
- Revision
- Ja
- Årsstämma
- 2026-02-18
- Programvara
- Hogia Bokslut
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
iSite AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=iSite AB; Organisationsnummer=559186-8327; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Nordic Legal Entity Identifier AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Nordic Legal Entity Identifier AB; Organisationsnummer=556708-1699; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
iSite AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=iSite AB; Organisationsnummer=559186-8327; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Nordic Legal Entity Identifier AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Nordic Legal Entity Identifier AB; Organisationsnummer=556708-1699; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Nordkyc AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Nordkyc AB; Organisationsnummer=559317-6307; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
Visa fler relationer
-
Exptravels AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Exptravels AB; Organisationsnummer=559165-1327; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
iSite AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=iSite AB; Organisationsnummer=559186-8327; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Nordic Legal Entity Identifier AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Nordic Legal Entity Identifier AB; Organisationsnummer=556708-1699; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Nordkyc AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Nordkyc AB; Organisationsnummer=559317-6307; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1