Kungsörnen Fastighets och Energi AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 317 | 1 290 | 1 375 | 1 266 | 707 | 637 |
| Nettoomsättning | 1 317 | 1 290 | 1 319 | 1 266 | 707 | 637 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 56 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 212 | 455 | 599 | 649 | 925 | 280 |
| Övriga externa kostnader | 759 | 330 | 475 | 527 | 819 | 177 |
| Personalkostnader | 329 | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 125 | 125 | 125 | 123 | 107 | 102 |
| Rörelseresultat | 105 | 835 | 775 | 616 | −219 | 358 |
| Finansiella poster | −492 | −646 | −432 | −219 | −111 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 493 | 647 | 432 | 219 | 111 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −387 | 189 | 343 | 397 | −330 | 358 |
| Bokslutsdispositioner | 1 954 | 0 | −100 | −38 | 0 | −18 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −336 | 0 | −100 | −38 | 0 | −18 |
| Resultat före skatt | 1 567 | 189 | 243 | 359 | −330 | 340 |
| Skatt på årets resultat | 341 | 56 | 67 | 41 | 0 | 89 |
| Årets resultat | 1 226 | 133 | 176 | 318 | −330 | 251 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 18 484 | 16 490 | 16 573 | 16 649 | 16 574 | 4 353 |
| Anläggningstillgångar | 18 316 | 16 241 | 16 236 | 16 461 | 15 303 | 3 652 |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 298 | 3 423 | 3 548 | 3 673 | 3 765 | 3 652 |
| Byggnader och mark | 3 290 | 3 409 | 3 528 | 3 647 | 3 765 | 3 652 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 8 | 14 | 21 | 27 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 15 018 | 12 818 | 12 688 | 12 788 | 11 538 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | 15 018 | 12 818 | 12 688 | 12 788 | 11 538 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 168 | 249 | 337 | 188 | 1 271 | 702 |
| Kortfristiga fordringar | 67 | 29 | 156 | 42 | 0 | 53 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 9 |
| Övriga fordringar | 55 | 16 | 145 | 42 | 0 | 41 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 11 | 12 | 11 | – | 0 | 3 |
| Kassa och bank | 101 | 221 | 181 | 146 | 1 271 | 649 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 18 484 | 16 490 | 16 573 | 16 649 | 16 574 | 4 353 |
| Eget kapital | 4 833 | 3 608 | 3 475 | 3 299 | 2 980 | 3 310 |
| Bundet eget kapital | 369 | 439 | 510 | 581 | 652 | 723 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Uppskrivningsfond | 249 | 319 | 390 | 461 | 532 | 603 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 4 465 | 3 168 | 2 965 | 2 717 | 2 328 | 2 587 |
| Balanserat resultat | 3 239 | 3 035 | 2 788 | 2 399 | 2 658 | 2 336 |
| Årets resultat | 1 226 | 133 | 176 | 318 | −330 | 251 |
| Obeskattade reserver | 777 | 441 | 441 | 341 | 303 | 303 |
| Långfristiga skulder | 11 816 | 11 986 | 12 198 | 12 294 | 12 570 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | 11 587 | 11 836 | 12 086 | 12 188 | 12 513 | 0 |
| Övriga skulder | 229 | 150 | 113 | 107 | 57 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 058 | 456 | 458 | 715 | 721 | 741 |
| Skulder till kreditinstitut | 250 | 250 | 250 | 325 | 325 | 0 |
| Leverantörsskulder | 11 | 16 | 16 | 20 | 12 | 0 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | 0 | 200 | 200 | 650 |
| Skatteskulder | 302 | – | – | 0 | 14 | 0 |
| Övriga skulder | 388 | 71 | 72 | 66 | 31 | 40 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 106 | 119 | 120 | 105 | 140 | 50 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | 2 965 | 2 717 | 2 328 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende är det svårt att kvantifiera virusspridningens framtida påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-05-31 | 2024-05-31 | 2023-06-01 | 2023-05-31 | 2022-06-01 | 2022-05-31 | 2021-06-01 | 2021-05-31 | 2020-09-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 15 018 | 12 818 | 12 688 | 12 688 | 12 788 | 12 788 | 11 538 | 11 538 | 0 |
| Årets inköp | 2 200 | 130 | – | – | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | −130 | – | 100 | – | – | – | – | – |
Byggnader och mark
| Post | 2025-05-31 | 2024-05-31 | 2023-06-01 | 2023-05-31 | 2022-06-01 | 2022-05-31 | 2021-06-01 | 2021-05-31 | 2020-09-01 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 396 | 2 396 | 2 396 | 2 396 | 2 396 | 2 396 | 2 396 | 2 396 | 2 176 | 2 176 |
| Ackumulerade avskrivningar | 879 | 831 | 783 | 783 | 735 | 735 | 687 | 687 | 651 | 651 |
| Årets avskrivningar | 48 | 48 | – | 48 | – | 48 | – | 36 | – | 31 |
| Ackumulerade uppskrivningar | 1 772 | 3 545 | 3 545 | 3 545 | 3 545 | 1 985 | 3 545 | – | 3 545 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-05-31 | 2024-05-31 | 2023-06-01 | 2023-05-31 | 2022-06-01 | 2022-05-31 | 2021-06-01 | 2021-05-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 31 | 31 | 31 | 31 | 31 | 31 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | – | 31 | – | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 22 | 16 | 10 | 10 | 4 | 4 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 6 | 6 | – | 6 | – | 4 | – | 0 |
Om bolaget
- Adress
- SCANIAPLATSEN 3, 211 17 MALMÖ
- Registrerat
- 1999-07-30
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5282-8076
- KUNGSÖRNEN FASTIGHETS OCH ENERGI AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets har sitt säte i Skåne län, Malmö kommun.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-09-23
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall bedriva uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder samt idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Lunds A-One Property Facility Management AB. org.nr. 559042-3934 med säte i Lund.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Lunds A-One Property Facility Management AB
Visa källuppgift
Bolaget skall bedriva uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder samt idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Lunds A-One Property Facility Management AB. org.nr. 559042-3934 med säte i Lund.
-
Lunds A-One Property Facility Management AB
Visa källuppgift
Bolaget skall bedriva uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder samt idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Lunds A-One Property Facility Management AB. org.nr. 559042-3934 med säte i Lund.
-
Lunds A-One Property Facility Management AB
Visa källuppgift
Bolaget skall bedriva uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder samt idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Lunds A-One Property Facility Management AB. org.nr. 559042-3934 med säte i Lund. Företagets har sitt säte i Skåne län, Malmö kommun.
-
Lunds A-One Property Facility Management AB
Visa källuppgift
Bolaget skall bedriva uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder samt idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Lunds A-One Property Facility Management AB. org.nr. 559042-3934 med säte i Lund. Företagets har sitt säte i Skåne län, Malmö kommun.
-
Lunds A-One Property Facility Management AB
Visa källuppgift
Bolaget skall bedriva uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder samt idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Lunds A-One Property Facility Management AB. org.nr. 559042-3934 med säte i Lund. Spridningen av coronaviruset har inte påverkat i stor omfattning utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat. Företagets har sitt säte i Skåne l