Mogren Packaging AB
Utveckling6 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 | 55 | 656 | 2 340 | 2 681 |
| Nettoomsättning | 0 | 32 | 646 | 2 314 | 2 560 |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | 23 | 11 | 26 | 122 |
| Rörelsekostnader | −15 | −22 | 1 677 | 1 569 | 1 929 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | −246 | 490 | 255 | 400 |
| Övriga externa kostnader | −9 | 113 | 174 | 268 | 340 |
| Personalkostnader | −9 | 84 | 1 011 | 1 027 | 1 096 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 7 | 71 |
| Övriga rörelsekostnader | 3 | 28 | 2 | 12 | 21 |
| Rörelseresultat | 18 | 77 | −1 020 | 771 | 752 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −15 | 1 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 15 | 7 |
| Resultat efter finansiella poster | 18 | 77 | −1 020 | 755 | 754 |
| Bokslutsdispositioner | −19 | −77 | 1 000 | −700 | −550 |
| Erhållna koncernbidrag | – | 0 | 1 000 | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | 19 | 77 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −1 | 0 | −20 | 55 | 204 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 2 | 2 | 27 | 54 |
| Årets resultat | −1 | −2 | −23 | 29 | 150 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 752 | 777 | 1 230 | 2 366 | 2 334 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 1 249 | 1 256 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 24 | 31 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | – | – | – | 24 | 26 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 1 225 | 1 225 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | 1 225 | 1 225 |
| Omsättningstillgångar | 752 | 777 | 1 230 | 1 117 | 1 078 |
| Kortfristiga fordringar | 752 | 777 | 1 065 | 337 | 341 |
| Kundfordringar | 0 | 111 | 254 | 304 | 246 |
| Fordringar hos koncernföretag | 727 | 617 | 732 | 0 | 47 |
| Övriga fordringar | 24 | 49 | 79 | 26 | 24 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 8 | 23 |
| Kassa och bank | – | 0 | 165 | 779 | 737 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 752 | 777 | 1 230 | 2 366 | 2 334 |
| Eget kapital | 695 | 695 | 697 | 666 | 638 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 575 | 575 | 577 | 546 | 518 |
| Balanserat resultat | 575 | 577 | 600 | 518 | 368 |
| Årets resultat | −1 | −2 | −23 | 29 | 150 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 1 089 | 1 089 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | 1 089 | 1 089 |
| Kortfristiga skulder | 57 | 82 | 533 | 610 | 607 |
| Leverantörsskulder | 0 | 63 | 402 | 41 | 62 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | 256 | 200 |
| Skatteskulder | – | – | – | 8 | 29 |
| Övriga skulder | 57 | 0 | 30 | 194 | 204 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 19 | 101 | 111 | 112 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | 575 | – | 546 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Fusion med moderbolaget är färdigställd i februari 2024.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har efter räkenskapsårets slut inlett en fusion med moderbolaget.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Mogren Packaging AB för år 2019. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Mogren Packaging ABs finansiella ställning per den 31 december 2019 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till Mogren Packaging AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2019-12-31 | 2019-01-01 | 2018-12-31 | 2018-01-01 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 225 | 1 225 | 1 225 | 1 225 |
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2019-12-31 | 2019-01-01 | 2018-12-31 | 2018-01-01 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 44 | 44 | 44 | 44 |
| Ackumulerade avskrivningar | 20 | 18 | 18 | 15 |
| Årets avskrivningar | 2 | – | 2 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 | 2018-12-31 | 2018-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 343 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | 0 | – | 319 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 19 | 19 | 270 |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | – | −5 | – | 250 | – |
Om bolaget
- Adress
- Limhamnsvägen 12 A, 217 59 MALMÖ
- Registrerat
- 2000-03-07
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva agentur och handel med maskiner till livsmedel- & dryckesindustrin, konsulttjänster inom processteknik mot industriföretag, handel med varor samt handel med varor samt samt handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Säte
- Malmö
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-06-26
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver försäljning av förpacknignsprodukter och processmaskiner med tillhörande tjänster samt konsulttjänster inom företagsledning. Företaget har sitt säte i Malmö .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Företaget har inte haft någon verksamhet under året då verksamheten är flyttad till moderbolaget Agnol AB. Fusion med moderbolaget har även påbörjats under räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.