Start › Västra Götalands län › Holsljunga
Spruce Mountain Stable & Treatment AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 91 | 114 | 46 | 113 | 163 | 188 | 130 | 151 |
| Nettoomsättning | 91 | 114 | 46 | 113 | 163 | 188 | 130 | 151 |
| Rörelsekostnader | 141 | 161 | 91 | 100 | 43 | 104 | 43 | 109 |
| Råvaror och förnödenheter | 27 | 45 | 28 | 26 | 19 | 83 | 33 | 58 |
| Övriga externa kostnader | 113 | 116 | 62 | 70 | 20 | 17 | 7 | 45 |
| Personalkostnader | 1 | 1 | – | – | – | – | 0 | 2 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Rörelseresultat | −50 | −47 | −45 | 13 | 121 | 84 | 87 | 43 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −50 | −47 | −45 | 13 | 121 | 84 | 87 | 43 |
| Resultat före skatt | −50 | −47 | −45 | 13 | 121 | 84 | 87 | 43 |
| Årets resultat | −50 | −47 | −45 | 13 | 121 | 84 | 87 | 43 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 6 | 23 | 6 | 1 | 33 | 34 | 28 | 40 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 3 | 7 | 10 | 14 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 3 | 7 | 10 | 14 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 7 | 10 | 14 |
| Omsättningstillgångar | 6 | 23 | 6 | 1 | 30 | 27 | 17 | 26 |
| Kortfristiga fordringar | 5 | 23 | 5 | 0 | 30 | 24 | 18 | 25 |
| Kundfordringar | 1 | 20 | – | 0 | 30 | 24 | 18 | 25 |
| Övriga fordringar | 4 | 3 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | 1 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 6 | 23 | 6 | 1 | 33 | 34 | 28 | 40 |
| Eget kapital | −930 | −880 | −833 | −788 | −801 | −922 | −1 006 | −1 094 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | −1 030 | −980 | −933 | −888 | −901 | −1 022 | −1 106 | −1 194 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | −980 | −933 | −888 | −901 | −1 022 | −1 106 | −1 194 | −1 236 |
| Årets resultat | −50 | −47 | −45 | 13 | 121 | 84 | 87 | 43 |
| Kortfristiga skulder | 936 | 903 | 839 | 789 | 835 | 956 | 1 034 | 1 133 |
| Leverantörsskulder | 169 | 210 | 211 | 236 | 265 | 287 | 288 | 316 |
| Övriga skulder | 768 | 693 | 628 | 553 | 570 | 669 | 746 | 818 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | −888 | −901 | −1 022 | −1 106 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 |
| Ackumulerade avskrivningar | 30 | 30 | 30 | 30 | 26 | 23 | 20 | 16 | – |
| Årets avskrivningar | – | – | – | 3 | 3 | 3 | 3 | 16 | – |
Om bolaget
- Adress
- HIDVÄGEN 11, 512 64 HOLSLJUNGA
- Registrerat
- 1998-06-23
- Bransch
- Tävling med hästar
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och idka handel med träning och tävling, utöva alternativbehandling och avel med trav- och ridhästar. Produktutveckling och provverksamhet av kosttillskott (supplement) för tävlingshästar. Konsultering och utbildning och utveckling inom ovanstående områden, tapetserarverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5072-3303
- Spruce Mountain Stable&Treatment AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-02
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver tapetserarverksamhet samt handel med inredningartiklar samt därmed förenlig verksamhet
Väsentliga händelser
Som framgår av efterföljande balans- och resultaträkning är hela aktiekapitalet förbrukat. Bolaget är således likvidationspliktigt och styrelsen bedriver verksamheten under eget ansvar.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.