Agnol AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 490 | 455 | 357 | 147 | 9 | 104 | 62 |
| Nettoomsättning | 477 | 434 | 333 | 142 | 9 | 104 | 61 |
| Övriga rörelseintäkter | 13 | 22 | 24 | 6 | 0 | 0 | 1 |
| Rörelsekostnader | 456 | 456 | 355 | 228 | 54 | 158 | 37 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 86 | 0 | – | – |
| Handelsvaror | 267 | 260 | 189 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 128 | 157 | 129 | 106 | 54 | 33 | 35 |
| Personalkostnader | 27 | 29 | 26 | 35 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | 125 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | 34 | 8 | 11 | 1 | 0 | 0 | 1 |
| Rörelseresultat | 34 | 0 | 2 | −81 | −45 | −54 | 25 |
| Finansiella poster | 634 | −87 | −271 | −96 | −20 | 33 | 396 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | – | 0 | 400 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 222 | 6 | −144 | 20 | 28 | 4 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 90 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 25 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −322 | 93 | 129 | 116 | 47 | −29 | 29 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 668 | −87 | −269 | −177 | −65 | −21 | 421 |
| Bokslutsdispositioner | −62 | 0 | 19 | 77 | 60 | 530 | 680 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −62 | – | – | 0 | 1 060 | −170 | 130 |
| Erhållna koncernbidrag | – | 0 | 19 | 77 | 0 | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | – | – | – | 0 | 1 000 | – | – |
| Resultat före skatt | 606 | −87 | −250 | −100 | −5 | 509 | 1 101 |
| Skatt på årets resultat | 39 | – | 0 | 5 | 15 | 144 | 154 |
| Årets resultat | 568 | −87 | −250 | −105 | −20 | 365 | 946 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 404 | 2 759 | 2 928 | 3 356 | 3 634 | 3 666 | 3 519 |
| Anläggningstillgångar | 1 639 | 2 419 | 2 612 | 2 890 | 3 007 | 3 170 | 3 098 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 225 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 225 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 639 | 2 419 | 2 612 | 2 890 | 3 007 | 3 070 | 2 873 |
| Andelar i koncernföretag | – | 0 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 480 | 1 480 | 1 480 | 1 480 | 1 480 | 1 480 | 1 480 |
| Andra långfristiga fordringar | 159 | 939 | 1 032 | 1 310 | 1 427 | 1 490 | 1 293 |
| Omsättningstillgångar | 1 765 | 341 | 316 | 466 | 627 | 495 | 421 |
| Kortfristiga fordringar | 32 | 53 | 20 | 9 | 72 | 294 | 202 |
| Kundfordringar | 0 | 25 | 12 | 6 | 5 | 38 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | – | 256 | 200 |
| Övriga fordringar | 32 | 27 | 9 | 3 | 67 | 1 | 2 |
| Kortfristiga placeringar | 412 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 412 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 321 | 288 | 296 | 457 | 555 | 201 | 218 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 404 | 2 759 | 2 928 | 3 356 | 3 634 | 3 666 | 3 519 |
| Eget kapital | 2 667 | 2 099 | 1 795 | 2 235 | 2 691 | 2 515 | 2 550 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 2 567 | 1 999 | 1 695 | 2 135 | 2 591 | 2 415 | 2 450 |
| Balanserat resultat | 1 999 | 2 086 | 2 135 | 2 241 | 2 611 | 2 050 | 1 503 |
| Årets resultat | 568 | −87 | −250 | −105 | −20 | 365 | 946 |
| Obeskattade reserver | 62 | – | – | – | – | 930 | 760 |
| Periodiseringsfonder | 62 | – | – | – | – | 930 | 760 |
| Kortfristiga skulder | 675 | 660 | 1 133 | 1 120 | 943 | 221 | 209 |
| Förskott från kunder | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Leverantörsskulder | 0 | 22 | 59 | 0 | 1 | – | – |
| Skulder till koncernföretag | – | 0 | 727 | 617 | 732 | 0 | 47 |
| Skatteskulder | 39 | 0 | 6 | 28 | 85 | 206 | 119 |
| Övriga skulder | 628 | 634 | 336 | 461 | 110 | 0 | 29 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 9 | 4 | 4 | 14 | 14 | 14 | 14 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 204 | 190 | – | 350 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 2 135 | – | 2 415 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsårets slut har dotterföretaget Mogren Packaging AB fusionerats upp i bolaget.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företagets nettoomsättning har minskat tillföljd av att bolaget avslutat flera mindre konsultuppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har under räkenskapsåret lyckats bredda och öka sin försäljning av reservdelar, vilket är anledningen till den markant ökade nettoomsättningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Agnol AB för år 2019. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Agnol ABs finansiella ställning per den 31 december 2019 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till Agnol AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 100 | 100 | 100 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 159 | 1 325 | 1 325 | 1 474 | 1 474 | 1 474 | 1 495 | 1 461 | 1 293 | 1 322 |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 166 | 0 | 149 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 386 | 293 | 165 | 47 | 47 | 0 | −29 | – | 29 |
| Årets nedskrivningar | 0 | 93 | 129 | 116 | – | 47 | – | 0 | – | 29 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 480 | 1 480 | 1 480 | 1 480 | 1 480 | 1 480 | 1 480 | 1 480 | 1 480 | 1 480 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | – | 0 | – | 240 |
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 325 | 325 | 325 | 325 | 325 | 325 | 325 | 325 | 325 | 325 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 325 | 325 | 325 | 325 | 325 | 325 | 325 | 225 | 100 | 100 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | – | 125 | – | 0 |
Om bolaget
- Adress
- LIMHAMNSVÄGEN 12 A, 217 59 MALMÖ
- Registrerat
- 2005-08-17
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet genom hel- och delägda bolag samt äga och förvalta fastigheter, värdepapper, konst och antikviteter och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även driva konsultverksamhet inom management.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Malmö
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver försäljning av förpackningsprodukter och processmaskiner med tillhörande tjänster samt konsulttjänster inom företagsledning. Företaget har sitt säte i Malmö .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Mogren packaging AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Mogren packaging AB